Čtvrtek 25. dubna 2024, svátek má Marek
130 let

Lidovky.cz

Bush navštívil Irák a málem dostal botou

Česko

Bota, kterou na prezidenta USA Bushe hodil irácký novinář, ho nemohla ohrozit, ale v arabském světě je to znak nejvyššího pohrdání.

BAGDÁD Nedělní neohlášenou a do poslední chvíle utajovanou návštěvu George Bushe v Iráku poznamenal incident, při němž dopisovatel irácké televize Al-Bagdadíja Muntadar Zajdí hodil po americkém prezidentovi své boty. „Útok“ se odehrál v kanceláři iráckého premiéra Núrího Málikího při tiskové konferenci obou politiků.

Jen krátce poté, co si oba politici potřásli rukama a Bush začal mluvit, najednou povstal muž ve třetí řadě a vykřikl arabsky na amerického prezidenta: „To je polibek na rozloučenou, ty pse!“ Potom po Bushovi postupně hodil obě své boty. Ani jednou se ovšem netrefil a boty narazily do americké vlajky stojící u zdi za prezidentem.

Proti Zajdímu ihned po incidentu zasáhla americká i irácká ochranka. Strážci povalili novináře na zem a odvlekli ho z místnosti, na zemi podle zpravodaje agentury AFP zůstaly stopy krve.

„Jste zodpovědný za smrt tisíců Iráčanů!“ stačil ještě Zajdí na Bushe vykřiknout, než ho ochranka vyvedla. Ostatní novináři v sále se po incidentu za Zajdího chování omlouvali. Bush jejich omluvu přijal a událost s žertem přešel. „Mohu vám k tomu jen říct, že to byla bota velikosti deset,“ zažertoval. Na dotaz amerického novináře potom dodal, že se ani na okamžik necítil ohrožen.

Jak upozorňuje agentura AP, podle iráckého zvyku představuje hození bot po někom vyjádření nejhlubšího opovržení. Když byl po americké invazi do Iráku v roce 2003 svržen režim Saddáma Husajna, Iráčané házeli boty po sochách bývalého diktátora.

Bush byl včera v Iráku na návštěvě na rozloučenou. Během ní slavnostně podepsal smlouvu, která zastřešuje působení amerických vojáků v zemi po skončení letošního roku a stanovuje, že Američané musejí opustit Irák do roku 2012. V současnosti je v Iráku nasazeno na 150 000 Američanů.

Bush přinesl demokracii Americký prezident se včera v Bagdádu vrátil i k válce v roce 2003. „Americká invaze do Iráku byla nutná pro zajištění bezpečnosti USA,“ řekl včera Bush. Zdůraznil rovněž, že válka v zemi stále není u konce, dohoda mezi Bagdádem a Washingtonem ale podle něj vytvoří solidní základy pro další pokrok v Iráku.

„Pomohl nám osvobodit naši zemi a dospět k tomuto dni, kdy máme demokracii, lidská práva a postupně se zlepšuje i naše prosperita,“ ocenil při setkání s Bushem roli amerického prezidenta jeho irácký protějšek Džalál Talabání.

Autor:

Slož puzzle a vyhraj jedinečné dárky od značky BEBELO
Slož puzzle a vyhraj jedinečné dárky od značky BEBELO

Každý den po celý tento týden můžete vyhrávat jedinečné dárky od značky BEBELO.