Úterý 28. ledna 2020svátek má Otýlie 0 °C dešťové přeháňky Předplatné LN
aktualizováno  Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Buzna vadí, kurvička ne. Zeman kritizuje, sám sprostá slova používá

Miloš Zeman | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Miloš Zeman | foto: ČTK

PRAHA O co horší je slovo buzna, než třeba kurvička či debil? Prezident Miloš Zeman nemůže historikovi Martinu C. Putnovi zapomenout, že se prezentoval s transparentem, na kterém bylo napsané slovo "buzna". Sám už přitom sáhl i pro peprnější výrazy.

Rozdíl v tom, jak sprostá slova veřejně užívá prezident a jak Putna, je přitom zřejmý. Zatímco Putna označil buznou sebe a své kamarády a výrazem nikoho neurážel, Zeman sprostá slova používá ve vyjádřeních o ostatních. A vzhledem k jeho negativnímu vztahu k médiím asi nikoho nepřekvapí, že nejčastěji jsou terčem jeho sprostých výrazů právě novináři.

K TÉMATU:

"Novináře dělím do dvou skupin. Tou první skupinou jsou normalizační komunistická práčata. Tento typ pokládám za novinářské prostitutky a hluboce jimi pohrdám. A pak je druhý typ novinářů. A to nejsou jen hlupáci, to jsou sebevědomí hlupáci, kteří píší o všem a nerozumějí ničemu. A tito hlupáci spolu s novinářskými kurvičkami vytvářejí mediální prostředí v této zemi," prohlásil Zeman v červnu roku 2002.

Z roku, kdy ještě vedl jako premiér českou vládu, pochází i další výrok. "...Je zajímavé, že novinářští blbečci, kteří tak často píší o rozhazovačné politice vlády, si tohoto pravidelně publikovaného údaje ještě ani jednou nedokázali všimnout, patrně proto, že popírá jejich tvrzení o tom, jak vláda plýtvá veřejnými prostředky."

A vedle profláknuté "žumpy" má ještě další výrazivo pro lidi z médií. "Novináři jsou pitomci, hnůj a fekálie," prohlásil stručně na adresu novinářů ve vyjádření pro jednu celoplošnou televizi.

Urazit jakoby inteligentně

Když padne řeč na novináře, nechodí Zeman pro slova daleko. V případě politiků se snaží o kulantnější vyjadřování. Například o bývalé místopředsedkyni ČSSD Petře Buzkové v knize Jak jsem se mýlil v politice napsal:

"Někteří puritánští členové ČSSD kritizovali Buzkovou pro její údajnou sexuální promiskuitu. Nejsem puritán a jen jsem s pobavením poslouchal příběhy několika kolegů, jak překonali vzdálenost mezi kunderovskou registráží, kontaktáží a konzumáží během jediného dne. Shodně s Markem Twainem bych jen dodal, že hodnota této trofeje byla poněkud devalvována četností jejich údajných výskytů," napsal Zeman.

V případě bývalého senátora Michaela Žantovského nechodil okolo. Jeho hanlivou přezdívku neváhal novinářům prozradit a ještě si přisadil. "Mimochodem, říká se mu skútr a já jsem se pořád ptal, co to znamená. A není to karosovaný motocykl, je to zkratka, kterou ostře odsuzuji a kterou ho oblažují jeho kolegové ze Senátu a která zní zkurvený trpaslík. Ale já v žádném případě nechci kritizovat pana Žantovského za jeho fyzický vzrůst, i když v jeho případě zhruba odpovídá jeho intelektuální potenci," prohlásil před lety Zeman.

Vlnu nevole vyvolal také svým prohlášením během prezidentské kampaně, kdy zdůrazňoval jeden ze svých trumfů nad rivalem Karlem Schwarzenbergem (TOP 09). "Knížata měla právo první noci a zdegenerovala, protože své nevolnice nemusela znásilňovat, zatímco my zemani jsme si věci museli těžce vybojovat nejen v sexuální oblasti, a proto jsme nezdegenerovali," uvedl prezident v televizní debatě a sklidil za své sexistické řeči kritiku České ženské lobby.

Anketa

Smí pedagog na demonstraci držet plakát se slovem buzna?

Ano 13801
Ne 3885
Nevím 197

Buzna vadí

Miloš Zeman odmítl udělit Putnovi profesorský titul kvůli tomu, že při pražské Gay Pride v roce 2011 nesl transparent s provokativním pozdravem.

"Neuznávám lidi aspirující na vysokoškolské pedagogy, kteří na Prague Pride drží transparent s nápisem Katolické buzny zdraví Bátoru," vysvětlil Zeman svůj postoj. Doplnil, že ale plně respektuje právo na sexuální orientaci.

Premium

Pošťák, který vůbec nezvoní. U balíčků z Číny totiž nemusí

Pošta z Číny, ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Lidé si objednávají z čínských e-shopů zboží s bezplatnou dopravou a diví se, že nedostanou balíček do ruky. Pošta má...

Premium

Tři roky od věznění v garáži. Daniel dnes pracuje a stará se o miminko

Daniel Příhoda, jehož v roce 2016 věznil s jeho tehdejší přítelkyní Zdeněk... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Daniela před několika lety unesl vyšinutý Zdeněk Hryščenko. I s jeho kamarádkou Janou. Věznil je několik dní ve...

Premium

Pohádky na odpis: kterým hrozí zákazy a cenzura kvůli korektnosti

Jiří Korn v pohádce Honza málem králem (1977) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Zahrajme si na prognostiky. Magazín DNES se zamýšlí nad tím, které nejoblíbenější české vánoční pohádky začnou vadit a...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!