Pondělí 27. ledna 2020svátek má Ingrid 3 °C zataženo Předplatné LN
aktualizováno  Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Bývalý šéf Letiště Praha získal obří odměnu 150 milionů. Dokumentace chybí

Bývalý ředitel Českého aeroholdingu Miroslav Dvořák (vlevo) a prezident ČSA... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Bývalý ředitel Českého aeroholdingu Miroslav Dvořák (vlevo) a prezident ČSA... | foto:  Dan Materna, MAFRA

PRAHA Vedení Letiště Praha podalo trestní oznámení kvůli odměnám, které si rozdělil bývalý management firmy v čele s Miroslavem Dvořákem. Za převod státního podniku na akciovou společnost si někdejší nejvyšší vedení vyplatilo podle téměř 200 milionů korun. K výplatě odměn ale chybí kompletní dokumentace.

„Zjistili jsme, že v roce 2008 se objevil závazek na platbu managementu a později došlo k jeho výplatě,“ řekl Mladé frontě Dnes, která se zprávou přišla jako první, Jakub Puchalský, mluvčí Českého aeroholdingu,pod nějž spadá i Letiště Praha.

Ve výroční zprávě z toho roku je pak podle deníku uvedeno, že jde o závazek platby navázaný na splnění transformace státního podniku na akciovou společnost a její privatizaci.

Letiště ale nemá potřebné dokumenty, ze kterých by bylo jasné, na jakém základě byly peníze vyplaceny. „Nejsou tu kompletní smlouvy, které by ukazovaly, že k výplatě má dojít,“ uvedl Puchalský s tím, že firma proto podala trestní oznámení na neznámého pachatele.

Bývalému vedení podle deníku odešlo v minulých letech 197 milionů korun formou mimořádné odměny. Přes 150 milionů údajně získal Miroslav Dvořák, což z něj podle dostupných informací dělá nejlépe odměňovaného šéfa státní firmy hned po ČEZ a jeho akciovém programu. Ve středu podle MfD své odměny nekomentoval. „O trestním oznámení se dozvídám od vás, nic o něm nevím,“ řekl pouze. 

Dvořák dříve působil jako privátní bankéř exministra dopravy Aleše Řebíčka, právě ten ho také v roce 2007 na letiště přivedl. Už krátce po nástupu výrazně stouply vedení letiště příjmy a v roce 2009 mělo 14 členů vedení oproti svým předchůdcům dvojnásobně vyšší platy, ačkoli zisk letiště klesl. 

Ministr Ťok zvažuje audit

Ministerstvo dopravy zvažuje, že provede v úřadu forenzní audit. Chce prověřit, na jakém základě si bývalé vedení společnosti Letiště Praha vyplatilo odměny ve výši téměř 200 milionů korun. Sdělil to ministr Dan Ťok. Na ministerstvu totiž podle něj chybí smluvní podklady k výplatě odměn.

"Informace médií o vyplacené odměně ve výši 197 milionů korun bývalému vedení Letiště Praha považuji za alarmující a dokazující používání netransparentních metod v nedávné minulosti," uvedl Ťok

Podle něj měly být odměny vyplaceny na základě smlouvy z roku 2007. Za ministerstvo ji podepsal tehdejší ministr Aleš Řebíček.

Český aeroholding a ministerstvo financí požádaly ministerstvo dopravy o tyto smluvní podklady. "Takové podklady ovšem nejsou v současnosti na ministerstvu dopravy k dohledání. I proto Český aeroholding podal trestní oznámení a my zvažujeme možnost forenzního auditu, abychom porozuměli praktikám z minulosti," prohlásil Ťok.

Zdroj: ČTK

,
Premium

Ve škole byla terčem posměchu. Dnes džihádistka Kristýna nenávidí i matku

Pětadvacetiletá Kristýna Hudková a její nastávající Omar Shehadeh | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Plánuje zabíjet. Soudí ji jako uprchlou. Žena z Mělnicka měla problémy s rodiči i spolužáky. Pětadvacetiletá Kristýna...

Premium

Převratná metoda z IKEM: jak zhubnout přeprogramováním metabolismu

Marek Beneš z pražského Institutu klinické a experimentální medicíny (IKEM) je... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Lékař Marek Beneš je už třetím rokem vedoucím lékařem projektu, při kterém se pomocí laseru „oslepí“ nervové buňky...

Premium

TEST: Vyplatí se benzin, hybrid, nebo diesel? Spočítali jsme to

Redakční srovnávací test dieselu, benzinového auta a hybridu | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Auto máte vybrané, co mu ale dát pod kapotu, aby vás provoz vyšel co nejlevněji – klasický benzin, úsporný diesel, nebo...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!