Pátek 21. února 2020svátek má Lenka 2 °C občasný déšť se sněhem Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Bývalý auditor NATO Vylita nemá nárok na ušlou mzdu, rozhodl odvolací soud

Jan Vylita | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Jan Vylita | foto: Ministerstvo obrany

Praha Bývalý auditor NATO Jan Vylita nemá nárok na ušlou mzdu, kterou požadoval po ministerstvu obrany. V úterý o tom pravomocně rozhodl odvolací pražský městský soud. Vylitovi v roce 2015 Národní bezpečnostní úřad (NBÚ) odebral prověrku, soudy loni rozhodly, že nezákonně. Vylita kvůli ztrátě prověrky musel opustit nejen prestižní pozici mezi šesticí hlavních auditorů Severoatlantické aliance, ale později byl propuštěn i z ministerstva obrany.

Obvodní soud pro Prahu 6 Vylitovi původně přiznal 1,7 milionu korun, stát se proti rozhodnutí odvolal. Podle předsedkyně odvolacího senátu Jany Knotkové Vylita v období od března 2015 do října 2017, za které ušlou mzdu požaduje, žádnou práci pro ministerstvo nevykonával. Žalobu proto v úterý zamítla.

Částku by mohl soud muži sice přiznat i z důvodu, že mu byly kladeny překážky ze strany zaměstnavatele, Knotková ale podotkla, že ministerstvo obrany Vylitu zaměstnávat ze zákona nemohlo. „Žalobce nebyl schopen vykonávat práci dle pracovní smlouvy, neboť nesplňoval zákonné předpoklady,“ vysvětlila Knotková.

Soud se odvoláním začal zabývat minulý týden. Podle deníku Právo tehdy Vylita uvedl, že chtěl na ministerstvu na jiném místě dále pracovat, ale nebylo mu to umožněno. Řekl také, že v případě zamítnutí žaloby je připraven podat další, a to právě kvůli náhradě škody ohledně nezákonného rozhodnutí o odebrání prověrky.

NBÚ prověrku Vylitovi odebral, když před lety požádal o prověrku na stupeň přísně tajné. Tehdy mu ji úřad nejenže neudělil, ale současně mu odebral i tu stávající na úrovni tajné. Soudy později rozhodnutí zrušily. Vylita se soudil i kvůli výpovědi z ministerstva obrany. Městský soud v Praze v roce 2017 rozhodl, že zaměstnancem úřadu zůstal - ministerstvo Vylitovi špatně doručilo výpověď.

Premium

Trend u rozvodů: čím dál více dětí končí ve střídavé péči

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Neustálé pendlování mezi dvěma domácnostmi dětem škodí, varují odborníci. Ve střídavé péči je v Česku stále více dětí....

Premium

Jak se falšuje maso. Šunku bez „éček“ by nikdo nekoupil, říká odborník

Maso se nejčastěji prodává ve vakuově balených plastových obalech na miskách z... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Podvody s potravinami jsou staré jako lidstvo samo. Jen se postupně změnily metody. „Za záměnu hovězího masa za koňské...

Premium

Karlův most je jen most, stěžují si turisté. Kritika nešetří ani další památky

Karlův most v Praze | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Do Česka loni přijel rekordní počet turistů. Památky si u nich leckdy vysloužily i bizarní recenze na internetu,...

7 tipů, jak zatočit se stresem
7 tipů, jak zatočit se stresem

Doba se neustále zrychluje. Často se za celý den nestíháme ani zastavit. Přitom stačí změnit pár návyků a objevit díky nim krásu pomalejšího tempa, relaxaci a prožitek přítomného okamžiku.