Úterý 4. srpna 2020svátek má Dominik 17 °C občasný déšť Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Byla to chyba, lituje poslankyně svých slov o důchodcích

Poslankyně Gabriela Pecková (TOP 09) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Poslankyně Gabriela Pecková (TOP 09) | foto: Oficiální web poslankyně Peckové

PRAHA Zvolit výraz, který může mít celou škálu významů, byla chyba, lituje poslankyně TOP 09 Gabriela Pecková vyznění svého pátečního vystoupení ve sněmovně. Slova o "přizpůsobení seniorů" prý nemyslela pejorativně, ale naopak pochvalně.

Kritizovaný projev zazněl během páteční debaty o vládním návrhu na nižší valorizaci důchodů. Jeho pasáže, které řadu lidí pobouřily, lze shrnout takto: důchodci se zhoršené finanční situaci "přizpůsobí", neboť na život v bohatství není většina z nich ani zvyklá, a vzhledem k této situaci by se společnost měla snažit alespoň "naplnit jejich duše".

Její slova záhy vyvolala bouři kritických reakcí nejen ve sněmovně ze strany opozice, ale i na sociálních sítích i v diskuzích zpravodajských serverů. "Mě to nesmírně mrzí. Ten účel je přesně opačný, než měl být," zhodnotila Pecková pro Lidovky.cz výsledek svého projevu. 

Slov o "přizpůsobení" zalitovala. "Český jazyk je velmi bohatý a byla to moje chyba zvolit výraz, který může mít celou škálu významů," napsala lékařka a poslankyně chvíli před rozhovorem na své osobní stránky.

Z reakcí na svůj projev před poslanci je zjevně nešťastná. Jedná se totiž už o její druhé písemné vysvětlování pátečního přešlapu během půl dne. Má k tomu oprávněný důvod. Na jejím facebookovém profilu se na ni totiž kritické reakce doslova sypou. 

Slova poslankyně Peckové ve sněmovně:

"Opatření pocítí hlavně senioři. Oni se tomu přizpůsobí, to já vím, pracuji s nimi celý život... Mnozí se narodili za války a svůj život prožili v režimu, který jim žádné extra zbohatnutí nedovolil."

"Tato vláda bohužel v tuto chvíli za daných podmínek neumí dostatečně naplnit peněženky seniorů. Ale co bychom měli umět všichni - naplnit jejich duši."

ČTĚTE VÍCE: Poslankyně Pecková: Peněženky důchodcům nenaplníme, naplňme jim duši

Poslankyně však odmítla, že by byla v jejích slovech míněna arogance. "Naopak úcta a pokora před těmi, kteří dokáží vyjít s málem a pro budoucnost svých vnuků udělají prakticky cokoli," vysvětlila.

Námitky, že "naplnění duše" je i otázkou finanční, nepopírá. "Ale chtěla jsem ten problém otevřít komplexně a nezužovat ho jen na materiální zabezpečení," uvedl Pecková. "Moc mě mrzí, že zapadlo to poselství, které to mělo přinést," dodala. Zároveň připomněla, že se problémy seniorů zabývá dlouhodobě a má k nim blízko i díky své profesi lékařky.

Anketa

Souhlasíte s názorem poslankyně Peckové, že důchodce trápí spíše společenské vyloučení, než nedostatek peněz?

Ano 1200
Ne 5603

Neurolog: Alzheimera a parkinsona může ovlivnit strava. Opatrně s mléčnými výrobky

Ostravský neurolog David Školoudík | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Jako jeden z mála na světě dokáže vyčíst z ultrazvukových snímků riziko Parkinsonovy, Alzheimerovy a dalších chorob....

Virus se mění pod rukama. Přírodní izoláty se tak nechovají, vysvětluje Peková

Molekulární bioložka a genetička Soňa Peková. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Do povědomí širší veřejnosti se molekulární bioložka a viroložka Soňa Peková z laboratoře Tilia dostala pro své neshody...

Vlci útočí. Rodina z Beskyd se bojí o dcery i o turisty

Smečka vlčích mláďat v Javorníkách (7. 8. 2019) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Klidný život rodiny žijící v beskydské obci Hrádek blízko Jablunkova, změnil útok vlků. „Sedmiletá dcera ráda chodí se...

Golfová noha: Příběh Elišky, která se s ortopedickou vadou bude potýkat celý život
Golfová noha: Příběh Elišky, která se s ortopedickou vadou bude potýkat celý život

Ročně se v Česku narodí až 200 dětí s ortopedickou vadou nazývanou golfová noha. Jedná se o vrozenou vadu, kterou lékaři většinou odhalí už v...