Sobota 20. dubna 2024, svátek má Marcela
130 let

Lidovky.cz

Bylo u vás lépe než v Sovětském svazu, vzpomíná Alexandr

Česko

  8:00aktualizováno  8:24
MOSKVA/PRAHA - "Mnohem lepší než vojna kdekoliv v Sovětském svazu nebo nedej bože třeba v Afghánistánu." Dnes pětačtyřicetiletý Alexandr vzpomíná na léta, která strávil v Československu jako okupant v uniformě sovětské armády.

Odchod sovětských vojáků z Milovic foto: Dana Kyndrová

"Někdo prostě jel sloužit na Sibiř, jiný na Krym, já do Československa, nejdřív jsem v tom neviděl ani žádný rozdíl," říká

Před 20 lety odjel poslední voják

Krátce před osmou hodinou večerní dává výpravčí v Čierné nad Tisou pokyn a československé území opouští dlouhý nákladní vlak. Píše se 21. červen 1991 a vlakem je vůbec poslední vypravený ruský vojenský transport. Po 23 letech končí "dočasný" pobyt ruských vojsk na českém území.

upřímně muž, který sice tvrdí, že se ničeho neobává, ale přesto nerad zveřejňuje celé své jméno.

Žije dnes v Moskvě a na svá "československá léta" vzpomíná rád. "Pak jsem ten rozdíl pochopil. My jsme se tam u vás měli mnohem lépe. Když jsme se dostali do obchodů, připadali jsme si jako v ráji."

A tak prý nakupoval, jak se dalo. Hlavně džíny ("Ty jsme ještě v SSSR prakticky neznali. U vás jsme je měnili za benzin kradený z našich zásob.") a boty.

"Zato teď se u vás cítím spíš jako v nějaké ruské provincii," směje se Alexandr a nemyslí to zle.

FOTOGALERIE LIDOVÝCH NOVIN

„V Moskvě máme mnohem luxusnější obchody a lepší zboží než v Praze. Byli jsme u vás s manželkou předloni, kolem Vánoc. Zašli jsme do butiku a prodavačka se ptala, zda si může sáhnout na kožich mé paní – nádhernou věc z bílého norka,“ vypráví Alexandr. 

Před šestadvaceti lety by si Alexandr takovou situaci ani nedokázal představit: "Chodili jsme u vás s očima vyvalenýma, co to je za bohatou zemi."

Tehdy devatenáctiletý Saša sloužil nejdříve ve slovenském Komárnu. Část vojenské služby pak strávil v Čechách, kde střídal ochranku základny, na níž byly umístěny nechvalně známé rakety SS 20. "Byl to velký rozdíl, Češi a Slováci. Slováci se k nám chovali mnohem lépe. Na Češích bylo vidět, že nás rádi nemají."

Drobné excesy
Nakonec Slováci sovětským vojákům odpouštěli i drobné excesy. "Jednou jsme u Bratislavy našli vinný sklípek, bylo tam několik sudů plných vína. Tak jsme si je vzali – a celá posádka se strašně opila. Druhý den přišla bezpečnost a případ se vyšetřoval – samozřejmě velice delikátně," směje se Alexandr.

Nakonec se zjistilo, že finanční náhrada ze strany ruských vojáků nepřipadá v úvahu. "A tak jsme šli na oplátku sbírat brambory na pole toho slovenského kolchozu, kterému jsme ukradli víno. Teda, víno a pivo jste měli dobré, ale vodka, ta u vás nestála nikdy za nic!"

Celá příhoda by byla banální, kdyby pro vojáky na pole nepřijely autobusy, jak zasněně vzpomíná Alexandr, luxusní. A dovezli je do centra Bratislavy na výlet. "Koupili nám každému kolu," říká a je znát, že i po letech se mu tají dech. Bylo to poprvé, kdy něco takového okusil.

Vzpomínky většiny účastníků akce, kterou v Moskvě mnozí dodnes nazývají "bratrskou pomocí", jsou podobné. Vojáci byli oslněni dostatkem a spokojeni s tím, že po nich místní obyvatelstvo většinou neházelo kameny.