14. července 2017 17:31 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Byl by to velký zázrak, komentuje velvyslanectví v Bulharsku pátrání po nezvěstné české dívce

Ve čtvrtek v podvečerních hodinách utonula v bulharském letovisku Burgas na... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Ve čtvrtek v podvečerních hodinách utonula v bulharském letovisku Burgas na... | foto: Wikimedia - Nasomatrix

BURGAS/PRAHA Ve čtvrtek v podvečerních hodinách utonula v bulharském letovisku na Slunečném pobřeží jednašedesátiletá žena z České republiky. Spolu s jedenáctiletou dívkou se koupala v moři, kde byly obě strženy mořskými proudy. Dívka je stále nezvěstná, probíhá pátrací akce a nepředpokládá se, že by mohla být naživu. Na neštěstí upozornila třináctiletá sestra pohřešované, která zůstala na pláži. Obě dívky jsou vietnamského původu, v Česku mají trvalý pobyt.

„Informace mám pouze zprostředkovaně od svědků nešťastné události. Zapojili jsme se v momentě, kdy odváželi třináctiletou sestru pohřešované do nemocnice na posttraumatické oddělení,“ řekl LN zástupce velvyslance v Bulharsku Jaroslav Kamas.

Neštěstí se podle svědků stalo večer. Jednašedesátiletá rodinná přítelkyně se spolu s jedenáctiletou dívkou vydaly koupat, poté strhly je ale mořské proudy. Na místě nebyl plavčík, který měl po pracovní době. Jedenáctiletá sestra pohřešované zůstala na pláži a přivolala pomoc.

Pobřežní hlídka na místě našla tělo ženy, která i přes poskytnutí první pomoci zemřela. Tělo dívky se zatím nepodařilo nalézt. Pátrací akce stále probíhají. Podle Kamase nepředpokládají, že by mohla být naživu. „Byl by to zázrak,“ říká.

„Máme hotel u pláže. Včera večer, asi okolo půl sedmé, jsme slyšeli volání o pomoc. Viděli jsme, že se někdo topí. Seběhli jsme z patnáctého patra dolů. Nějací lidé už tam skákali za paní, která se topila. Bohužel se tam topilo i dítě, které jsme neviděli,“ popsala událost pro TN.cz jedna ze svědkyň.

Podle slov zástupce velvyslance byli svědci neštěstí mimořádně nápomocní a příkladně poskytli první pomoc. Postarali se i o vystrašenou holčičku, která zůstala na pobřeží. Uvedli také, že záchranná služba přijela až po značně dlouhé době a její počínání bylo laxní. „Zdejší zdravotnictví není na příliš vysoké úrovni, je velký rozdíl mezi státními a soukromými nemocnicemi,“ uvedl Kamas.

Na dotaz LN, zda bude velvyslanectví apelovat na místní úřady, aby zkvalitnily zdravotnické služby, uvedl Kamas: „Probereme to na velvyslanectví. Zatím nechceme rýpat do vosího hnízda, mohlo by to mít přesně opačný účinek, než jaký si přejeme.“

Do Bulharska v současné době směřuje zhruba o 40 % českých turistů víc než v minulých letech. I tak je ale nárůst případů, které řeší tamní české velvyslanectví ve spojitosti s turismem, nepoměrně vysoký. „Na to, že jsme stále v první polovině sezóny, už bohužel evidujeme čtyři mrtvé Čechy, z toho tři utonulé, jeden zemřel kvůli mozkové příhodě. Obvykle zde během léta zemře pět Čechů. Řešíme také množství krádeží, ztrát dokladů. Měli jsme tu také havárii autobusu,“ připomíná Kamas.

msz, kk , Lidovky.cz

Najdete na Lidovky.cz