24. dubna 2009 17:13 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Bursíka děsí, že summit EU-Japonsko povede Klaus

Designovaný premiér Jan Fischer a prezident Václav Klaus. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Designovaný premiér Jan Fischer a prezident Václav Klaus. | foto:  Tomáš Krist, Lidové noviny

PRAHA Summit EU-Japonsko 4. května v Praze bude řídit prezident Václav Klaus, na pracovní oběd bude přizván také designovaný premiér Jan Fischer.

Do 8. května, který Klaus oznámil jako datum jmenování nové vlády, bude přitom premiérem stále Mirek Topolánek. Letní překlenovací vláda by měla začít úřadovat o den později.

Obavu z toho, že schůzku s japonskými představiteli povede Klaus, vyjádřil nedávno ministr životního prostředí v demisi Martin Bursík. Na setkání by se totiž mělo hovořit mimo jiné o klimatických změnách a systému emisních povolenek.

Bursík v polovině dubna po neformálním zasedání ministrů životního prostředí v Praze uvedl, že silně pochybuje o tom, že se bude Klaus aktivně zajímat například o to, který ze střednědobých cílů v boji se změnami klimatu si Japonsko zvolí. "Tím strategickým cílem je držet pana prezidenta stran tohoto tématu co nejdále," řekl tehdy Bursík.

Bursík již dříve hovořil o tom, že podle něho prezident Klaus oslabuje pozici ČR při vyjednávání o klimatu. Vystupuje prý s nesprávnými a lživými informacemi a s bizarními názory.

Summitu v takzvaném trojkovém formátu se za unii zúčastní předseda Evropské komise José Barroso a vysoký představitel EU pro zahraniční a bezpečnostní politiku Javier Solana, Japonsko zastoupí premiér Taró Aso.

Summit EU - Japonsko by se měl zabývat také vzájemnými obchodními otázkami ve světle světové finanční krize nebo globálním oteplováním.

Summit bude jednou z akcí českého předsednictví, které povede hlava českého státu. Klaus se chystá řídit i summit EU-Rusko či EU-Korea.

ČTK, Lidovky.cz

Školní jídelny jsou zaostalé: Děti nedostávají dost jídla a živin, říká studie
Školní jídelny jsou zaostalé: Děti nedostávají dost jídla a živin, říká studie

Státní zdravotní ústav (SZÚ) informoval o tom, že stravování ve školách je zastaralé a skladba jídelníčku neodpovídá současnému způsobu života. Ze studií vyplývá, že ve školních jídelnách děti nedostávají stravu, která by odpovídala doporučení výživových hodnot a liší se i gramáž porcí. Proč tomu tak je?

Najdete na Lidovky.cz