23. února 2016 21:00 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Byl podezřelý z vraždy Krejčířova otce. Za neprokázané obvinění dostal od státu 38 tisíc

Vlastimil Spěvák | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Vlastimil Spěvák | foto: David PortMAFRA

PRAHA Podnikatel Vlastimil Spěvák získal za neprokázané obvinění, že se podílel na únosu Lamberta Krejčíře, jako odškodné dalších 38 tisíc korun. V úterý o tom rozhodl soud, uvedl server Aktuálně.cz. Už dříve za nezákonné stíhání od ministerstva spravedlnosti získal 142 tisíc korun. Spěvák ale stát žaloval o 119 milionů korun.

Soudkyně odškodné zvýšila kvůli tomu, že Spěvák strávil tři měsíce ve vazbě v Českých Budějovicích. Ministerstvo mu původně za jeden den vazby přiznalo 568 korun. „Soud přihlédl, že je to 160 kilometrů od jeho bydliště, a tak měla jeho rodina ztíženou možnost jej navštěvovat. Proto tuto sumu zvedl na tisíc korun za jeden den,“ uvedla soudkyně.

Spěvák požadoval 16,6 milionu za neúměrnou délku stíhání, 2,5 milionu za tři měsíce ve vazbě a sto milionů korun jako nemajetkovou újmu. Nároky ale podle soudkyně nedoložil. „Tvrdí, že trpí posttraumatickým šokem, se kterým se léčí u psychiatra. To ale neprokázal,“ uvedla.

Podnikatel Lambert Krejčíř, otec Radovan Krejčíře, který byl v úterý v Jižní Africe odsouzen k 35 letům vězení, zmizel na podzim 2002. Policie byla přesvědčena o tom, že ho unesla skupina lidí, do níž prý kromě Spěváka patřil i příbramský podnikatel Jaroslav Starka. Oba proto zadržela. Vyšetřování však jejich vinu neprokázalo a žalobci trestní stíhání zastavili.

ČTK