13. ledna 2018 6:00 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Radní nařkl Zemana, že má rakovinu. Byla to pomluva? Státní zástupce stále váhá

  • Poslat
  • Tisk
  • Redakce
  • 71Diskuse
Miloš Zeman je podle svých lékařů v dobrém zdravotním stavu. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Miloš Zeman je podle svých lékařů v dobrém zdravotním stavu. | foto: Ladislav Němec, MAFRA

PRAHA Patrně žádný status na sociální síti Facebook loni nerozdmýchal tolik vášní, jak se to povedlo brněnskému radnímu Svatopluku Bartíkovi. Na svém účtu spekuloval, že prezident Miloš Zeman trpí rakovinou v terminálním stadiu. Zeman prostřednictvím svého mluvčího a lékařského týmu nařčení opakovaně odmítl. Současně na radního podal trestní oznámení kvůli pomluvě. Jenže ani dva měsíce poté není jasné, zda brněnský politik za svá slova ponese následky.

„Za chvíli skončí uzávěrka nominací na Hrad, takže je možno jít ven s pravdou o zdraví Miloše Zemana. Má rakovinu, metastáze na více místech, svoji diagnozu zná už cca 3 týdny, léčbu odmítl, prognóza 3 - 7 měsíců. Zdroj z pochopitelných důvodů nezveřejňuji. Konec hlášení,“ napsal 7. listopadu na svém facebookovém profilu Bartík, který v radě města Brna zasedá za hnutí Žít Brno.

Zdroj svých informací neodhalil, nicméně za pravdivost tvrzení ručil. Oznámení o údajném fatálním stavu prezidenta načasoval jen pár hodin před uzávěrkou registrace kandidátů schválně. „Pokud prezident s vysokou pravděpodobností zemře, jeho politický výkon čím dál více ohrožuje několik nemocí a on o svém zdravotním stavu lže, tak v době sestavování vlády a v době, kdy znovu oznámil kandidaturu, je ve veřejném zájmu takové informace zveřejnit,“ vysvětlil tehdy Bartík serveru Lidovky.cz.

Zprávu paradoxně zvedl jako téma prezidentův mluvčí Jiří Ovčáček, který ji sdílel na svém účtu na sociální síti Twitter. Paradoxně ji tím pomohl rozšířit. Jejího autora však odsoudil. „Jsou to odporné lži a ten, kdo je šíří, je lidský odpad. Na S. Bartíka bude podána žaloba a trestní oznámení,“ napsal. Právníci prezidenta Zemana skutečně začali obratem konat, oznámení i žalobu podali hned druhý den, 8. listopadu.

Oznámení na Bartíka leží u žalobce

Oznámení přijalo Městské státní zastupitelství v Brně. Jestli se radní Bartík dopustil v trestné rovině pomluvy a čeká ho postih, ani po dvou měsících není jasné. Policie radního dosud nekontaktovala. „Nebyly zahájeny úkony trestního řízení,“ sdělil serveru Lidovky.cz náměstek šéfa brněnských žalobců Ivo Hahn s tím, že s dalšími podrobnostmi veřejnost seznámit nemůže.

Podle informací serveru Lidovky.cz se oznámení do rukou policie zatím nedostalo, na stole ho stále má odpovědný státní zástupce. Dosud si neujasnil, zda se Bartík mohl dopustit trestného činu. Až v tomto ohledu dojde k závěru, podání případně předá k šetření kriminalistům. Podle informací serveru Lidovky.cz v poměrně dlouhém váhání žalobce sehrává roli také skutečnost, že odpovídá i za jiné kauzy.

Vedle trestního oznámení se právní tým prezidenta Zemana vydal bránit svého šéfa žalobou na ochranu osobnosti, Bartíka tím chce donutit k omluvě a vyplacení odškodného ve výši pěti milionů korun. I toto podání přistálo na stole brněnského městského soudu 8. listopadu. Ani v tomto případě není k rozhodnutí blízko. „Do konce ledna nařízení jednání neočekávám,“ sdělila serveru Lidovky.cz mluvčí soudu Petra Hovorková.

Prezident Miloš Zeman se setkal 8. listopadu v rámci návštěvy Olomouckého kraje...
Tisková konference ke zdravotnímu stavu prezidenta Miloše Zemana.

‚Ten člověk je svině, tohle se nedělá‘

 Hradní mluvčí Ovčáček se v současnosti nechce kauzou zabývat. „K vašim dotazům nemám žádný komentář,“ sdělil serveru Lidovky.cz. Vracet se k třaskavému komentáři nehodlá ani radní Bartík, který po jeho zveřejnění musel ustát stovky kritických reakcí. Právě kvůli nim nakonec status smazal. „Já jsem se rozhodl, že na tohle téma se nebudu vůbec vyjadřovat,“ sdělil nyní serveru Lidovky.cz.

Prezident si s ním vyřídil účty na televizní obrazovce v rozhovoru na jemu blízké stanici Barrandov. „Ten člověk je svině, tohle se prostě nedělá,“ řekl s tím, že případně vysouzené peníze vloží na svůj volební účet a pokud něco zbude, postoupí je na charitu. Zeman zavdává spekulacím o svém zdravotním stavu už několik měsíců. Viditelně zhubnul, při oficiálních příležitostech bývá unavený a i někteří jeho soupeři útočí na jeho zdravotní stav. 

Zemanovi lékaři Bartíkovo nařčení opakovaně vyvrátili. Naposledy tak učinili v oficiálním prohlášení uplynulé úterý, při němž se sešlo několik členů už měsíce rozpuštěného konzilia a potvrdili, že Zemana rakovina nesužuje.

  • 71Diskuse
Jan Horák

Autor

Jan Horákjan.horak2@lidovky.czČlánky