Neděle 26. března 2023, svátek má Emanuel
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Kauza Nagyová. O sledování jsem nevěděla, v sektě nejsem, řekla Radka Nečasová

Česko

  9:23aktualizováno  19:08
PRAHA - Bývalá manželka expremiéra Petra Nečase Radka nevěděla o tom, že byla sledována, ani si nepamatuje, že by byla v kontaktu s nějakou sektou. To měl být totiž důvod jejího sledování. Nečasova exmanželka to řekla u soudu ve výpovědi v kauze nynější Nečasovy manželky Jany, dříve Nagyové.

Radka Nečasová dorazila k soudu. foto:  Dan Materna, MAFRA

Jana Nečasová je obžalována ze zneužití vojenské tajné služby ke sledování mimo jiné právě Radky Nečasové na podzim roku 2012. Případ projednává Obvodní soud pro Prahu 1. 

Radka Nečasová uvedla, že neví nic o sledování ani o případné hrozbě, která by se týkala její rodiny a kvůli níž by měla být pod dohledem tajné služby. Nagyovou prý osobně nezná a nikdy se s ní nepotkala.

Kontakt se sektou

Soudkyně Helena Králová se Nečasovy bývalé manželky ptala, zda se někdy dostala do kontaktu s lidmi z nějaké sekty či s jehovisty. „Ne, nepamatuji si,“ odpověděla Nečasová. Advokát Nagyové Eduard Bruna totiž dříve uvedl, že jeho klientka, která řídila kabinet premiéra, požádala o sledování, protože se bála skandálu - kolem Nečasové se údajně objevovali podivní lidé a měla podezření, že jsou to jehovisti, kteří se ji snaží ovlivnit. 

Radka Nečasová před budovou Obvodního soudu pro Prahu 1, který projednává kauzu...
Z výslechů v kauze Nagyová. Radka Nečasová (vpravo), exmanželka premiéra Petra...

Výslech Radky Nečasové se měl odehrát už dřív, nepodařilo se ji ale předvolat. Dosud nehovořila ani s médii. Ve středu by měl vypovídat její exmanžel. Jeho výpověď by měla být důležitá, otázkou totiž zůstává, kdo sledování nařídil. 

Další výslechy? Bez veřejnosti

Králová v pondělí odpoledne rozhodla o vyloučení veřejnosti ze zbylých výslechů tento týden. Advokáti by se mohli po výsleších ptát na informace, které jsou v režimu utajení. Za zavřenými dveřmi tak bude ve středu vypovídat například Nečas. 

Nekopejte do mě. Nechci být hromosvodem neúspěchů ODS, píše Nečasová Fialovi

Jeden z obžalovaných, bývalý šéf Vojenského zpravodajství Ondrej Páleník ve své výpovědi už dříve řekl, že sledování nařídil právě Nečas. Expremiér odmítl vypovídat před policií a vysvětlení chce podat u soudu. Dřív řekl, že případ je vymyšlený a jde o politickou kauzu.

V pondělí se četly také výpovědi zpravodajců, kteří se na akci podíleli. Před policií vypovídali se skrytou totožností. Jeden z nich uvedl, že dostal s kolegy za úkol prověřit podezření týkající se manželky premiéra. 

Lidé z Vojenského zpravodajství měli kontrolovat pohyb Radky Nečasové kolem jejího bydliště v Modřanech a zjistit, zda ji někdo nesleduje. Podezření týkající se jehovistů se podle něj nepotvrdilo.

Urážlivé SMS

Nagyová již dřív policii při výslechu řekla, že chtěla chránit Nečasovu rodinu. Důvodem akce prý nebyly její vlastní zájmy vůči premiérovi, se kterým měla tehdy ještě utajený vztah, a shánění kompromitujících materiálů na Nečasovou, jak tvrdí vyšetřovatelé.

Žalobce Rostislav Bajger z Vrchního státního zastupitelství v Olomouci, které případ dozoruje, se Nečasové ptal, jestli někdy dostala urážlivé SMS zprávy. Nečasová odpověděla, že občas jí podobné texty od neznámého odesilatele chodily, nevěnovala jim ale pozornost a smazala je.

‚Kam jsi došla ty?‘

Vzpomněla si i na zásilku s výtiskem časopisu Forbes, kterou dostala v říjnu 2012, ve kterém byl mimo jiné žebříček 50 nejvlivnějších žen Česka. Na sedmém místě byla Nagyová. „Byl v tom vložený lístek s textem‚ kam jsi došla ty?‘,“ dodala Nečasová. Odesilatele prý rovněž nezná. Žalobci podle Bajgera vzhledem k dalším důkazům usuzují, že lístek vložila tehdy Nagyová. Podle informací to údajně dokládají odposlechy. Přehrání telefonických a dalších záznamů žalobci navrhují v budoucích termínech.

Nynější Nečasova manželka, která podle obžaloby sledování zařídila, se jednání neúčastní, z hlavního líčení se pro tento týden omluvila. Dalšími obžalovanými jsou Páleníkův nástupce Milan Kovanda a zpravodajec Jan Pohůnek. Čtveřice už dříve obžalobu odmítla. Podle důstojníku nešlo o sledování, ale kontrasledování a hlavně o zadání z „nejvyšších míst“.

Údajné zneužití vojenské tajné služby je prvním z případů týkajících se Nagyové. Podle žalobců je bývalá významná vládní úřednice pojítkem mezi několika kauzami. O vyšetřování se veřejnost dozvěděla po zadržení Nagyové a dalších vysoce postavených lidí v polovině června 2013. Rozsáhlý spis se původně týkal podezření z ovlivňování veřejných zakázek a zneužití pravomoci ve spojení s úředníky a lobbisty. Na základě odposlechů se vyšetřovatelé dostali k Nagyové.

Žalobci ze spisu postupně oddělují jednotlivé kauzy.

Autoři: ,

Mohlo by vás zajímat