Úterý 19. ledna 2021svátek má Doubravka -2 °C déšť se sněhem Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Krampolovo tričko s odkazy na nacismus Prima skryje. Šlo o vtip, tvrdí autor potisku

Jiří Krampol Český herec, který propůjčil hlas francouzským hercům Jeanu-Paulu... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Jiří Krampol Český herec, který propůjčil hlas francouzským hercům Jeanu-Paulu... | foto:  Tilen VajtMAFRA

PRAHA Tričko s potiskem odkazujícím na nacistickou symboliku, v němž herec Jiří Krampol vystoupil v pořadu Prostřeno, podle jeho autora neobsahuje jediný zakázaný symbol. Televize Prima to přesto považuje za problém a obrázek na Krampolově oblečení v záznamu pořadu skryje.

Herec a bavič Jiří Krampol se v populárním pořadu televize Prima Prostřeno objevil v tričku, na němž je zobrazený symbol připomínající říšskou orlici a které zároveň odkazuje na olympijské hry z roku 1936, jež se konaly v Berlíně pod režií nacistické strany. Krampol se ale spojování s nacismem brání. „Vůbec jsem to nevěděl, nejsem žádný propagátor nacistů,“ řekl serveru Lidovky.cz.

Autor samotného trička M.K., který si přál zůstat v anonymitě (nicméně redakce jeho celé jméno zná – pozn. red.), se konfliktu se zákonem, který zakazuje propagaci hnutí směřujících k potlačení práv a svobod člověka, obratně vyhnul.

Uvádí, že je na tričku vyobrazena římská orlice, převzatá z nespecifikovaného sousoší v Římě, nikoliv tedy říšská, jak se může na první pohled zdát. Pod fotografií Braniborské brány, nad níž je na triku orlice zobrazena, je umístěna zlatá medaile právě z berlínských her v roce 1936.

V jejím středu pak coby veslařku vyobrazil dlouholetou milenku a později manželku Adolfa Hitlera Evu Braunovou. Celou kompozici doplňuje údajně záměrně gramaticky špatně vyvedený nápis „Die Einzig Richtige Olympia“ (v překladu Jediná skutečná Olympia) napsaný italským fontem. „Šlo o vtip,“ říká autor.

Letní olympijské hry v Berlíně přitom byly nacistickou propagandou poznamenané natolik, že byly samy o sobě označovány za jeden ze symbolů spojovaných s ideologií Adolfa Hitlera.

Trička pro sparťanské Ultras

K výrobě kontroverzního trička inspiroval autora člověk na ulici, který měl podobné triko ovšem se skutečnými nacistickými symboly. „Dělám radikální trička, připouštím to, ale ne nacistická nebo fašistická. Ta témata pouze vždy souvisejí s nějakou dobou,“ řekl M.K, jenž má prý na všechna svá díla vyhotovené znalecké posudky.

Tričko odkazující na olympiádu v Berlíně nabízí na stránkách svého obchodu, který prodává i další oblečení se symbolikou pravicového extrémismu. Mimo jiné nabízí trička i pro tvrdé jádro fanoušků fotbalové Sparty.

Krampolovi se tričko líbilo

S Jiřím Krampolem chodí autor pravidelně cvičit do posilovny. Zmiňované triko měl jednou na sobě a když jej herec uviděl, údajně se smál se a líbilo se mu, což serveru Lidovky.cz potvrdil i Krampol. Proto se M.K. rozhodl mu jedno věnovat jako dárek. Podle něj je tak nyní nespravedlivé Krampola v jeho 78 letech spojovat s nacismem.

Jiří Krampol v pořadu Prostřeno, ve kterém má na sobě dosti kontroverzní tričko.

Jiří Krampol v pořadu Prostřeno, ve kterém má na sobě dosti kontroverzní tričko.

Televize uznala chybu

„Nechápu, proč se omlouval, když žádnou chybu neudělal. Pokud vím, na natáčení v něm nešel a doma může nosit, co chce,“ poukázal autor na fakt, že Krampol byl v tričku natočen při úvodním představení z prostředí vlastní domácnosti. Přesto se s ním na televizních obrazovkách objevil. M.K. je však přesvědčený, že kdyby bylo triko jakkoliv problematické, televize by si toho všimla a herce včas upozornila.

Krampola však produkční pořadu na problematický obrázek neupozornila. „Řekla, že se to hlídá, aby žádná propagace během natáčení neprobíhala, ať už chtěná, nebo omylem, jako v tomto případu. Je to, proboha, zábavní pořad,“ řekl serveru Lidovky.cz ve čtvrtek.

Televize Prima ale ve čtvrtečním vyjádření uvedla, že incident s produkcí pořadu okamžitě začala řešit. O den později už dospěla k jasnému závěru. „Předmětný obrázek bude rozrastrovaný, a to i v online verzi na internetu. S produkcí příčinu vzniku tohoto problému dále řešíme, aby se podobná situace v budoucnosti již neopakovala,“ upřesnila tisková mluvčí televize Jana Mrákotová.

Souboj českých stálic. Je větší octavia o tolik lepší než menší scala?

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Na počátku byla temnota. Pak bůh řekl budiž octavia. A byla. A viděl, že octavia je dobrá... ale že by to chtělo ještě...

Pýchu dnes nazýváme zdravým sebevědomím, promlouvá k lidem profesor Kašparů

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Sedm hlavních hříchů jsme si přejmenovali. Z neřestí jsme vytvořili ctnosti, a tak se možná není čemu divit, že se...

Jako žena jsem byla ve Vatikánu poněkud výrazná, vzpomíná farářka Kopecká

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Svým vzhledem působí rozruch na mnoha místech, dokonce i ve Vatikánu. Je mladá, krásná a hlavně progresivní. Život...

Kila půjdou dolů, sebevědomí nahoru. Zapojte se do Novoroční výzvy
Kila půjdou dolů, sebevědomí nahoru. Zapojte se do Novoroční výzvy

Shodit vánoční kila je přetěžký úkol, ale jde to. Dokonce i doma a tak, aby vás to bavilo. Stačí se zapojit do padesátidenní novoroční výzvy od...