Čtvrtek 8. června 2023, svátek má Medard
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Bývalého rektora univerzity ve Zlíně obvinila policie. Kvůli dotačnímu podvodu

Vzdělávání

  10:07aktualizováno  15:28
ZLÍN - Dva sesazení funkcionáři Univerzity Tomáše Bati se policii zodpovídají za neoprávněné čerpání státních příspěvků za studenty, kteří na podporu neměli nárok. Univerzita se podle policie neoprávněně pokusila od státu získat příspěvky ve výši sedm milionů korun.

Bývalý rektor zlínské univerzity Ignás Hoza. foto: web.utb.cz

Muži, jimiž podle všeho jsou bývalý rektor Ignác Hoza a bývalý děkan fakulty logistiky a krizového řízení Vladimír Mrkvička, se nyní snaží postup vysvětlit policii. Podle mluvčí policie Jany Bartíkové je obviněn také třetí muž, kterým je současný kvestor Alexander Černý.

Funkcionáři považují obvinění za omyl a nedorozumění. "Odmýšlím, že jako kvestor nemám tuto věc v kompetenci," poznamenal pro LN Černý. Problém je podle něho v tom, že univerzita předloni převedla část studentů z existující fakulty na nově zřízenou fakultu a současně tam uskutečnila přijímací zkoušky. "Učili se na stejném místě, se stejnými pedagogy, stejný obor," poznamenal. Jenomže akreditaci pro obor měla původní fakulta, škola je nestihla vyřídit i pro nově zřízenou.

Pachatelům ulehčila práci systémová chyba, tvrdí kriminalisté
Kriminalisté připomínají, že chyba se netýká jen univerzity. "Jednání pachatelů ulehčila systémová chyba v komunikaci mezi akreditační komisí a příslušným referátem ministerstva školství, který žádosti o příspěvky vyhodnocuje, a to bez ohledu na existenci udělení akreditace studijních programů zahrnutých v žádosti o příspěvek," uvedl vedoucí odboru hospodářské kriminality František Urbánek.

Čtěte také


"Zákon o vysokých školách výslovně uvádí, že pokud není studijní program akreditován, nelze k jeho studiu přijímat uchazeče, konat výuku, zkoušky ani přiznávat akademické tituly," vysvětluje důvod vzneseného obvinění.

Je to nesmysl, brání se rektor
Za nesmyslnou považuje kauzu bývalý rektor Ignác Hoza. "Obvinění se nezakládá na pravdivých podkladech. Ani já, ani mí spolupracovníci by navíc něco takového neudělali. Navíc ministerstvo školství a tělovýchovy by neudělilo dotaci na neakreditované studijní obory," prohlásil Hoza s tím, že však podle něj za ekonomickou stránku školy zodpovídá kvestor.

Předsedkyně akreditační komise Vladimíra Dvořáková potvrdila, že finanční záležitosti jsou především vztahem školy a ministerstva. "Případ fakulty logistiky a krizového řízení, sídlící v Uherském Hradišti, byl výjimečný v tom, že vznikla vzdor našemu negativnímu vyjádření. Nedostala akreditace, protože obory nesplňovaly požadavky. Nechat se zahnat do rohu jen pouhou existencí fakulty by byl nebezpečný precedens," sdělila LN Dvořáková.

Peníze nakonec nedostali
Události z roku 2009 se projevily už loni rozsáhle i uvnitř univerzity: tehdejšího rektora Ignáce Hozu akademický senát odvolal mimo jiné v souvislosti s problémy v hospodaření. Podobně dopadl rovněž děkan fakulty právě kvůli tomu, že nedokázal zajistit akreditace. Kvestor Černý zdůrazňuje, že studentům umožnili studovat na původní fakultě. Peníze na ně podle něj nakonec nedostali, studium platila škola ze svých prostředků

Podle policie obvinění věděli, že studenti přijatí do neakreditovaných studijních programů budou zahrnuti do žádosti o příspěvek ze státního rozpočtu. Nynější rektor Petr Sáha zatím čeká na oficiální informace od policie, aby se mohl vyjádřit.

Univerzita se postavila za Černého. Za všechno prý může rektor a děkan

Vedení univerzity v pondělí vydalo prohlášení, v němž se zastává kvestora školy Alexandra Černého. "Celá kauza s neakreditovanými studijními programy na Fakultě logistiky a krizového řízení byla způsobena, vzhledem k nastavení pracovních kompetencí na UTB, především neprofesionálním rozhodnutím tehdejšího rektora univerzity a děkana fakulty," stojí v prohlášení.

"Jsme přesvědčeni, že podle nastavených kompetencí se kvestor na vzniku kauzy nepodílel," zastává se univerzita svého pracovníka.

Autoři: , ,

BOOM! Získejte vibrační kuličky na posílení pánevního dna
BOOM! Získejte vibrační kuličky na posílení pánevního dna

Potřebujete posílit pánevní dno, ale nemáte čas na aktivní cvičení? Značka BOOM představila Pulzační a vibrační kuličky, které aktivně posilují...