3. prosince 2013 15:00 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Památná Schindlerova továrna se musí sanovat, jinak z ní památník nebude

Továrna v Brněnci na Svitavsku, kde za druhé světové války Oskar Schindler zaměstnával židovské pracovníky. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Továrna v Brněnci na Svitavsku, kde za druhé světové války Oskar Schindler zaměstnával židovské pracovníky. | foto: ČTK

BRNĚNEC Bývalá továrna Oskara Schindlera v Brněnci na Svitavsku, kde za války německý obchodník zaměstnával židovské pracovníky, je v havarijním stavu. Tíží ji ekologické zátěže a objekty v ní se bortí. Obec v továrně již několik let plánuje zbudovat památník obětem holokaustu, rozlehlý areál se ale musí nejprve sanovat.

 V pondělí to pro ČTK uvedl starosta Brněnce Blahoslav Kašpar.

"Nebezpečí úrazu tady hrozí dnes a denně. Je to obrovský areál, který má tak 110 děr ze všech stran a děcka tam běžně mohou vlézt. Při každém kroku se mohou píchnout o hřebík, při nejhorším na ně spadne nezajištěný štít budovy," řekl Kašpar.

Oskar Schindler (1908-1974)

  • Německý obchodník narozený ve Svitavách.
  • Za druhé světové války zachránil cca 1200 Židů před smrtí v koncentračních táborech tím, že je zaměstnával v továrně v Brněnci.
  • O jeho činech za války natočil v roce 1993 režisér Steven Spielberg oskarový snímek Schindlerův seznam.

Starosta dodal, že zloději mají v rozlehlém areálu "stálé pracoviště". Obec zde vlastní dvě nemovitosti. O další dvě budovy po zkrachovalé textilce Vitka Textiles, o které má obec zájem, se vedou soudní spory. Starosta doufá v to, že se majetkové záležitosti vyřeší ještě před rozhodnutím soudu, což se může vléct další roky.

"Naše snaha je, aby se ekologické zátěže neřešily v návaznosti na soudy. Zajištění věřitelé se dohodli, že dojde k prodeji továrny. Největší věřitel nyní zadal expertní posudek, který určí cenu areálu," uvedl starosta.

V areálu bude i prohlídková trasa

Budoucí vlastník může v areálu znovu začít podnikat, což by mohlo přinést regionu s vysokou nezaměstnaností nová pracovní místa.

"Budeme usilovat o to, aby nám nový vlastník přenechal dvě budovy, které jsou na jeho okraji," dodal starosta.

Oskar Schindler.

Oskar Schindler.

Obec by jednou ráda v areálu zbudovala prohlídkovou trasu o pobytu Židů za druhé světové války v Brněnci. Studie odhaduje náklady na zbudování památníku na 20 milionů korun. Podle starosty lze využít evropské, státní či krajské dotace. Obec osloví židovskou obec v Praze či Česko-německý fond budoucnosti.

V továrně pracovala více než tisícovka Židů z Krakova a řada z nich tím unikla smrti v koncentračních táborech. Postava Oskara Schindlera je kontroverzní osobností a není vnímán jen jako zachránce. Byl totiž také členem NSDAP a nacistické vojenské rozvědky.

Lidovky.cz, ČTK

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!