Sobota 6. června 2020svátek má Norbert 10 °C dešťové přeháňky Předplatné LN
aktualizováno  Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Z ministerstva vnitra odejde náměstkyně Pálková, z financí náměstek Závodský

Ondřej Závodský. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Ondřej Závodský. | foto: Foto Yan ReneltMAFRA

PRAHA Na ministerstvu vnitra skončí jako náměstkyně Monika Pálková, z pozice náměstka ministryně financí odejde náměstek Ondřej Závodský. Uvedl to v pátek server Neovlivní.cz. Oba ministerští náměstci jsou členy KDU-ČSL, která byla v koaliční vládě v uplynulém volebním období.

„Několik minut po nástupu paní ministryně mi bylo řečeno, že je zájem od 1. ledna moji sekci zrušit,“ řekl Závodský. Celou věc ale musí podle něj schválit vláda, jeho působení na MF spadá pod služební zákon. „Jsem zvědavý, jak celá věc dopadne,“ dodal. Závodský na ministerstvo přišel za působení Andreje Babiše (ANO), na starost měl oblast hazardu.

„Bylo mi řečeno, že končím. Blíže bych se k tomu ale v tuto chvíli nevyjadřovala. Ještě jsem nemluvila s panem ministrem,“ sdělila Pálková serveru Neovlivní.cz. Pálková, která je také pod služebním zákonem, na ministerstvu působí od roku 2007. Jako náměstkyně měla na starost řízení sekce sociálního a zdravotnického zabezpečení, bezpečnostního výzkumu a projektového řízení.

Vyjádření vnitra ČTK zjišťuje. Podle zdrojů z úřadu má nový ministr Lubomír Metnar v těchto dnech naplánované schůzky se všemi vysokými představiteli ministerstva a dalších institucí, kde by se měli podřízení dozvědět podrobnosti o jeho plánech.

Podle zdrojů z úřadu má nový ministr vnitra Lubomír Metnar v těchto dnech naplánované schůzky se všemi vysokými představiteli ministerstva a dalších institucí, kde by se měli podřízení dozvědět podrobnosti o jeho plánech. Tiskové oddělení ministerstva v pátek napsalo, že se Metnar podrobně seznamuje s uspořádáním resortu a na základě toho připravuje úpravu organizačního řádu a rozhoduje o systémovém zařazení jednotlivých odborů. „Jakékoli chystané úpravy však budou řešit nutné zefektivnění fungování úřadu, nikoli primárně personální otázku,“ uvedl ve vyjádření tiskový odbor.

Političtí náměstci na MZV opustí funkce s koncem roku

Političtí náměstci ministra zahraničí Lukáš Kaucký (ČSSD) a Václav Kolaja (za KDU-ČSL) opustí své funkce na konci roku 2017. Místa politických náměstků od začátku nového roku na ministerstvu zahraničí (MZV) vůbec nebudou, doplnil Kaucký. O chystaných personálních změnách v Černínském paláci mluvil ve středu při uvedení do úřadu nový šéf české diplomacie Martin Stropnický (ANO). Řekl, že kromě odchodu náměstků žádné výrazné změny nechystá.

„Končit budu 31. prosince současně s účinností nové změny systemizace ministerstva, která mimo jiné úplně ruší pozice politických náměstků,“ napsal v textové zprávě Kaucký. Systemizaci, o které se zmínil, by měla do konce roku projednat vláda. „V budoucnu budu mnohem více času věnovat svému působení na pražském magistrátu,“ doplnil Kaucký, který je pražským zastupitelem od roku 2010.

Odchod z ministerstva potvrdil také Kolaja, který má blízko ke KDU-ČSL, ale není členem strany. Ke svému dalšímu působení se kariérní diplomat Kolaja nevyjádřil. Letos na podzim se o něm hovořilo jako o možném kandidátovi na místo velvyslance ve Vatikánu.

Stropnický: Žádné čistky, nebo hon na čarodějnice

Ministr Stropnický na tiskové konferenci po svém uvedení do úřadu řekl, že nechystá „žádné čistky, nebo hon na čarodějnice“. Prioritou pro něj je zachovat funkčnost úřadu mimo jiné kvůli nutnosti obsadit některé velvyslanecké posty.

Stropnický také řekl, že změny v organizační struktuře úřadu již několikrát projednával se státním tajemníkem ministerstva Miloslavem Staškem. Ze schůzek podle slov Stropnického vyplynulo, že na ministerstvu bude zrušena jedna sekce. V současné době jich má MZV šest. Podle informací ČTK zřejmě ubude sekce úřadu ministerstva, pod kterou spadá například tiskový odbor nebo odbor veřejné diplomacie. Organizačně podřízené útvary se nebudou rušit, ale přesunou se.

Ministr zahraničí tak bude mít pět odborných náměstků. „Jsou to ti, která ta místa teď zastávají,“ řekl Stropnický ve středu. V čele bezpečnostní sekce zůstane Ivo Šrámek, evropskou sekci povede Jakub Dür, právní a konzulární sekci bude dál řídit Martin Smolek. Šéfem ekonomicko - provozní sekce zůstane Stašek a náměstkem pro sekci mimoevropských zemí a ekonomické a rozvojové spolupráce bude Martin Tlapa.

Premium

Bubeník z Mandrage: Víťa sebral odvahu, kterou nikdo z nás nenašel a rozsekl to

Matyáš Vorda | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Na bicí hraje od svých devíti let. V deseti s kamarádem Víťou Starým založil kapelu Mandrage, která se za devatenáct...

Premium

Android Auto a CarPlay v každém autě. Poradíme vám, jak na to

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Chcete používat oblíbenou navigační aplikaci na displeji v autě místo telefonu? Přečtěte si, jak to udělat a neutratit...

Premium

Leoš Mareš: Není to jen o talentu, ale o schopnosti si peníze udržet

Leoš Mareš by mohl získat titul syn roku. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Krach, zhroucení, deprese, obavy o budoucnost a pátrání po smyslu vlastní existence. To jsou emoce, které v těchto...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!