Pondělí 16. května 2022, svátek má Přemysl
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Buvolové Libuše Niklové se vrací

Česko

NAPAJEDLA Diskuse, zda má cenu znovu vyrábět slavné nafukovací hračky z dílny designérky Libuše Niklové, skončila. Díla, která ve světě získala řadu ocenění, se téměř po dvaceti letech vrátí na trh. Žlutá žirafa, červený buvol a modrý slon se možná po desítkách let mohou stát opět hitem.

Zvířecí trio absolvovalo zkoušky v Institutu pro testování a certifikaci ve Zlíně, takže může nosit označení Bezpečné hračky. Na rozdíl od svých předchůdců vyráběných do začátku 90. let, kde do fólie kvůli její tvárnosti přidávali škodlivé ftaláty.

Zájem o hračky s originálním designem se zvedl po pražské a zlínské výstavě 200 dm3 dechu, která připomínala právě tvorbu Libuše Niklové. Její syn Petr tehdy LN potvrdil, že podporuje obnovení výroby, byť chápe, že se asi nebude týkat všech hraček. Nejdříve vznikla zkušební série buvolů jako upomínkových předmětů, nyní následuje výroba – a s atestem pro hračky.

Libuše Niklová navrhovala hračky v napajedelské Fatře od 60. let. Statistiky, kolik buvolů, panáčků, koček, žiraf či dalších postav putovalo k „Husákovým dětem“ i do ciziny, neexistují. Počty půjdou do desítek tisíc.

Ftaláty však byly pro děti nebezpečné, ohrožují například fungování jater a ledvin, mohou se podílet na vzniku alergií. Společně s chemickým složením ve Fatře vyřešili i „dětské nemoci“ hraček, které často praskaly ve švech.

Fatra o výrobě opakovaně uvažovala, ale dlouho ji odkládala. Důvodem byly mimo jiné obavy z ceny, která nemůže konkurovat levným nafukovacím výrobkům dováženým z Číny.

Vydání| Tato zpráva vyšla v prvním vydání

Regionální mutace| Lidové noviny - Morava

Autor:

Všechno vymyslela Škrlová. Je to hlava manipulace, říká režisér Síbrt

Premium Před patnácti lety Česko šokovala kuřimská kauza. Týrání malých chlapců nejbližšími příbuznými i podivná role „Aničky“....

Češi řeší, čím topit. Proč bychom se neměli zbavovat plynového kotle?

Premium Plynu pro domácnosti by mělo být dosti při přerušení dodávek z Ruska. Nedostatkový plyn sice zdražuje, ale rychlý...

I vysokoškolák může být blbý, říká obávaný lovec z Novy Doktor Vševěd

Premium Na úspěchu televizní soutěže Na lovu má Jiří Martínek velký podíl. Diváci žasnou nad jeho znalostmi. On žasne taky –...

Indicada - Vaše regionální agentura práce
Účetní s možností home office

Indicada - Vaše regionální agentura práce
Moravskoslezský kraj