28. ledna 2017 12:43, aktualizováno  18:33 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Bývalá herečka zorganizovala pátrání po ztracené školačce, bez vědomí policie

Dobrovolníci pátrají po ztracené školačce | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Dobrovolníci pátrají po ztracené školačce | foto: ČTK

ÚSTÍ NAD LABEM Necelé dvě desítky dobrovolníků v sobotu pátrají v Ústí nad Labem po pohřešované Michaele Patricii Muzikářové. Dvanáctiletá školačka je nezvěstná více než dva týdny. Akce, kterou organizuje bývalá herečka Michaela Kudláčková, není nijak koordinovaná s policií. Dobrovolníci během hledání nalezli na místě batoh. Ten ale podle informací Michaele nepatřil.

Dobrovolníci se svolali na sociální síti Facebook, k laickému pátrání si vzali i oděv zmizelé školačky, který jim poskytla rodina. Do pátrání se zapojila i Karolína Daníšková, která pohřešovanou Michaelu zná. „Je mi líto, že se ztratila, všechny to dost zasáhlo. Věřím, že Míša se najde živá a zdravá,“ řekla Daníšková.

Dobrovolníci si jako lokalitu k pátrání vybrali Střížovický vrch. Zalesněná oblast je vzdálená asi půldruhého kilometru od místa bydliště pohřešované. „Jsou místa, která znám já i Míša a kde je možné, že by přežila,“ doplnila Daníšková. Dobrovolníci s sebou mají i údajně speciálně vycvičeného psa. K pátrání s ročním křížencem si proto od rodiny vyzvedli i část oblečení ztracené školačky.

Akce dobrovolníků není nijak koordinovaná s policií. „O sobotní pátrací akci dobrovolníků jsme nebyli oficiálně informováni, ani nás nikdo neoslovil. Policie České republiky tuto akci nekoordinuje, ani ji neorganizuje,“ řekla Hyšplerová. Podle informací už policie navíc lokalitu, kterou procházejí dobrovolníci, prohledala před dvěma týdny.

Pátrači našli na Střížovickém vrchu starý promáčený batoh, kvůli kterému na místo přivolali policii. Zavazadlo ani vzdáleně nepřipomínalo růžový batoh, který měla dívka zřejmě s sebou, když zmizela. „Dobrovolníci oznámili, že nalezli batoh. Členové ze speciálního týmu ihned vyrazili k místo, aby prověřili oznámení. Na místě zjistili, že batoh s pohřešovanou Míšou nijak nesouvisí,“ doplnila Hyšplerová.

Policie stále pátrá po pohřešované školačce Michaele Patricii Muzikářové.

Dívka zmizela pravděpodobně 11. ledna, kdy nepřišla do školy. Její matka nahlásila pohřešování tentýž den vpodvečer. Ráno kolem 5:00 odcházela do práce, dívku ale nekontrolovala. Dívčin telefon byl naposledy aktivní 10. ledna večer. Od večerních hodin 11. ledna je školačka vedena v databázi jako Dítě v ohrožení.

Kriminalisté vyslechli desítky lidí z okolí dívky, včetně rodiny, okolí, kamarádů a spolužáků. Prohlížejí stovky hodin kamerových záznamů. Opakovaně prohledávali místo bydliště pohřešované i okolí. Do rozsáhlých pátracích akcí byly už dříve zapojeny desítky kriminalistů, pořádkové jednotky, hasiči, dobrovolníci od vojáků, kynologové, policejní psi. Konkrétní stopu ale policie stále nemá. Podle Hyšplerové pracuje stále se dvěma verzemi. „Jednou z nich je, že dívka odešla sama, druhá je, že se stala obětí trestného činu,“ doplnila Hyšplerová.

Dobrovolníci pátrají po ztracené školačce
Dobrovolníci pátrají po ztracené školačce

Policie vyhlásila pátrání po dívce v kategorii Dítě v ohrožení, což je Národní koordinační mechanismus pátrání po pohřešovaných dětech. Funguje jako systém včasného varování v případech, kdy může být v ohrožení život nebo zdraví pohřešovaného dítěte. Má především zrychlit pátrání a předávání informací. Po dívce se pátrá nejen v Česku, ale i v zahraničí.

Michaela Patricia Muzikářová je asi 155 až 160 centimetrů vysoká, hubené postavy. Má lehce zvlněné hnědé vlasy na ramena, má šedé oči a nosí brýle s fialovými obroučkami. V době odchodu z domova měla na sobě pravděpodobně prošívaný kabát ke kolenům a tmavé kozačky s bílou kožešinkou. S sebou měla růžový školní batoh značky Nike.

ČTK

Najdete na Lidovky.cz