Úterý 23. dubna 2024, svátek má Vojtěch
130 let

Lidovky.cz

Bývalý brněnský radní Švachula uspěl se stížností. Justice chybovala, uznal Ústavní soud

Česko

  9:13aktualizováno  9:51
BRNO - Krajský soud v Brně chyboval při rozhodování o vazbě bývalého radního Brna-středu Jiřího Švachuly (dříve ANO). Nedal obhajobě příležitost doplnit argumenty proti dalšímu trvání vazby, konstatoval ve čtvrtek Ústavní soud (ÚS). Švachula podle kriminalistů jako člen početnější skupiny obviněných manipuloval se stavebními zakázkami městské části Brno-střed.

Policejní vůz poblíž domu v Údolní ulici v Brně, kde policisté navštívili byt brněnského radního a také člena dozorčí rady státního podniku ČD Cargo Jiřího Švachuly (ANO). Podle serveru iDNES.cz se vyšetřovatelé zajímají o veřejné zakázky a radního Švachulu zadrželi. Ve stejný den policisté zasahovali na několika místech v Česku, přišli do pražského sídla firmy Kapsch a do bytu jejího ředitele, do Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS) v Brně, na radnici městské části Brno-střed, k místopředsedovi hnutí ANO Jaroslavu Faltýnkovi a k vlivnému sportovnímu manažerovi Miroslavu Černoškovi v Prostějově. foto: ČTK

Není pravděpodobné, že by čtvrteční nález bezprostředně vedl k propuštění Švachuly na svobodu. ÚS sice zrušil jedno z usnesení krajského soudu, vazba ale pokračuje na základě pozdějšího rozhodnutí Městského soudu v Brně, které ústavní stížnost nenapadala. Oprávněnost trvání vazby ústavní soudci neřešili, další vývoj má plně v rukou krajský soud.

„My neříkáme, zda má, nebo nemá být propuštěn z vazby, ale soud musí příště, to znamená vzápětí, rozhodnout znovu,“ řekl soudce zpravodaj Jiří Zemánek. Švachula ani jeho obhájce se vyhlášení nálezu nezúčastnili.

ÚS se zabýval procesní situací po srpnové Švachulově žádosti o propuštění z vazby. Městský soud žádost zamítl. Obhajoba podala stížnost. V takzvaném blanketním podání avizovala, že odůvodnění doplní nejpozději do 25. září. Krajský soud v Brně ale už 19. září v neveřejném zasedání stížnost zamítl s tím, že ji Švachulova obhajoba nezdůvodnila.

Švachula to v následné ústavní stížnosti označil za porušení svých práv. Je prý zřejmé, že krajský soud nerespektoval lhůtu, kterou avizovala obhajoba, a při svém rozhodování tedy neznal její argumenty a námitky. Soud prý mohl alespoň upozornit obhájce, že avizovaná lhůta je nepřiměřeně dlouhá, a stanovit mu kratší.

„Krajský soud prostě uspěchal své rozhodnutí,“ potvrdil dnes Zemánek.

O dalším pokračování vazby rozhodl Městský soud v Brně koncem listopadu. Obhajoba podala stížnost, kterou by měl řešit Krajský soud v Brně. Zatím podle dostupných informací nerozhodnul.

Hospodářské noviny ve čtvrtek napsaly, že kauza, která se dosud týkala deseti obviněných, se nově rozšířila o dvě společnosti a jednoho podnikatele. Podle zjištění redakce jde nově o společnosti KROS-stav a UNO, v.o.s. a majitele jedné z nich Luboše Krejčího. „Jsou nově obviněny dvě právnické a jedna fyzická osoba. Věc ale nebudu dále komentovat,“ řekl listu dozorující státní zástupce Radek Mezlík. Stíháni jsou za účast v organizované zločinecké skupině, sjednání výhody při zadání veřejné zakázky a podplácení.

Autor: