Neděle 15. prosince 2019svátek má Radana, Radan 2 °C občasný déšť Předplatné LN
6. listopadu 2013 11:00 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Byl Petržílek jediným Bártovým zdrojem u policie? Chci znát odpověď, říká Kučera

Náměstek policejního prezidenta Václav Kučera | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Náměstek policejního prezidenta Václav Kučera | foto: ČTK

PRAHA Aktuální kauza kolem šéfa VV Víta Bárty běží stále v režimu tajné. Oficiálně proto policie o vyšetřování mlčí. Náměstek policejního prezidenta Václav Kučera ale v rozhovoru pro Lidovky.cz uvedl, že chce vědět, proč si bývalý policejní prezident vybral do svého týmu právě Jana Petržílka, který měl Bártovi vyzrazovat informace. A také to, zda byl Petržílek jediným Bártovým práskačem u policie.

Podle dosavadních informací médií se nová kauza týká napojení soukromé detektivní agentury ABL, kterou Bárta před vstupem do politiky vlastnil, na státní bezpečnostní aparát. A právě Petržílek, bývalý zaměstnanec BIS a nyní šéf analytiky protikorupční policie, má v případu hrát roli informátora, který exposlanci zřejmě za úplatu poskytoval tajné informace. Konkrétně se ale zatím hovoří pouze o odposleších lobbisty Romana Janouška, které před lety pořídila BIS.  

Lidovky.cz  Bude policie prošetřovat také to, zda Petržílek stojí i za dalšími policejními úniky?
To je všechno předmětem toho hlavního řízení.

Lidovky.cz  To znamená, že máte informace, že je Petržílek vyšetřován i v souvislosti s dalšími úniky?
Bohužel vám nemohu na tyto otázky odpovídat, protože za chvíli by to vedlo ke konkrétním otázkám a na ně vám nemůžu odpovídat.

Nová kauza Bárta

  • v případu zatím figurují dvě osoby: šéf Věcí veřejných Vít Bárta a policista protikorupční jednotky Jan Petržílek
  • podle informací server Lidovky.cz policie dvojici podezírá z trestného činu ohrožení utajované skutečnosti
  • deník MF Dnes napsal, že oba muže již policie obvinila, Bárta ale mohl den po zadržení opustit vazbu

Lidovky.cz Přesto jednu konkrétní otázku položím. Co třeba kauza ŘSD, v níž je z úniku informací obviněn policista z protikorupčního Rostislav Kotrč? Nemohl i zde sehrát roli Petržílek?
Taky k tomu nemohu nic říct. Mohu říct jen tolik: Uvidíme. (Více čtěte ZDE)

Lidovky.cz  Budete se zajímat také o to, zda byl Bárta jediným klientem Petržílka? A také naopak: zda byl on jediným kontaktem Bárty u policie?
Pokud je pan Bárta předmětem šetření prokuratury nebo GIBSu, tak předpokládám, že i toto je součástí šetření. Proto bohužel ani na tuto otázku nemohu odpovědět konkrétněji. Rád bych, mám na jazyku odpověď, ale bohužel nemohu.

Lidovky.cz  Proč si pan Martinec (exšéf protikorupční policie) vybral do svého týmu právě Petržílka? Budete chtít od něj odpověď?
To mě určitě zajímá a předpokládám a doufám, že tu odpověď také najdu ve vyšetřování tohoto případu. Pokud to nebude zodpovězeno, tak se tím určitě budeme zabývat.

K TÉMATU:

Lidovky.cz  Ze své pozice se Petržílek do minulého týdne účastnil porad, na kterých se řeší i třeba plánované zátahy v probíhajících případech, kdy mohl též vynášet informace. Chystá se kvůli tomu policie změnit taktiku, harmonogram v těchto věcech?
Určitě jsme obezřetnější, ale nic nenasvědčuje tomu, že by to nebezpečí přímo hrozilo.

Premium

Sedí s drahými mobily, dětem kupujeme kartáčky my, říká režisérka Výměny

Jana Rezková | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Kreativní producentka a režisérka Jana Rezková natáčí už patnáct let úspěšnou reality show Výměna manželek. Navštívila...

Premium

Test kávy v kapslích: Bezpečné, pohodlné, ale drahé potěšení

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

V kavárně určitě najdete zajímavější druhy kávy, rozpustná je zase levnější. Test jsme zaměřili na kávu v kapslích, z...

Premium

Vývoz žumpy se značně prodraží. Vyplatí se investice do čističky?

Žumpy a septiky | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Legální likvidace splašků stojí ročně desetitisíce a s novým zákonem se ještě zvýší poptávka po vyvážení žump. Cena...

DÁRKY PRO BABIČKU: Potěšte ji pod vánočním stromkem něčím originálním
DÁRKY PRO BABIČKU: Potěšte ji pod vánočním stromkem něčím originálním

Ještě vám chybí dárek pro milovanou babičku a přemýšlíte, co jí nadělit pod stromeček? Připravili jsme pro vás malou inspiraci.