Středa 24. dubna 2024, svátek má Jiří

Byl to rekord? Nikdo neví

Hokejista Bednář vstřelil superrychlý hattrick, jestli byl nejrychlejší, ale není jisté

PRAHA Možná nejrychlejší hattrick v české nejvyšší hokejové soutěži. Tak se mluví o nedělním zápisu slávistického útočníka Jaroslava Bednáře, který během čtyř minut a dvaatřiceti vteřin vstřelil Plzni tři góly, v závěru první třetiny pak přidal ještě čtvrtý. Nejrychleji vstřelený je ale jen možná, to proto, že extraliga takovouhle statistickou databázi nevede.

„Čtyřikrát škoda, že extralize stále chybí kniha oficiálních rekordů, protože Bednářovo show mohlo být orazítkováno jako nejrychlejší hattrick soutěže,“ řekl v nedělním pořadu Dohráno komentátor Robert Záruba.

Pro Bednáře to tak aspoň byla nejpovedenější třetina v kariéře. „Bylo to mých nejlepších dvacet minut,“ usmíval se po zápase. „Když jsem šel na penaltu, tak jsem si přál hattrick, ale pak už jsem nečekal, že dám i čtvrtý gól,“ dodal.

Podle Záruby by Bednářovu hattricku mohl v rychlosti konkurovat ještě ten, který vstřelil 17. února 1993 Miloš Holáň v utkání VítkoviceČeské Budějovice. „Přesné časy branek nemám, ale v 17. minutě už Vítkovice vedly 8:1,“ našel ve svých zápisech Záruba.

„V extralize se o tyhle údaje nikdo systematicky nestará,“ poznamenal mluvčí národního týmu Pavel Bárta. „Zpětně se dohledávají zápisy ze zápasů, ale databáze ještě není hotová, ani na to není žádný počítačový systém,“ doplnil.

Na rozdíl od extraligy mají v zámořské NHL všechny údaje přesně evidovány, a to od začátku této soutěže. Tak třeba nejvíce gólů v jednom zápase, a to sedm, nastřílel Joe Malone v roce 1919. Nejrychleji pak tří branek za sebou v jednom utkání dosáhl Bill Mosienko, který v utkání mezi Chicagem a New York Rangers v roce 1952 zaznamenal hattrick během pouhých 21 vteřin.

Ze záznamů NHL se dá vyčíst třeba i to, že většina rychlých hattricků padá až po novém roce a nejčastěji v únoru. Tak třeba 9. února 2007 vstřelil Ray Whitney čtvrtý nejrychlejší hattrick NHL, stačilo mu na něj 100 sekund. Nejrychlejší tři góly vstřelené Evropanem zaznamenal 5. února 2004 Peter Bondra za 126 vteřin. Rekordmanem v počtu vstřelených tří a více gólů je legendární Wayne Gretzky, který jich v kariéře zaznamenal 50.

(Plzeň) 2,53, 3. Mensator 2,55, 4. Trvaj

(Znojmo) 2,58, 5. Pinc (Vítkovice) 2,60.

Hráč týdne podle LN

Jaroslav BEDNÁŘ (Slavia)

Slávistický útočník dominuje extralize. V pátek si Bednář připsal tři asistence, v neděli pak vstřelil poprvé v kariéře čtyři branky. Dvaatřicetiletý Bednář tak vévodí tabulce produktivity už o osm bodů před spoluhráčem Romanem Červenkou.