Čtvrtek 25. dubna 2024, svátek má Marek
130 let

Lidovky.cz

Být jiný se neodpouští

Česko

Silné příběhy z různých míst světa, témata z naší přítomnosti i minulosti nabídne letošní festival Jeden svět v sekci Panorama. „Za jak dlouho se vrátíš, mami?“ vyzvídá pokaždé po telefonu malý chlapec, jeden z hrdinů filmu Familia. Jeho matka, pětapadesátiletá Naty, pracuje jako pokojská ve Španělsku. Zbytek rodiny zatím živoří v nuzných podmínkách v polorozbořeném domě na peruánském venkově. Rodina nikdy neměla téměř žádné peníze. Prakticky celý život strádali. Naty chce ale svým dětem zajistit lepší budoucnost i vzdělání. A proto se rozhodne odjet do zahraničí, kde může pro rodinu vydělat víc peněz. Paralelně tedy můžeme sledovat, jak osaměle se Naty v cizí zemi cítí i jak po ní v Peru truchlí její manžel a děti.

Odloučení prožívají všichni velmi těžce, i když někteří to na sobě nedají znát. Ani Naty neprožívá ve Španělsku lehké období. Jak říká, „pro imigranty je to tady těžké, nemáteli tu rodinu“. A dochází i k zásadním rodinným zvratům, které nijak nemůže z dálky ovlivnit - jejího staršího syna opustila manželka i s dítětem. Každý z členů rodiny velmi otevřeně popisuje své emoce a vše umocňuje dokonalá kamera. Naty se po roce a půl vrací domů a vše se pomalu usazuje. Po určité době by ale zase ráda odjela. Jak to rodina přijme?

Jak se tvoří realita Dva další snímky spojuje možná jediné slovo - propaganda. Zatímco u snímku Nedokončený film jde o minulost a téma velmi citlivé -osud Židů za druhé světové války -, film 8: mormonský návrh poodhaluje tajemství a taktiky mormonské církve ve Spojených státech současných dní. První z dokumentů, mistrně poskládaná mozaika, popisuje život ve varšavském ghettu, kde na minimálním prostoru muselo žít téměř půl milionu polských Židů. Izraelská režisérka Yael Hersonski se rozhodla konfrontovat tehdy oficiálně Němci pořízené záběry ghetta se svědectvími o tom, jak život opravdu vypadal.

Německá propaganda tehdy pracovala na plné obrátky. Kameraman Willy Wist měl nařízeno natáčet jak chudé a vyhublé lidi na ulicích, tak i inscenovat například fingované oslavy, na kterých herci hráli bohaté Židy. A kde se pilo šampaňské a tančilo. Cíl? Ukázat, jak dobře si žijí. „Nevěděl jsem, k čemu ty filmy jsou, ale bylo mi jasné, že jde o propagandu, protože jsme se měli soustředit na rozdíly mezi chudými a bohatými Židy,“ říká kameraman Wist.

Kampaň na předsudky I snímek 8: mormonský návrh, stejně jako ty předchozí, nutí k zamyšlení. Přitom začíná šťastně. V polovině roku 2008 Nejvyšší soud povolil v Kalifornii sňatky osob stejného pohlaví. O pár měsíců později byla ale v referendu odsouhlasena změna ústavy, podle které mohou být právně uznány pouze heterosexuální sňatky. Co se mezitím stalo?

Do hry vstoupila (ovšem tajně) mormonská církev, a to nejen v Kalifornii, a zahájila neuvěřitelně masivní kampaň. Peníze sehnali poměrně snadno. Zatlačili na své členy, kteří jim raději, aby předešli problémům, naposílali i desítky tisíc dolarů. „Není to otázka práv člověka, je to otázka morálky. Dojde k rozvratu rodin, homosexualita je hrozný hřích, jako incest,“ hlásali ze všech stran mormonští duchovní.

Církev se nezdráhala využít i televizi, do které dodala dojemné příběhy dětí trpících projevenou homosexualitou některého z rodičů. A na koho kampaň nezabrala, ten se brzy dočkal návštěvy mormonských dobrovolníků přímo ve svém domě. Díky tajným dokumentům, ze kterých snímek vychází, má divák možnost proniknout velmi hluboko do dění v mormonské církvi. A dozví se tak třeba i to, že někteří lidé stále zastávají názor, že se homosexualita dá léčit.

***

Související filmy

Nedokončený film Snímek konfrontuje záběry z nacistické propagandy s obrazem skutečného života ve varšavském ghettu. Familia Citlivě natočený dokument sleduje chudou peruánskou rodinu, kterou rozdělí vidina lepšího výdělku. 8: mormonský návrh Šokující film režiséra Reeda Cowana odhaluje mormonskou taktiku během referenda za kampaň proti sňatkům homosexuálů.

Oscarové nominace

Umění odpadu (VB, Brazílie, L. Walker, 2010) Výtvarník Vik Muniz tři roky na největší světové skládce na okraji Rio de Janeira pořizoval fotoportréty místních třídičů odpadků. Snímek sleduje fascinující proces tvorby, v němž za použití odpadků vznikají portréty „smetištní“ kuchařky Irmy nebo intelektuála Zumbiho.

Holka z plakátu (USA, S. Nesson, 2010) Robynn Murrayová se dostala na titulní stranu amerického armádního časopisu. Dnes patří mezi veterány válek v Iráku a v Afghánistánu, kteří trpí posttraumatickým syndromem. Pronásledují ji děsivé zážitky z války, noční můry a výčitky svědomí.

O autorovi| TEREZA ŠUPOVÁ, Autorka je redaktorka LN

Autor:

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!