21. ledna 2011 19:50 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Byl tak spravedlivý, až nás to děsilo, říkají o Lessym v Palkovicích

Petr Lessy | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Petr Lessy | foto: Lidové noviny

PALKOVICE  Jako radního ho mnozí ani neznali. Teď jeho jméno mnohdy kostrbatě skloňuje většina obyvatel Palkovic. Zpráva o případném jmenování Petra Lessyho policejním prezidentem se po obci poblíž Frýdku-Místku šíří rychlostí blesku.

Petr Lessy se do Palkovic v předhůří Beskyd přistěhoval asi před osmi lety. A vzápětí nastoupil úspěšnou kariéru komunálního politika. Jako nestraník, ale pod vlajkou ODS, uspěl ve volbách v roce 2006 a stal se radním.

"Jó, Peťa. No jasně, že vím, kdo to je. Napřed tady stavěl barák, pak se nastěhoval, ale jak je to dlouho, to ani nevím," konstatuje muž ve vaťáku a v montérkách s nápisem Obec Palkovice.

Starosta Radim Bača, ač "konkurenční" lidovec, má pro Lessyho jen pozitivní hodnocení. "Byl tak spravedlivý, až nás to někdy děsilo," tvrdí. Právě Lessymu především patří podle něj dík za to, že Palkovice měly asi jako první obec v republice vlastní radar na auta. "Tehdy běžně stál dva miliony korun, což by pro náš rozpočet bylo nepřijatelné. Ale Petr zařídil přístroj z Polska i jeho certifikaci, takže nás přišel pouze na čtyřicet tisíc," vzpomíná Bača.

Domek rodiny Petra Lessyho


Totéž prý platí o nákupu kol pro policisty, která jim pořídil, když si stěžovali, že jim chybí peníze na benzin a naftu. A když Lessy pracoval na policii ve Frýdku-Místku, dokázal zorganizovat zátah na motorkáře v Beskydech. "Do té doby to pořád nešlo a nešlo, a najednou se jich za víkend pochytalo na padesát," pokračuje ve chvalozpěvu starosta.

Přesto zásluhy nestačily k tomu, aby Lessy podruhé obstál opět na kandidátce ODS v loňských komunálních volbách. Byl sice na volitelném místě, přeskočili ho však jiní. "Přece jen není palkovický rodák. A hlavně, Palkovičáci nejsou moc pravicoví, jsou tu hodně věřící, a kdo jde s ODS, je pro ně automaticky loupežník," zdůvodňuje Lessyho loňský volební neúspěch Květoslav Koulák z místní organizace ODS.Dva mandáty pro občanské demokraty tak prý připadly právě starousedlíkům.

Griluje, seče trávu...

Domek rodiny Petra Lessyho v lokalitě zvané Drážky stále září novotou, ale nevybočuje žádnou okázalostí. Na zápraží leží plavý pes. "Že byl radní, to jsem ani nevěděl. Jako soused je to normální chlapík, dobře griluje, rád si poseče trávu traktorem. O víkendu doma hlavně odpočívá," hodnotí ho Rostislav Oliva z blízkého domku.

Čtěte také

John zatím Lessyho nejmenuje, nejdřív si s ním chce promluvit Nečas


Palkovice mají něco přes tři tisíce obyvatel, vesnice je rozložená široko daleko. Obecní úřad sídlí pod jednou střechou s restaurací Pod Habešem. Tři její zaměstnankyně mají právě krátkou pauzu. "Vím, který to je, protože když se sejde hodně lidí, mívají schůzi tady v salonku. Jinak to sfouknou nahoře. Na ulici bych ho asi nepoznala," zamýšlí se jedna z nich. "Ani podle fotky v televizi bych nevěděla, ale když řekli Lessy, vzpomněla jsem si," dodává další. "Byl za ODS, ale ani z předvolební kampaně si ho nepamatujeme," shodují se všechny.


"Je odsud, ale neznám ho," říká muž vycházející z obchodu se smíšeným zbožím. "Zastupitelů je moc a nevím, co právě on má za zásluhy," konstatuje mladá žena venku na náměstí.
To jiná z obyvatelek Palkovic je v názorech razantnější: "My tady máme úplně jiné starosti, a jestli bude policejní šéf z Palkovic, to nám stejně nepomůže." Starší pán přesto Lessymu případné povýšení přeje. "Ale v tom Brně by to měl klidnější," dodá rozvážně.

Petr Lessy

* Narodil se 18. srpna 1964 v Prostějově. Vystudoval práva na policejní akademii (má titul Mgr. a dosáhl hodnosti plukovníka).

* Na krajském ředitelství Jihomoravského kraje působí jako náměstek pro vnější službu.

* Předtím byl náměstkem pro uniformovanou policii severomoravské správy a šéfem pořádkové policie.

* V letech 2006 až 2010 působil jako zastupitel v Palkovicích, loni ve volbách neuspěl. Kandidoval jako nezávislý v barvách ODS.


Naděje pro neplodné páry: Česko zavádí novou metodu mrazení vajíček
Naděje pro neplodné páry: Česko zavádí novou metodu mrazení vajíček

Státní ústav pro kontrolu léčiv schválil v nedávné době zcela novou metodu mrazení vajíček. Měla by eliminovat riziko poškození vajíčka při rozmrazení a dát tak ženám, které podstupují umělé oplodnění, větší šanci na úspěch.

Najdete na Lidovky.cz