Pondělí 24. ledna 2022, svátek má Milena
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Buzna vadí, kurvička ne. Zeman kritizuje, sám sprostá slova používá

Česko

  6:00aktualizováno  7:39
PRAHA - O co horší je slovo buzna, než třeba kurvička či debil? Prezident Miloš Zeman nemůže historikovi Martinu C. Putnovi zapomenout, že se prezentoval s transparentem, na kterém bylo napsané slovo "buzna". Sám už přitom sáhl i pro peprnější výrazy.

Miloš Zeman foto: ČTK

Rozdíl v tom, jak sprostá slova veřejně užívá prezident a jak Putna, je přitom zřejmý. Zatímco Putna označil buznou sebe a své kamarády a výrazem nikoho neurážel, Zeman sprostá slova používá ve vyjádřeních o ostatních. A vzhledem k jeho negativnímu vztahu k médiím asi nikoho nepřekvapí, že nejčastěji jsou terčem jeho sprostých výrazů právě novináři.

K TÉMATU:

"Novináře dělím do dvou skupin. Tou první skupinou jsou normalizační komunistická práčata. Tento typ pokládám za novinářské prostitutky a hluboce jimi pohrdám. A pak je druhý typ novinářů. A to nejsou jen hlupáci, to jsou sebevědomí hlupáci, kteří píší o všem a nerozumějí ničemu. A tito hlupáci spolu s novinářskými kurvičkami vytvářejí mediální prostředí v této zemi," prohlásil Zeman v červnu roku 2002.

Z roku, kdy ještě vedl jako premiér českou vládu, pochází i další výrok. "...Je zajímavé, že novinářští blbečci, kteří tak často píší o rozhazovačné politice vlády, si tohoto pravidelně publikovaného údaje ještě ani jednou nedokázali všimnout, patrně proto, že popírá jejich tvrzení o tom, jak vláda plýtvá veřejnými prostředky."

A vedle profláknuté "žumpy" má ještě další výrazivo pro lidi z médií. "Novináři jsou pitomci, hnůj a fekálie," prohlásil stručně na adresu novinářů ve vyjádření pro jednu celoplošnou televizi.

Urazit jakoby inteligentně

Když padne řeč na novináře, nechodí Zeman pro slova daleko. V případě politiků se snaží o kulantnější vyjadřování. Například o bývalé místopředsedkyni ČSSD Petře Buzkové v knize Jak jsem se mýlil v politice napsal:

"Někteří puritánští členové ČSSD kritizovali Buzkovou pro její údajnou sexuální promiskuitu. Nejsem puritán a jen jsem s pobavením poslouchal příběhy několika kolegů, jak překonali vzdálenost mezi kunderovskou registráží, kontaktáží a konzumáží během jediného dne. Shodně s Markem Twainem bych jen dodal, že hodnota této trofeje byla poněkud devalvována četností jejich údajných výskytů," napsal Zeman.

V případě bývalého senátora Michaela Žantovského nechodil okolo. Jeho hanlivou přezdívku neváhal novinářům prozradit a ještě si přisadil. "Mimochodem, říká se mu skútr a já jsem se pořád ptal, co to znamená. A není to karosovaný motocykl, je to zkratka, kterou ostře odsuzuji a kterou ho oblažují jeho kolegové ze Senátu a která zní zkurvený trpaslík. Ale já v žádném případě nechci kritizovat pana Žantovského za jeho fyzický vzrůst, i když v jeho případě zhruba odpovídá jeho intelektuální potenci," prohlásil před lety Zeman.

Vlnu nevole vyvolal také svým prohlášením během prezidentské kampaně, kdy zdůrazňoval jeden ze svých trumfů nad rivalem Karlem Schwarzenbergem (TOP 09). "Knížata měla právo první noci a zdegenerovala, protože své nevolnice nemusela znásilňovat, zatímco my zemani jsme si věci museli těžce vybojovat nejen v sexuální oblasti, a proto jsme nezdegenerovali," uvedl prezident v televizní debatě a sklidil za své sexistické řeči kritiku České ženské lobby.

Anketa

Smí pedagog na demonstraci držet plakát se slovem buzna?

Ano 13801
Ne 3885
Nevím 197

Buzna vadí

Miloš Zeman odmítl udělit Putnovi profesorský titul kvůli tomu, že při pražské Gay Pride v roce 2011 nesl transparent s provokativním pozdravem.

"Neuznávám lidi aspirující na vysokoškolské pedagogy, kteří na Prague Pride drží transparent s nápisem Katolické buzny zdraví Bátoru," vysvětlil Zeman svůj postoj. Doplnil, že ale plně respektuje právo na sexuální orientaci.

Autor:

ANALÝZA: Tři důvody, proč Rusko vpadne na Ukrajinu. A tři další, proč ne

Premium Copak se asi odehrává v hlavě Vladimira Putina? To je otázka, kterou dnes řeší celý svět. Ruský prezident rozehrál...

Velký test samotestů na covid: lépe fungují výtěrové, některé neodhalí nic

Premium Ještě před dvěma lety znamenaly dvě čárky na testu, že se budou chystat křtiny, delta byly americké aerolinky, gama...

Nevěra dříve či později vztah zničí. A není cesty zpět, říká filmařka Sedláčková

Premium Vede doslova dvojí život ve dvou zemích. Ve Francii pracuje Andrea Sedláčková především jako střihačka filmů, u nás...

Mohlo by vás zajímat