Sobota 8. května 2021Den vítězství 14 °C polojasno Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Noviny

Byty do 60 tisíc za metr? Nejsou. Nové razantně zdražují, za loňský rok téměř o pětinu

Nájemní bydlení (Ilustrační foto). | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Nájemní bydlení (Ilustrační foto). | foto: Shutterstock

Praha Za čtyři miliony korun si v ­roce 2015 mohl kupující pořídit v Praze byt 2+kk a ještě mu zbylo na zařízení. Dnes mu stejná suma vystačí na 1+kk a na nábytek už nezbyde. Nové byty razantně zdražují, jen za loňský rok téměř o pětinu. Kupujících podstatně ubývá. A nejen v hlavním městě. Platí to i o regionech, přestože tam vyjde metr čtvereční na polovinu sumy, která se platí v ­Praze.

Podle údajů developerských firem Trigema, Skanska Reality a­ Central Group bylo na konci loňska v Praze k mání 5400 nových bytů, což znamená téměř padesátiprocentní meziroční nárůst.

Optimismus zájemců ale není na místě. Z nabídky totiž téměř vymizely levnější byty. Naopak nejvíce jich je v kategorii nad 100 tisíc korun za metr čtvereční. Což je částka, která se před pár lety platila za opravdu luxusní bydlení.

Trigema exkluzivně poskytla LN údaje mapující cenové kategorie všech nových bytů, které byly na konci minulého roku v Praze na prodej. V cenové hladině 40 až 50 tisíc korun za metr měli potenciální kupující na výběr z pouhých třinácti bytů, dalších patnáct bytů bylo v hladině 50 až 60 tisíc korun za metr čtvereční.

„Byty v těchto cenových kategoriích tvořily pouze 0,5 procenta nabídky,“ upřesňuje Marcel Soural, předseda představenstva Trigemy. Přitom ještě v roce 2015 tvořily byty do 60 tisíc korun za metr čtvereční polovinu nabídky, v roce 2016 pak necelou třetinu.

V křečových žilách může být i litr krve, varuje primář Schütz

Primář Žilní kliniky Ota Schütz | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Viditelně rozšířené žíly, těžké nohy či pocit mravenčení. Potíže s křečovými žílami neboli varixy trápí v populaci...

Velký test samotestů na covid: Kapesní laboratoř vám dá naději, nikoliv jistotu

Testovací sady na přítomnost viru SARS-CoV-2 | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Chcete do práce nebo na návštěvu k příbuzným? Budete-li mít štěstí, třeba na vás vyjde vhodný test na covid. Pečlivě...

KOMENTÁŘ: Na dveře klepe obří inflace. A bát by se měla i česká vláda

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium V Americe probíhá obří záchrana ekonomiky na dluh. Do toho všude zdražuje ropa i potraviny. Svět se opět začíná bát...

SOUTĚŽ: Na koupalište bez studu? Tento cvičební program vám zaručeně pomůže
SOUTĚŽ: Na koupalište bez studu? Tento cvičební program vám zaručeně pomůže

Toužíte po krásném tělu do plavek, ale nevíte, jak a kde s hubnutím začít? Zapojte se do soutěže s Fitshakerem o prémiové členství a cvičební diář.