Úterý 16. srpna 2022, svátek má Jáchym
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Krampolovo tričko s odkazy na nacismus Prima skryje. Šlo o vtip, tvrdí autor potisku

Česko

  6:10
PRAHA - Tričko s potiskem odkazujícím na nacistickou symboliku, v němž herec Jiří Krampol vystoupil v pořadu Prostřeno, podle jeho autora neobsahuje jediný zakázaný symbol. Televize Prima to přesto považuje za problém a obrázek na Krampolově oblečení v záznamu pořadu skryje.

Jiří Krampol Český herec, který propůjčil hlas francouzským hercům Jeanu-Paulu Belmondovi a později také Louisi de Funésovi. Ve filmech se objevoval od šedesátých let, mezi jeho nejznámější úlohy patří role ve 30 případech majora Zemana, filmech Jen ho nechte, ať se bojí, Návštěvníci, Waterloo po česku a seriálech Arabela a Chlapci a chlapi. Jako moderátor dlouho působil v pořadu Nikdo není dokonalý. foto:  Tilen VajtMAFRA

Herec a bavič Jiří Krampol se v populárním pořadu televize Prima Prostřeno objevil v tričku, na němž je zobrazený symbol připomínající říšskou orlici a které zároveň odkazuje na olympijské hry z roku 1936, jež se konaly v Berlíně pod režií nacistické strany. Krampol se ale spojování s nacismem brání. „Vůbec jsem to nevěděl, nejsem žádný propagátor nacistů,“ řekl serveru Lidovky.cz.

Krampol vystoupil v televizi s tričkem odkazujícím na nacismus. Nevěděl jsem to, brání se

Autor samotného trička M.K., který si přál zůstat v anonymitě (nicméně redakce jeho celé jméno zná – pozn. red.), se konfliktu se zákonem, který zakazuje propagaci hnutí směřujících k potlačení práv a svobod člověka, obratně vyhnul.

Uvádí, že je na tričku vyobrazena římská orlice, převzatá z nespecifikovaného sousoší v Římě, nikoliv tedy říšská, jak se může na první pohled zdát. Pod fotografií Braniborské brány, nad níž je na triku orlice zobrazena, je umístěna zlatá medaile právě z berlínských her v roce 1936.

V jejím středu pak coby veslařku vyobrazil dlouholetou milenku a později manželku Adolfa Hitlera Evu Braunovou. Celou kompozici doplňuje údajně záměrně gramaticky špatně vyvedený nápis „Die Einzig Richtige Olympia“ (v překladu Jediná skutečná Olympia) napsaný italským fontem. „Šlo o vtip,“ říká autor.

Letní olympijské hry v Berlíně přitom byly nacistickou propagandou poznamenané natolik, že byly samy o sobě označovány za jeden ze symbolů spojovaných s ideologií Adolfa Hitlera.

Trička pro sparťanské Ultras

K výrobě kontroverzního trička inspiroval autora člověk na ulici, který měl podobné triko ovšem se skutečnými nacistickými symboly. „Dělám radikální trička, připouštím to, ale ne nacistická nebo fašistická. Ta témata pouze vždy souvisejí s nějakou dobou,“ řekl M.K, jenž má prý na všechna svá díla vyhotovené znalecké posudky.

Tričko odkazující na olympiádu v Berlíně nabízí na stránkách svého obchodu, který prodává i další oblečení se symbolikou pravicového extrémismu. Mimo jiné nabízí trička i pro tvrdé jádro fanoušků fotbalové Sparty.

Krampolovi se tričko líbilo

S Jiřím Krampolem chodí autor pravidelně cvičit do posilovny. Zmiňované triko měl jednou na sobě a když jej herec uviděl, údajně se smál se a líbilo se mu, což serveru Lidovky.cz potvrdil i Krampol. Proto se M.K. rozhodl mu jedno věnovat jako dárek. Podle něj je tak nyní nespravedlivé Krampola v jeho 78 letech spojovat s nacismem.

Jiří Krampol v pořadu Prostřeno, ve kterém má na sobě dosti kontroverzní tričko.

Televize uznala chybu

„Nechápu, proč se omlouval, když žádnou chybu neudělal. Pokud vím, na natáčení v něm nešel a doma může nosit, co chce,“ poukázal autor na fakt, že Krampol byl v tričku natočen při úvodním představení z prostředí vlastní domácnosti. Přesto se s ním na televizních obrazovkách objevil. M.K. je však přesvědčený, že kdyby bylo triko jakkoliv problematické, televize by si toho všimla a herce včas upozornila.

Krampola však produkční pořadu na problematický obrázek neupozornila. „Řekla, že se to hlídá, aby žádná propagace během natáčení neprobíhala, ať už chtěná, nebo omylem, jako v tomto případu. Je to, proboha, zábavní pořad,“ řekl serveru Lidovky.cz ve čtvrtek.

Televize Prima ale ve čtvrtečním vyjádření uvedla, že incident s produkcí pořadu okamžitě začala řešit. O den později už dospěla k jasnému závěru. „Předmětný obrázek bude rozrastrovaný, a to i v online verzi na internetu. S produkcí příčinu vzniku tohoto problému dále řešíme, aby se podobná situace v budoucnosti již neopakovala,“ upřesnila tisková mluvčí televize Jana Mrákotová.

Autor:

Porucha imunity je první známka, že je v našem životě něco špatně, říká lékařka

Premium Lidí s poruchami imunity přibývá. Příčinou je často špatný životní styl, což vede k vážným nemocem, třeba k rakovině....

Bude hůř. Považuji za férové sdělit to divákům předem, přiznal šéf ČT

Premium Inflace, energie, válka na Ukrajině a k tomu nízké koncesionářské poplatky. Současná situace postihla i Českou...

První díl rozhovoru s Shopaholicadel: Práci neseženu, každý den můžu umřít!

Premium Rozhovorům se dlouho úspěšně vyhýbala, nyní ale udělala výjimku a Expresu poskytla exkluzivní sondu do své duše....

Léto venku s eMiminem: Na co se těšit v 7. soutěžním týdnu?
Léto venku s eMiminem: Na co se těšit v 7. soutěžním týdnu?

Léto venku s eMiminem je tady! Každý týden budeme soutěžit o fantastické ceny v celkové hodnotě 298.000 Kč. Sdílejte své letní zážitky, hodnoťte...