Neděle 17. října 2021, svátek má Hedvika
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Byla to upracovaná medaile

Česko

říká Barbora Špotáková, která se chystá na loučení Neriusové pouze za lístek na vlak

BERLÍN (od zpravodaje LN v Německu) Příjemná, usměvavá, vstřícná. A hloubavá. Barbora Špotáková (28) začala hned po oslavě stříbrné medaile z mistrovství světa přemýšlet, co mohla udělat jinak a lépe, aby své přemožitelce Němce Neriusové vyfoukla zlato.

* LN Ve středu jste se poprvé po dvou letech probudila nikoli jako šampionka, ale jako vicemistryně světa. Pocítila jste to?

To víte, že ano, bylo to jiné probuzení. Člověk o tom pořád přemýšlí. Trochu to na mě dolehlo, ale když si vzpomenu, jak jsem při nedělní kvalifikaci byla fakt špatná a unavená, tak to nakonec asi dopadlo nejlíp, jak to dopadnout mohlo. Ale byla to upracovaná medaile, kvůli únavě jsem neměla šmrnc.

* LN Když vám ve středu předali medaili, nezvedlo to náladu?

Pozor, já ji špatnou nemám, jsem šťastná, ten závod byl skvělý zážitek. Ale už vím, že některé věci se daly udělat jinak. Možná jsme poslední měsíc v tréninku přehnali, možná jsme moc chtěli. Ale to se stane nejen Špotákové.

* LN Už máte dvě stříbra, první bylo z mistrovství Evropy v roce 2006. Mohla byste je srovnat?

Je to hrozně podobné, třeba ten poslední hod do kosmu... Tam to ale bylo tím, že jsme finále házely hned den po kvalifikaci, takže jsem byla unavená. Teď to byla únava z předchozí práce. Ale samozřejmě jsem si na to vzpomněla.

* LN Šestého září pořádá Steffi Neriusová v Elstalu rozlučkový závod - pojedete tam?

Pojedu. Je to závěrečný závod německé oštěpařské série, kde ty nejlepší získají nemalé peníze, a Steffi tam zve všechny soupeřky kamarádky zadarmo. Což je takové... Říkám to proto, že holky na loňském jabloneckém mítinku zadarmo nebyly. Mám Steffi ráda, jedu tam, ale nevím, co mám čekat. Jim jde o velké prachy, Němky to hodně prožívají, a já tam přijedu jako kamarádka za lístek na vlak. Steffi si je toho rozdílu vědomá, ale co, loket mě snad už bolet nebude.

* LN Prozraďte - kolik jste dostala blahopřejných esemesek?

Přes šedesát. Četla jsem je až ráno po oslavě, mnohé byly i vtipné. A nejčastěji mi lidi kromě blahopřání ještě připsali, že nejdůležitější je vítězství nad Ruskou. (úsměv) Anebo: Steffi si hezčí konec kariéry nemohla přát. A takhle to beru i já. Těmi esemeskami se mi zvedla nálada, která po probuzení nebyla nejlepší, protože mi došly některé chyby. Ale potom dávali na Eurosportu záznam úterního finále a to se mi moc nelíbilo. Všechno vypadalo hodně unaveně.

* LN Medailí přibývá, máte už čtvrtou z velkých podniků. Cítíte se možná jako celebrita?

Určitě ne, byť dobře vím, že je lehké sklouznout k tomu, že si to člověk o sobě začne myslet. Myslím, že to jednoho nastartuje snadno - začne chodit po večírcích a podobně. Lidi jsou lidi, že ano.

* LN Jak na to, aby tak úspěšný člověk zůstal při zemi?

Nevím, mám vzory v Daně Zátopkové a Honzovi Železném. Taky je to asi tím, že jsem upřímná, co jsem říkala před dvěma lety, to platí pořád. To je důležité. Stejně jako setkávat se s lidmi, se kterými jsem se setkávala i kdysi, nemyslet si, že patřím do jiné skupiny. Tak proč bych najednou měla být celebrita? Navštěvovat kluby, jezdit na golf a pít drahé víno? To nechci. Vždycky jsem pila ráda pivo a budu ho pít dál, chodila jsem někam, tak tam budu chodit dál. Samozřejmě jsem se podívala tam, kam dřív ne, ale chci být stejná.

* LN Dnes ale přece hraje golf téměř každý známý člověk - vy odoláváte?

Zpravidla se omluvím, protože s Lukášem děláme jiné věci. Radši jedeme stanovat na Slapy nebo vyrazíme nějakých třicet kilometrů na kolech do hospůdky a večer si opečeme buřta na ohni. Vykoupeme se v přehradě, plaveme, paráda. To bylo to nejlepší, co jsem letos stihla.

Autor:

KOMENTÁŘ Jindřicha Forejta: Jak prezident mohl z ARO jmenovat šéfa soudu

Premium Proč mohl prezident republiky v úterý 12. října bez komplikací jmenovat předsedu Krajského soudu v Brně, i když řadové...

Manželé v sukních. Gender Blender boří stereotypy v oblékání

Premium Oblékají se podle vlastních pravidel a svými outfity boří společenské konvence. Manželský pár Michaela a Vlastimil...

Jak se rodí sebevražda. Psychiatr Höschl nejen o schizofrenii a depresi

Premium Jak velká musí být síla, která člověka dožene k tomu, že si sám dobrovolně vezme život? Jaké jsou poslední myšlenky...

PŘEDVÝBĚR.CZ s. r. o.
Senior procesní inženýr - chemik

PŘEDVÝBĚR.CZ s. r. o.
Moravskoslezský kraj
nabízený plat: 45 000 - 50 000 Kč