Středa 19. února 2020svátek má Patrik 6 °C občasný déšť se sněhem Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Rozhodne Rathova kázeň. Exhejtman si může odsedět jen pět a čtvrt roku

Bývalý poslanec David Rath obžalovaný z korupce (na snímku) se dostavil 19.... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Bývalý poslanec David Rath obžalovaný z korupce (na snímku) se dostavil 19.... | foto: ČTK

PRAHA Exhejtman David Rath by si nakonec mohl odsedět ve vězení jen pět a čtvrt roku. Stačí, aby se za mřížemi choval slušně a soud přesvědčil, že se po aféře polepšil.

Rozsudek 8,5 let ve vězení a propadnutí části majetku je zatím nepravomocný. Kolik by si ale devětačtyřicetiletý Rath skutečně mohl odsedět, kdyby nyní vynesený trest zůstal v platnosti?

Jelikož soud shledal Ratha vinným ze zvláště závažného trestného činu, může bývalý hejtman zažádat o předčasné propuštění až po dvou třetinách odpykaného trestu. Odečte se mu z něj rok a půl, který strávil během procesu ve vazbě.

TREST PRO RATHA

  • 8 let a 6 měsíců
  • Propadnutí peněz 8,678 milionů
  • 44 tisíc euro
  • 5 milionů na kontě u advokáta Adama Černého
  • 7 milionů z  krabice od vína

„Má ten zvlášť závažný skutek. Nemůže tak zažádat o podmínečné propuštění v půli trestu. To prostě nejde,“ řekl serveru Lidovky.cz státní zástupce Petr Jirát.

Pokud by byl v Rathově případu rozsudek klasifikován pouze jako závažný trestný čin, mohla by bývalá hvězda sociální demokracie požádat o propuštění už v polovině trestu. Tedy přibližně za 3,5 roku. „Ze zákona je zvláště závažný skutek ten, za který trestní zákoník stanoví horní hranici nejméně na deset let a tady je horní hranice dvanáct,“ řekla mluvčí Krajského soudu v Praze Zuzana Steinerová.

Aby byl Rath předčasně propuštěn, musí být jeho chování ve věznici příkladné a bez problémů. „Dobré chování znamená, že nemá žádné kázeňské tresty,“ tvrdí docent Právnické fakulty Univerzity Karlovy Jiří Herczeg

O předčasném odchodu z vězení by pak rozhodoval soud v místě, kde si bude Rath svůj trest odpykávat. „Podle zákona by měl vést po propuštění řádný život,“ tvrdí Herczeg. „U něj bych očekával, že ho soudce opravdu pustí, protože je poprvé trestaný. Navíc má majetek a nedostal zákaz činnosti. Má tedy z čeho žít,“ podotýká.

Žádosti se nevyhovuje především u nenapravitelných recidivistů, kteří se do vězení pravidelně vracejí a jelikož jsou často nezaměstnaní či nemají majetek, hrozí, že budou v porušování zákona pokračovat.

Rozsudek byl podle Ratha naplánován dopředu a přísedící během jednání pospávali.
Soud s Rathem narušila mladá žena, která přišla do jednací síně, když Rath...

Rathovi neublíží, ani když sem tam pustí jedovatou slinu. „Nevadí, když bude psát petice či stížnosti. To je koneckonců i jeho právo a není to v rozporu s řádem výkonu trestu,“ upozorňuje Herczeg.

Jakub Zelenka

Autor

Jakub Zelenkajakub.zelenka@lidovky.czČlánky
Premium

Unikátní test čtyř typů motorů: Elektromobil se nevyplatí, vede klasika

(ilustrační snímek) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

O elektromobilitě se hodně mluví, ale v běžném provozu se takové auto nevyplatí. Jak je na tom hybrid oproti benzinu a...

Premium

Dobrá káva jde uvařit i doma. Testovali jsme přístroje pro její výrobu

(ilustrační snímek) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Chutnou kávu si uvaříte i doma. Dražší špičkové přístroje uvaří voňavé espresso zmáčknutím knoflíku. Na filtrovanou...

Premium

Velký test palubních kamer: některé umí i ochránit před nehodou

(ilustrační snímek) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Porovnali jsme šestnáct oblíbených autokamer podle kvality záznamu, parametrů a funkcí, které nabízí. Cenové rozpětí...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!