NAPAJEDLA Nafukovací hračky, na jejichž hřbetech vyrostla celá generace dětí, se vracejí. A bez jedovatých ftalátů. Fatra Napajedla začne znovu vyrábět slavná zvířátka vytvořená v 70. letech designérkou Libuší Niklovou.
Zatím se tak stane jen pokusně, výroba zahrne pouze některé části slavné série, která nyní putuje po výstavách v tuzemsku a chystá se i do Francie. Generální ředitel Fatry Ivo Hanáček Lidovým novinám potvrdil, že od zahájení výroby je dělí možná jen několik měsíců. „Budou to limitované série, nemůžeme konkurovat levným výrobkům z Číny,“ poznamenal.
Přesné statistiky toho, kolik buvolů, panáčků. žiraf či dalších nafukovacích postav Fatra pro „Husákovy děti“ od šedesátých do osmdesátých let vyrobila, neexistují. Počty ale půjdou do desítek tisíc. Fatra má výhodu: původní strojové vybavení pro úpravy fólií stále má. Kvůli konkurenci a jiné situaci na trhu přesto neobnoví celý sortiment. „Zatím jsme v souvislosti s výstavou o Libuši Niklové vyzkoušeli buvola, uvažujeme o dalších dvou, které ale necháme veřejnost vybrat v hlasování,“ řekl ředitel. Prodejní cenu zatím nemají určenou - bude však zřejmě ve stokorunách.
Buvoly a spol. poslal mimo hru problém s ftaláty Výrobu zablokoval problém s ftaláty, přidávanými do fólií jako změkčovadlo. Ty jsou pro děti nebezpečné. Ohrožují například fungování jater a ledvin, mohou se podílet na vzniku alergií a astmatu. Dnešní plastové výrobky pro děti už musejí mít jiné složení.
„Takovou jsem mívala doma. A jak se po ní skákalo, pískala,“ popisovala nadšeně Petra Skládalová, jedna z návštěvnic zlínské výstavy o zvířátkách z dílny L. Niklové. A nostalgii i nadšení netajili ani další, nyní se výstava přesunula do Prahy. „Je škoda, že Fatra už hračky nedělá, měli tam spoustu skvělých nápadů. I když někdy švy zvířátek praskaly víc, než by měly,“ vzpomíná na další aspekt nafukovadel v zářících barvách další z tehdejších dětí Libor Boček.
Syn výtvarnice a jeden z předních současných výtvarníků Petr Nikl plány napajedelského podniku vítá. S autorskými právy by podle něj neměl nastat problém. „Byl bych rád, kdyby se maminčiny hračky zase začaly vyrábět. Ve Fatře ale budou muset vyřešit spoustu otázek, hlavně ekonomických. Zatím vyrobili limitovanou sérii buvolů pro omezenou potřebu výstavy 200 dm3 dechu, která představuje právě maminčinu tvorbu,“ řekl Nikl. Tam se ale podle něj nafukovací zvířátka prodávala jako upomínkové předměty, pokud by měly znovu přejít do kategorie hraček, bylo by tedy zřejmě nutné vyřídit potřebné certifikáty. „Pokud vím, nejprve vzniklo sedm set kusů, po jejich vyprodání nechali pořadatelé výstavy dodělat opět stejný počet buvolů,“ upřesnil Nikl. Nejnadějněji podle něj nová výroba vypadá pro sérii žiraf a slonů.
Vydání| Tato zpráva vyšla v prvním vydání
Regionální mutace| Lidové noviny - Morava