Úterý 25. února 2020svátek má Liliana 11 °C občasný déšť Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Bývalý eurokomisař pracuje pro Bakalu

Pavel Telička | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Pavel Telička | foto:  Tomáš Krist, Lidové noviny

OSTRAVA Dolováním i zábavou se bude nově zabývat těžařská společnost OKD. Plánuje na Ostravsku rozsáhlé projekty pro volný čas.

Spolumajitel společnosti OKD Zdeněk Bakala angažoval někdejšího eurokomisaře Pavla Teličku. Má pomoci získat prostředky ze strukturálních fondů Evropské unie pro Bakalovy nové projekty na Ostravsku.

Veliké golfové hřiště na poddolovaném území v Karviné, luxusní hotel v zrenovovaném Hornickém muzeu v Ostravě-Petřkovicích a další plány budou stát stamiliony korun. Telička se proto stal i členem představenstva nizozemské společnosti New World Resources, které OKD patří.

Zdeněk Bakala i Pavel Telička zveřejnili své vize v sobotu u příležitosti Dne horníků. K představení svých plánů si přizvali i primátory Ostravy a Karviné. Ti jen potvrdili, že plány společnosti OKD na svých územích schvalují.

„OKD vrátí regionu něco z toho, co z něj už přes sto let čerpá. Jde jen o první vlaštovku z projektů, které přispějí k tomu, abyste měli kvalitní život v Moravskoslezském kraji,“ řekl v sobotu Bakala.

Prvním velkým projektem má být golfové hřiště na rekultivovaném území v Karviné. Na sedmdesátihektarové ploše v blízkosti dolu Darkov má vyrůst podle představ majitelů dolů golfový areál s parkem běžně přístupný veřejnosti. Podle Tomáše Kantora ze společnosti 4 Euro Partners, která na projektech spolupracuje, tak vznikne v Karviné místo, kam budou za odpočinkem jezdit cizinci i lidé z nedaleké Ostravy. Celý velký areál bývalého dolu kolem řeky Lipiny má navazovat i na zdejší známé lázně Darkov.

V kraji už v minulých letech vyrostlo několik golfových areálů, ale zatím žádný v tak jednoznačně průmyslové oblasti, jakou je právě Karviná. Primátor Tomáš Hanzel říká, že projekt může městu výrazně pomoci: „Snažíme se, aby město získalo jinou tvář. Aby nebylo jen místem těžkého průmyslu.“

Hotel čtyřhvězdičkové úrovně hodlají zástupci OKD postavit rovněž v Hornickém muzeu. Ze zisku tohoto zařízení pak chtějí celý areál muzea financovat. Krom jiného se projekt zmiňuje i o nové lávce přes řeku Odru pro cyklisty, která spojí muzeum s Komenského sady v centru města. Dnes lze na kole dojet do muzea z centra Ostravy buď po rušné komunikaci v Přívoze, nebo zvolit trasu Hrušovem, vedoucí ovšem přes romskou kolonii. Na otázku, kolik to bude vše stát, zástupci OKD uvádějí, že zhruba 400 milionů korun, ovšem bez plánovaných evropských dotací. Žádost o dotace již chystají. „I kdyby to napoprvé nevyšlo, věříme, že na druhý nebo třetí pokus už budeme úspěšní,“ říká Tomáš Kantor. Doplňuje, že plány jsou dlouhodobé, vše by mělo být hotovo do roku 2013. Ovšem už do roku 2010 má fungovat karvinské golfové hřiště či hotel v Hornickém muzeu.

O tom, že projekty Ostravsku výrazně pomohou, hovoří i bývalý eurokomisař Pavel Telička. „Ty projekty dostanou tato města na mapu,“ prohlásil v sobotu někdejší bruselský úředník.
 OKD je největším zaměstnavatelem v kraji, má téměř dvacet tisíc zaměstnanců. Je i největším soukromým vlastníkem pozemků v Ostravě a okolí.
Premium

Převratná metoda z IKEM: jak zhubnout přeprogramováním metabolismu

Marek Beneš z pražského Institutu klinické a experimentální medicíny (IKEM) je... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Lékař Marek Beneš je už třetím rokem vedoucím lékařem projektu, při kterém se pomocí laseru „oslepí“ nervové buňky...

Premium

TEST: Vyplatí se benzin, hybrid, nebo diesel? Spočítali jsme to

Redakční srovnávací test dieselu, benzinového auta a hybridu | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Auto máte vybrané, co mu ale dát pod kapotu, aby vás provoz vyšel co nejlevněji – klasický benzin, úsporný diesel, nebo...

Premium

Pozor na ně. Vztahové chyby žen, kvůli kterým od nich muži utíkají

Ztracená důvěra ženy může znamenat konec vztahu. Záleží, jak se k dané věci... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Vidět chyby na druhých je snadné. Mnohdy však postrádáme sebereflexi. Schopnost přemýšlet o sobě a vlastním jednání....