Neděle 25. července 2021, svátek má Jakub
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Byl Zeman v roce ‘89 na Národní třídě? Před komisí jeho jméno nepadlo

Česko

  12:00
PRAHA - Miloše Zemana kvůli dění na Národní třídě nezpovídali. Přesto si ani jeden z oslovených členů vyšetřovací komise 17. listopadu netroufá s jistotou tvrdit to samé, co advokát Milan Hulík, že Zeman v davu demonstrantů chyběl. Předkládat seznam lidí, kteří by prezidentovi účast potvrdili, ale považuje Hrad za nedůstojné.

Miloš Zeman foto: MAFRA - Dan Materna

O událostech 17. listopadu měli jedny z nejlepších informací. Coby členové vyšetřovací komise federálního parlamentu se totiž dostali k desítkám výpovědí očitých svědků. Na to, že by svědectví oficiálně podal i Zeman, si nikdo z nich nepamatuje. „Což ale vůbec neznamená, že tam nebyl. Přišlo tam mezi dvěma až čtyřmi tisícovkami lidí a samozřejmě že komise nevyslechla všechny,“ uvedl bývalý člen komise a exposlanec ODS Jan Vidím.

Za důkaz Zemanovy neúčasti nelze podle něj označit ani prezidentova slova, jimiž zpochybnil krutost zákroku na Národní. „Nebyla to žádná krvavá řež, nebyl to žádný nestandardní masakr,“ prohlásil Zeman v předvečer 25. výročí sametové revoluce. S tím Vidím nesouhlasí. „Z pohledu účastníka všech možných demonstrací na konci 80. let byl tento zákrok o několik světelných let horší než všechny ostatní dohromady,“ tvrdí exposlanec.

ČTĚTE VÍCE:

Připomněl však, že prezident mluvil o účasti na Národní třídě od prvopočátku. „Říkal to ještě v době, kdy účast nebyla opravdu žádným metálem na flísové bundě. Naopak to mohlo lidem uškodit. To je zas zapotřebí říct,“ uvedl Vidím. „Miloš Zeman tam ale určitě nebyl sám, tak ať to někdo z jeho přátel řekne: Já jsem ho tam viděl.“

Jenže Hrad žádný seznam Zemanových svědků předložit neplánuje. „Považuji za nedůstojné, aby pan prezident sháněl lidi a dokazoval, kde byl,“ uvedl v reakci pro Lidovky.cz mluvčí Jiří Ovčáček. „Pan Hulík něco tvrdí a v ruce nemá nic. O tom, že Miloš Zeman byl na Národní třídě, se hovoří celých 25 let,“ podotkl.

ČTĚTE VÍCE:

Advokát Hulík, který byl součástí první dohledové komise nad vyšetřováním událostí 17. listopadu, tvrdí, že může na 99 procent dokázat, že Zeman na Národní třídě nebyl. Server Lidovky.cz se ho chtěl na důkaz zeptat, avšak na telefonu ho nezastihl.

Zemana nikdo nezmínil

Větší pochybnosti o pravdivosti Zemanových slov má jiný člen komise, senátor Jiří Dienstbier (ČSSD). „Já tam byl až do konce. Nevím, byl-li tam Zeman. Podle nesmyslů, které dnes vykládá, tak tam asi nemohl být,“ řekl s odkazem na prezidentovo zpochybňování míry násilí vůči studentům.

ČTĚTE TAKÉ:

A pochybnosti přidává i advokát Stanislav Devátý. „Vyslýchali jsme v komisi hodně lidí, kteří tam byli, ale nepamatuji se, že by někdo z nich Zemana zmínil. Kdybychom od někoho dostali informaci, že tam byl, tak bychom ho nepochybně vyslechli,“ uvedl člen vyšetřovací komise.

Zeman by nekecal

Advokát Miroslav Jansta serveru Lidovky.cz řekl, že se do samotného kotle dění nedostal. Události sledoval od obchodního domu Máj. Na Albertově, ani cestou na Národní si ale Zemana nevšiml a nevzpomíná si ani, že by ho někdo zmiňoval. „Ale už tehdy říkal ve federálu, že tam byl, a nikdo to nezpochybňoval. Takže jestli to teď Hulík zpochybňuje, tak spíš naschvál, aby ho vytočil,“ míní Jansta.

„Myslím si, že tam asi byl. To on by nekecal. Nejlépe, když se zeptáte Pavla Žáčka,“ odkázal na historika, který se sametovou revolucí podrobně zabýval a vydal k tomu práci Vypovídat pravdu a nic nezamlčet. 

17. listopad 1989.

17. listopad 1989.

Podle Pavla Žáčka je škoda, že nebyla publikována všechna svědectví o 17. listopadu 1989. “Lidé popisovali nejen druhy zranění, ale také s kým tam chodili. Z toho by se mohlo najít svědectví, kdo tam byl včetně Miloše Zemana,“ uvedl Žáček pro Lidovky.cz. Jeho bádání ale potvrzuje vzpomínky členů komise, že se Zemanem nemluvili. „Zeman mezi vyslýchanými nebyl, protože jim nepřipadal důležitý,“ řekl historik.

Slova advokáta Hulíka, že se Zeman brutálního dění na Národní na 99 procent neúčastnil, tak nikdo z dotázaných s jistotou nepotvrdil. Mluvčí Hradu ho vyzval, aby předložil důkaz.