KÁTHMÁNDÚ/PRAHA Nepálští Šerpové včera zapálili svíčky a pohroužili se do buddhistických modliteb. Chtěli tak uctít památku Edmunda Hillaryho, který se zasloužil o rozvoj jejich regionu.
„Zapálil jsem svíčku a modlil se za to, aby se reinkarnoval opět v lidskou bytost,“ uvedl pro agenturu Reuters Šerpa Ang Rita. Tento šedesátiletý muž jako první absolvoval první školu, kterou Hillary otevřel v himálajské oblasti už v šedesátých letech. Byl také přítelem legendárního horolezce a po více než dvacet let působil v jeho organizaci Himalayan Trust. Ta má v Nepálu „na svědomí“ mnohé rozvojové projekty. Jejich výsledkem je 26 nových škol, nemocnice, letiště i silnice. Děti Šerpů díky Hillaryho organizaci získávaly stipendia.
„Udělal toho pro nás tolik. Pokud do příštího života vstoupí opět jako lidská bytost, bude moci dál konat dobro,“ řekl na adresu zesnulého Novozélanďana Šerpa Ang. A místopředseda Nepálské horolezecké asociace Šerpa Zimba Zangbu pro AFP prohlásil: „Hillaryho považujeme za našeho druhého otce.“ Proslavil je Tenzing Norkej Šerpové jsou etnickou skupinou, která do východní, hornaté části Nepálu přišla během posledních 500 let pravděpodobně z východního Tibetu. Už v první polovině minulého století zjistili britští dobrodruhové a horolezci, že Šerpové se díky své fyzické konstituci a výdrži skvěle hodí jako horští nosiči a vůdci. Slovo šerpa se tak stalo synonymem pro vysokohorské nosiče, přestože řada etnických Šerpů se živí obchodem a zemědělstvím. Nejvíc Šerpy proslavil Tenzing Norkej, který v roce 1953 vystoupil spolu s Hillarym na „střechu světa“ Mount Everest. S novozélandským horolezcem tehdy navázal přátelství, které vytrvalo až do Tenzingovy smrti v roce 1986. I potom zůstal Hillary v kontaktu s Šerpovou rodinou.
Výpravám na vrcholky Himálaje se totiž věnují i Tenzingovi potomci. Jeho syn Džamling vystoupil v roce 1996 na vrchol Mount Everestu symbolicky spolu se synem Edmunda Hillaryho Peterem. A vrchol nejvyšší hory světa zdolal o rok později také jeden z Tenzingových vnuků.