7. září 2008 21:30 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Bursík odvolal své kritiky z rady

Matěj Stropnický | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Matěj Stropnický | foto: Pavel Wellner, Lidové noviny

TEPLICE Příznivci předsedy zelených Martina Bursíka na závěr sjezdu strany odvolali třetinu její republikové rady. Z širšího vedení tak odejdou Bursíkovi kritici a jeho tábor získá převahu i v tomto stranickém orgánu. Bursíkova stranická oponentka Dana Kuchtová rozhodnutí označila za "neférové a nedemokratické", a poté její příznivci opustili jednací sál.

Bursík chtěl původně větší vliv na republikovou radu získat změnou stanov, nakonec ale tohoto cíle dosáhl odvoláním svých kritiků z rady. Sjezd zelených poté skončil.

K odvolání dvaceti členů republikové rady došlo po mnohahodinových sporech o obsazení ústřední revizní komise zelených. Znesvářené frakce ve straně dlouho hledaly, způsob jak vykročit z patové situace. Poté, co Bursík slíbil, že sjezd nebude otevírat téma změn stanov, křídlo kolem Kuchtové odblokovalo volbu revizní komise.

Bursík po ukončení sjezdu delegátům řekl: "Jsem přesvědčen, že jsme splnili, co jsme očekávali, zvolili jste si předsednictvo se silným mandátem, a my za to děkujeme". Doplnil, že se počínaje pondělkem rozjedou za voliči, aby je přesvědčili, že stranu konsolidovali. Zelení podle něj udělají vše proto, aby uspěli v blížících se volbách. Novinářům řekl, že sice neprosadil změnu stanov, ale uspěl "substitucí", tedy odvoláním kritiků.

"Oni skutečně tu hru, kterou s námi sehráli, tak dohráli až do konce. On (Bursík) dosáhl svého a 14 lidí z republikové rady vyrušil. Je to jeho rozhodnutí, já si myslím, že to není demokratické," řekla novinářům Kuchtová. Mezi odvolané členy republikové rady patří i Bursíkův hlasitý kritik Matěj Stropnický.

"Noc zelených nožů"
Část Bursíkových kritiků považuje svolání teplického fóra za nelegální a chce podat i žalobu k soudu. Večerka už počátkem prázdnin uvedl, že svolání sjezdu odpovídá stanovám. Diskutovalo se také o údajném účelovém zakládání základních organizací v době krátce před sjezdem.

Z řečníků zaútočil nejtvrději na nové vedení zelených Petr Dybowicz z Opavy, když sobotní noc v Teplicích označil za "noc zelených nožů". Šéfka pražské organizace Petra Kolínská vyzvala vnitrostranickou opozici k přijetí prohry, vyléváním si frustrace podle ní poražení pouze ublíží straně v období krátce před krajskými a senátními volbami.

Lidovky.cz

VALENTÝN: Jednoduché čokoládové bonbony
VALENTÝN: Jednoduché čokoládové bonbony

Výborné čokoládové bonbony, které můžete na Valentýna vytvořit ve tvaru srdíček.