Pátek 24. ledna 2020svátek má Milena -4 °C oblačno Předplatné LN
24. dubna 2018 17:00 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Znásilnil mě farář, líčí kostelnice. Dokument Lidovky.cz přiblíží téma sexuálního násilí v církvi

Kostelnice, dokument serveru Lidovky.cz o tématu sexuálního násilí v církvi. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Kostelnice, dokument serveru Lidovky.cz o tématu sexuálního násilí v církvi. | foto: Lidovky.cz

PRAHA Měl duchovně doprovázet zasvěcené panny. To jsou ženy, které zasvětily život Bohu jako řádové sestry v civilním světě. Realita ale byla podle výpovědi kostelnice jiná. Farář Erik T. ji měl čtyřikrát znásilnit. „Nedokázala jsem se bránit, měla jsem úplně ztuhlé tělo,“ říká Petra P. v dokumentu autorské dvojice Šárky Kabátové a Ondřeje Boja ze serveru Lidovky.cz. Ten bude mít premiéru již tento čtvrtek v rámci festivalu Academia Film Olomouc.

O události ve svém životě, kvůli níž trpí těžkou posttraumatickou stresovou poruchou, dokázala bývalá kostelnice Petra P. (redakce kvůli citlivé povaze kauzy nezveřejňuje celou identitu oběti - pozn. red.) veřejně promluvit až po letech. Inspirací jí prý byla mimo jiné kauza Me Too. 

Při vyprávění se chvěje, někdy dostává takzvané flashbacky, tedy nepříjemné stavy, které navozuje pocit, jakoby se v minulosti prožitá situace či tragická událost znovu opakovala.

Projekce:

Projekce dokumentu Kostelnice začíná ve čtvrtek 26. dubna ve  22 hodin v Divadelním sále (3. patro Konviktu, Univerzitní 3). Proběhne též diskuzi, které se vedle autorů zúčastní též Petra P. a Pavel Houdek, právník zabývající se problematikou sexuálního obtěžování. 

Dokument s názvem Kostelnice, který natočila autorská dvojice Šárka Kabátová a Ondřej Bojo a který bude mít premiéru ve čtvrtek 26. dubna v rámci mezinárodního filmového festivalu Academia Film Olomouc, přibližuje okolnosti sexuálního nátlaku ze strany bývalého faráře Erika T. Ten si momentálně odpykává svůj trest ve věznici s dozorem. 

Svou vinu za činy, ke kterým docházelo v průběhu roku 2013, dnes již bývalý farář římskokatolické církve popírá. Přesto odmítl Erik T. v dokumentu věnujícím se jedné z větví sexuální kauzy vystoupit. 

Po výměně několika dopisů s autory snímku zůstal u názoru, že se k výpovědi oběti nechce vyjadřovat. Autorům snímku pak pouze zaslal svou ústavní stížnost, v níž si stěžuje na průběh soudního procesu a na údajně lživou výpověď oběti.

Pustila jsem ho do bytu čtyřikrát

Petra P. vypráví o tom, proč nedokázala zabránit nežádoucímu jednání údajně manipulativního duchovního, který ji podle soudu pod nátlakem přiměl k sexuálnímu styku. V jejím bytě. A to opakovaně. 

Podle soudu využíval toho, že vystupuje z pozice kněze. „Nedokázala jsem se bránit, což dnes vůbec nedokážu pochopit,“ líčí události Petra P., která většinu svého života obětovala církvi. „Hrozně, hrozně jsem se styděla, že jsem v rámci sexuálního násilí zažila orgasmus,“ dodává. 

Dnes již bývalá kostelnice a oběť duchovního Petra P.

Dnes již bývalá kostelnice a oběť duchovního Petra P.

Po nepříjemných zkušenostech Petra P. na církev zanevřela. Nikdo jí prý nedokázal pomoci. Nyní se učí žít znovu a lépe, jak sama říká. „V církvi jsou tendence umlčovat oběti sexuálního násilí. Hlavně, aby se o tom nedozvěděla veřejnost,“ říká zoufale před kamerou. 

Duchovnímu Erikovi T. původně hrozilo až deset let ve vězení, soud nakonec v roce 2016 vyřkl verdikt o tříletém trestu. Uložil mu navíc pětiletý zákaz činnosti či profese, při nichž by se setkával s dětmi či mladistvými. Na konci dubna tohoto roku by měl být bývalý farář propuštěn z vězení na svobodu. 

Na serveru Lidovky.cz bude celý dokument k vidění na konci dubna.

První promítání Kostelnice proběhne na Mezinárodním festivalu populárně-vědeckých filmů, který pořádá Univerzita Palackého v Olomouci již od roku 1966. Proběhne i diskuse, které se vedle autorů zúčastní i samotná oběť sexuálního násilí či právník Pavel Houdek.

Jádrem programového menu festivalu jsou progresivní faktografické filmy a dokumenty, diskuze a přednášky o tématech, která hýbou společností. Od výzkumu vzdálených planet, pozemských oceánů a globálního oteplování přes vývoj robotiky a umělé inteligence až po postavení žen ve vědě a společnosti.

Lidovky.cz
Premium

Sprcha pro osm lidí: jak to vypadalo na Epsteinově ranči na dělání dětí

Ranč Zorro pedofilního milionáře Jeffreyho Epsteina v poušti v Novém Mexiku,... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Kdyby zdi mohly mluvit. Přinášíme exkluzivně snímky přepychového ranče, kam americký finančník Jeffrey Epstein svážel...

Premium

Až patnáct procent mladých žen trápí záhadná nemoc. Lékaři si s ní nevědí rady

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Syndrom PCOS výrazně komplikuje početí. Problémy s ním trápí stále více Čechů. Některé rodiny pořízení potomka příliš...

Premium

Je sexting nevinná hra nebo nevěra? Pánové jsou tolerantnější než dámy

Sexting | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Generace našich rodičů tohle řešit nemusela. Měli poměrně jasno a věděli, co je a není zahýbání. Moderní technologie...

OTESTOVÁNO: Jak děti bavily věcičky od Fischer Price?
OTESTOVÁNO: Jak děti bavily věcičky od Fischer Price?

Čtrnáct maminek z řad blogerek otestovalo věci pro děti a miminka od značky Fisher-Price. Jak si usínáčky (vydra a ježek), houpátka, sedátka a tři druhy deček vedly v testu přísných kritiků – jejich dětí?