Pátek 1. prosince 2023, svátek má Iva
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Bursík se opřel do Lišky. Chce zas vést zelené?

Česko

Zelení měnili kandidátky do voleb. Šéf Ondřej Liška povede Prahu, Martin Bursík zase Ústecký kraj. Původně přitom kandidovat nechtěl.

Zelení slibovali, že půjdou do květnových voleb jako jeden muž. Ani myšlenka na debakl v loňských eurovolbách a skomírající preference je však nepřinutily tento závazek dodržet. Místo s ostatními teď opět svedou boj mezi sebou. Někdejší předseda zelených Martin Bursík je totiž zpátky ve hře a současnému šéfovi Ondřeji Liškovi chce jako čerstvá jednička ústecké kandidátky ukázat, jak se dělá politika.

Kandidovat v jarních parlamentních volbách se přitom Bursík rozhodl na poslední chvíli. Poté, co v Praze v sobotu přenechal místo Liškovi, vybrali si ho včera za svého lídra zelení v Ústeckém kraji. „Získal drtivou většinu hlasů. Bylo jich něco málo přes devadesát procent,“ řekl šéf tamních zelených Petr Klepiš. Na druhé místo odsunul šéfa poslaneckého klubu zelených Přemysla Rabase.

„Budu kandidovat proto, že považuji za svoji povinnost dotáhnout (navzdory diskreditační kampani) do konce kauzu vlivu těžební společnosti na okolí premiéra a především zastavit plány na bourání severočeských vesnic kvůli těžbě a spalování uhlí,“ zdůvodnil svůj krok Bursík. V dalším bodě ozřejmujícím kandidaturu se však opřel do svého šéfa Ondřeje Lišky: „Cítím, že Ondřej Liška není pro boj, který nás čeká v těchto volbách, dostatečně zkušený, výrazný a pevný a že jsem opustil vedení SZ příliš brzy.“

Po debaklu ve volbách do europarlamentu vloni v červnu přitom Bursík mluvil docela jinak. „Mé srdce nadále bije pro zelenou politiku, ale nastal čas dát příležitost těm, kteří jsou přesvědčeni o tom, že budou politiku dělat lépe,“ zdůvodňoval tehdy svůj odchod z čela Strany zelených i z vysoké politiky. Teď si ale svůj krok rozmyslel. „Těší mě, že se Martin Bursík nakonec rozhodl kandidovat v Ústeckém kraji,“ napsal LN Liška, který do voleb povede zelené v Praze. Na ostrá Bursíkova slova reagoval překvapivě klidně. „Je zřejmé, že mezi Martinem Bursíkem a novým předsednictvem v čele se mnou panuje odlišná představa o tom, co je to dobrý styl vedení strany,“ uvedl. Oba dva prý ale spojuje zelený program a zápas o lepší politiku v České republice.

Volebním kandidátkám měli zelení dopilovat formu před nadcházejícími volbami. Místo toho však dění na krajských zasedáních vyvolalo řadu otazníků. Po sobotní konferenci v Praze se spekulovalo o tom, že Bursík skončí s politikou kvůli své partnerce Kateřině Jacques. Ta totiž propadla, když usilovala o čtvrté místo na kandidátce. Včerejší zasedání v Mostě zase odstartovalo Bursíkův souboj s Liškou.

Autor: