28. května 2014 6:00, aktualizováno  10:52 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Byrokracie škodí postiženým. Firmě hrozí likvidace kvůli neexistující pokutě

Vozíčkář - ilustrační foto. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Vozíčkář - ilustrační foto. | foto: Shutterstock

PRAHA Byrokratická obluda porazila zdravý rozum. Nesmyslné lpění na úřednických postupech může zlikvidovat společnost, která zaměstnává postižené a pomáhá duševně handicapovaným.

V kostce vypadá příběh takto: firma Fokus Praha dostala od Všeobecné zdravotní pojišťovny pokutu za nedoplatek na zdravotním pojištění. Brzy se ale ukázalo, že neprávem a VZP penále zrušila. Úřad práce i přes to společnosti odmítá poslat více než dvoumilionový příspěvek kvůli tomu, že papírově několik měsíců dlužil. Spor rozlouskne až soud.

Existenční trable firmy umožňující 110 handicapovaným lidem pracovat na zahradě, v kavárně nebo prádelně začaly nenápadně. V říjnu 2011 požádal jeden z jejích zaměstnanců o překvalifikování z invalidního na starobního důchodce. Měsíc na to mu Česká správa sociálního zabezpečení vyhověla se zpětnou platností od 1. ledna 2010. A tím se zrodila byrokratická obluda.

ČTĚTE TAKÉ:

Aniž by tak Fokus cokoliv zanedbal, rázem dlužil na zdravotním pojištění za 22 měsíců (za handicapované zaměstnance mají firmy úlevy). I když peníze ihned zaplatil, při následné kontrole mu VZP udělila ještě pokutu ve výši 2 203 korun. Firma zaplatila i pokutu, zároveň s tím ale upozornila, že nedoplatek nevznikl kvůli ní, ale kvůli retroaktivnímu rozhodnutí České správy sociálního zabezpečení.

Pojišťovna argument uznala, pokutu stáhla a peníze vrátila. Drobná nepříjemnost se mylně zdála být vyřešena.

Zmýlili se, ale peníze úřad stejně nepošle

Ve Fokusu to zjistili loni v červenci, když jako pokaždé zažádali o příspěvek za druhé čtvrtletí roku 2013 ve výši 2,3 milionu korun. Firma jakožto zaměstnavatel lidí s postižením na něj má ze zákona nárok. Aby jí ho ale úřad práce přiznal, nesmí dlužit. A právě kvůli tomu narazila. Úřad si sice od pojišťovny zjistil, že směšnou pokutu dostala firma omylem - a navíc jí byla "odpuštěna" - peníze ale odmítá poslat.

"Požádali jsme VZP o vystavení nového potvrzení o bezdlužnosti ke 30.6. 2013. Jako odpověď došlo sdělení, že je stále evidovaný nedoplatek k 30.6.2013 s tím, že nedoplatek se nepromíjí zpětně, ale k datu rozhodnutí komise. Na základě tohoto vyjádření VZP, ze kterého vyplynulo, že pojišťovna stále eviduje u tohoto zaměstnavatele nedoplatek, jsme vydali rozhodnutí o neposkytnutí příspěvku," vysvětlila striktní postup serveru Lidovky.cz mluvčí Úřadu práce Kateřina Beránková s tím, že ho posvětilo i Ministerstvo práce a sociálních věcí.

Podmínky příspěvku

Příspěvek § 78 na podporu zaměstnávání osob se zdravotním postižením, poskytuje ÚP ČR čtvrtletně a zpětně na základě písemné žádosti zaměstnavatele. Tu musí doručit příslušné krajské pobočce Úřadu práce ČR nejpozději do konce kalendářního měsíce, který následuje po uplynutí příslušného kalendářního čtvrtletí. Podmínkou poskytnutí příspěvku je mimo jiné, že žadatel nemá k poslednímu dni příslušného kalendářního čtvrtletí, tj. v tomto případě k 30.6.2013 v evidenci daní zachyceny daňové nedoplatky vedené příslušným finančním nebo celním úřadem, nemá nedoplatek na pojistném a na penále na sociální zabezpečení a příspěvku na státní politiku zaměstnanosti a na pojistném a na penále na veřejné zdravotní pojištění.

Jinými slovy: úřad práce sice ví, že Fokus ve skutečnosti nic nedluží a pokutu dostal neprávem, ale příspěvek stejně nemůže poslat, aby dodržel správný byrokratický postup. Podle něj totiž pokuta papírově existovala od 1.6. 2013, kdy o ní VZP rozhodla, až do 30.9. 2013, kdy jí Fokus uhradil. A několik dní poté ji pojišťovna stejně zrušila.

Jenže pro Úřad práce je klíčové datum 30.6. 2013 a tehdy z pohledu úředníka Fokus dlužníkem byl.

Za absurdní celou situaci přitom považuje i VZP. "Je zřejmé, že k žádnému zásadnímu zpoždění nedošlo a společnost rozhodně není možné hodnotit jako dlužníka nebo neplatiče. Na straně VZP také nedošlo k prodlení při řešení vzniklé situace. Není tak jasné, proč by mělo dojít k potrestání společnosti, když vlastně sama žádný dluh nezpůsobila," diví se mluvčí pojišťovny Eva Palátová.  

Zároveň ale připouští, že pojišťovna dluh úplně smazat nemůže. "K datu 30.6.2013 dluh skutečně existoval, přestože byl následně de facto zrušen. Rozhodnutí ale nelze antedatovat. Jde o nešťastnou shodu okolností," tvrdí mluvčí.

Formalistický úřad práce

Na první pohled bizarní úřednická přetahovaná však může mít pro Fokus fatální následky. Ztráta 2,3 milionu by pro něj totiž v lepším případě znamenala propouštění, v horším likvidaci. "Permanentně narážíme na formalistické fungování pražského úřadu práce. Tato situace je absurdní. Přesto, že ani VZP nepovažuje částku za dluh, úřad práce za ni trestá naši organizaci s použitím zákona o zaměstnanosti, který nám má pomáhat. To je nepřijatelné a musíme se tomu bránit,“ zlobí se ředitel Fokusu Pavel Novák. 

Advokát společnosti Marek Dolejš jde v kritice ještě dál. "Postup úřadu je přepjatě formalistický, porušuje práva Fokusu Praha a potažmo tím poškozuje i osoby se zdravotním postižením, které zaměstnává, a takové jednání úřadu není ústavně konformní a je v rozporu s právními předpisy,“ tvrdí.

Na nesmyslný postup úřadu si společnost neúspěšně stěžovala u Ministerstva práce a sociálních věcí. O peníze nyní bojuje u soudu. "Věříme, že nám dá za pravdu a zároveň doufáme, že najdeme zastání u ministryně práce a sociálních věcí Michaely Marksové. Úřad práce má dle našeho názoru i dle zákona podporovat zaměstnávání lidí se zdravotním handicapem, nikoliv klást nesmyslné překážky," míní ředitel Novák. Kromě správní žaloby Fokus podal podnět ministryni práce a sociálních věcí na přezkumné řízení.

Ondřej Golis

Autor

Ondřej Golisondrej.golis@lidovky.czČlánky
Premium

Sedí s drahými mobily, dětem kupujeme kartáčky my, říká režisérka Výměny

Jana Rezková | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Kreativní producentka a režisérka Jana Rezková natáčí už patnáct let úspěšnou reality show Výměna manželek. Navštívila...

Premium

Test kávy v kapslích: Bezpečné, pohodlné, ale drahé potěšení

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

V kavárně určitě najdete zajímavější druhy kávy, rozpustná je zase levnější. Test jsme zaměřili na kávu v kapslích, z...

Premium

Vývoz žumpy se značně prodraží. Vyplatí se investice do čističky?

Žumpy a septiky | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Legální likvidace splašků stojí ročně desetitisíce a s novým zákonem se ještě zvýší poptávka po vyvážení žump. Cena...