Čtvrtek 28. října 2021, Den vzniku samostatného československého státu
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Bývalí majitelé z OKD odmítli vypovídat

Česko

  11:51
HRADEC KRÁLOVÉ - Bývalí majitelé Ostravsko-karvinských dolů(OKD) Viktor Koláček a Petr Otava u Krajského soudu v Hradci Králové odmítli obvinění z tunelování firmy. Obvinění odmítl i někdejší místopředseda představenstva OKD Jan Przybyla. Všichni tři před soudem vypovídat odmítli.

Uhlobaroni u soudu, Petr Otava (vlevo) a Viktor Koláček (uprostřed) a někdejší předseda představenstva OKD Jan Przybyla (vpravo) foto: Mlejnková AlexandraČTK

Podle obžaloby získali pro sebe a svoji firmu Karbon Invest na úkor firem OKD a Českomoravské doly majetkový prospěch ve výši
asi 2,1 miliardy korun.

Údajně poškozené firmy OKD a Českomoravské doly se s požadavkem na náhradou škody po obžalovaných do soudního řízení nepřihlásily. Firmy tvrdí, že jim žádná škoda nevznikla. Smlouvy uzavřené mezi jednotlivými subjekty byly podle nich pro všechny přínosné.

Trojici žaloba viní ze zneužívání informací v obchodním styku. V případě prokázání viny mužům hrozí pět až 12 let vězení.

Podle obžaloby Koláček s Otavou a Przybylou opatřovali neoprávněné výhody své firmě Karbon Invest, se kterou ovládali společnost OKD i ČMD. Peníze Karbon Invest podle obžaloby od OKD a ČMD získal na základě obchodních a mandátních smluv na vykonávání různých činností pro poškozené firmy.

Smlouvy byly uzavřeny v lednu 1999 a za obě smluvní strany je podepsali obžalovaní. Státní zástupce Karel Kalda uvedl, že peníze z OKD obžalovaní získali i na úkor dalších akcionářů důlní firmy, kterou v té době spoluvlastnil i stát.

Protože obžalovaní vypovídat odmítli, přečetl soudce jejich výpovědi na policii v letech 2003 a 2004. Koláček policejní obvinění tehdy označil za směsici údajů neodpovídajících skutečnosti a za konstrukci. "Šlo o optimální úpravu vztahů mezi členy koncernu," řekl tehdy ke smlouvám Koláček. Otava na policii obvinění označil za absurdní a vykonstruované. Způsob řízení koncernu byl podle něj profesionální a efektivní. Výhrady k němu podle Otavy nevznesli ani mezinárodní auditoři.

Koláček u soudu řekl, že nyní podniká jako konzultant. Své nynější příjmy na dotaz soudu neuvedl. Otava je generálním ředitelem a předsedou představenstva firmy Metalimex. Soudu řekl, že má příjem až 400.000 korun měsíčně. Przybyla je v důchodu a trpí vážnými zdravotními problémy. I kvůli tomu soud požádal, aby se dalšího jednání nemusel účastnit. O konání dalšího řízení bez své přítomnosti soud požádal i Koláček.

Stíhání uhlobaronů policie zahájila v listopadu 2003. O rok později Koláček a Otava prodali doly multimilionáři Zdeňku Bakalovi.

Autoři: ,

Otužování podle Wima Hofa je nebezpečné. Hrozí zástava, říká kardiolog Táborský

Premium Otužování je nejlepší prevence proti těžkému průběhu nemoci covid-19. Lidé mají větší šanci, že neskončí v nemocnici,...

Dětem, kterým pomáháte moc, mozek nepracuje správně, říká speciální pedagožka

Premium „Kdybychom k dětem v batolecím a předškolním věku přistupovali v některých oblastech víc ,postaru‘, měli bychom méně...

Váš syn bude žít jen pár týdnů. Zpověď matky zesnulého hokejisty Buchtely

Premium Přežít své dítě. Pro každého rodiče ta nejhorší představa. Teprve dvacetiletý hokejista Ondřej Buchtela zemřel loni v...

Mohlo by vás zajímat