Button v Brazílii oslavil titul

Britský pilot stáje Brawn GP je novým šampionem formule 1, jeho stáj navíc získala Pohár konstruktérů

SAO PAULO / PRAHA Formule 1 má nového krále. Ve Velké ceně Brazílie dojel Jenson Button z Brawnu na pátém místě a díky neúspěchu dalších adeptů na titul Rubense Barrichella a Sebastiana Vettela se stal mistrem světa.

„Je to prostě úžasné. Po posledních pár závodech to konečně mám. Byl to šílený závod a já jsem mistr světa!“ jásal Button.

Devětadvacetiletý pilot totiž disponuje před posledním podnikem v Abú Zabí nedostižným patnáctibodovým náskokem.

Stáj Brawn měla dvojnásobný důvod k radosti, kromě jezdeckého titulu vyhrála i Pohár konstruktérů. „Musím poděkovat všem, kteří tu s námi už nejsou kvůli zeštíhlení týmu. Všichni v zimě pracovali velmi tvrdě a byli úžasní,“ řekl majitel Ross Brawn. „Doufám, že jsou pyšní na to, co dokázali, protože jsou součástí tohoto všeho.“

Button přitom vyjížděl do závodu kvůli pokažené kvalifikaci, kterou silně ovlivnil prudký liják, až ze čtrnáctého místa. „Aspoň to bude zajímavější,“ usmíval se v sobotu hořce britský jezdec, který měl na stájového kolegu Barrichella náskok čtrnáct bodů, na Němce Vettela z Red Bullu ještě o dva body víc.

Nejlepší výchozí pozici měl Barrichello, který startoval z prvního místa. Buttonovi však pomohla řada nehod, které promluvily do úvodních kol. Na trať vyjel dokonce safety car, Button se tak mohl posunovat vpřed a v šestém kole už byl na sedmém místě. Dopředu se dral také Vettel, který na startu stál až za Buttonem.

Vedoucí jezdec Barrichello se navíc v průběhu závodu propadal pořadím a nakonec kvůli defektu pneumatiky dojel až osmý.

Šachovnicový praporek viděl jako první Mark Webber z Red Bullu. „Na titul to nestačilo, ale jsme na sebe hrdí. Myslím, že si Jenson titul zasloužil. V úvodu sezony jel velmi dobře,“ chválil Webber. Jeho týmový kolega Vettel dojel čtvrtý a probojoval se na průběžné druhé místo pořadí šampionátu.

Britskému pilotovi se splnil sen Druhý skončil Polák Robert Kubica z BMW, na stupně vítězů se postavil i loňský mistr světa Brit Lewis Hamilton z McLarenu. Pro toho bylo třetí místo zvlášť cenné, startoval totiž až ze sedmnácté pozice.

V cíli měl ale pochopitelně největší radost Button. „We are the champions, we are the champions, my friends,“ zpíval do vysílačky spolu s Brawnem. „Je to skvělý pocit. Byl to fantastický závod a já jsem tam, kde jsem si kdysi myslel, že nikdy nemůžu být,“ usmíval se novopečený mistr světa.

***

Výsledky Velká cena Brazílie

1. Webber (Austr./Red Bull) 1:32:23,081 (průměrná rychlost: 198,675 km/h), 2. Kubica (Pol./BMW-Sauber) -7,626, 3.

Hamilton (Brit./McLaren) -18,944, 4. Vettel (Něm./Red Bull) -19,652, 5. Button (Brit./Brawn) -29,005, 6. Räikkönen (Fin./Ferrari) -33,340, Průběžné pořadí (po 16 ze 17 závodů): 1. Button 89, 2. Vettel 74, 3. Barrichello (Braz.) 72.

Pohár konstruktérů: 1. Brawn 161, 2. Red Bull 135.5, 3. McLaren 71.