Středa 30. listopadu 2022, svátek má Ondřej
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Bývalý hlavní hygienik Vít dostal podmínečný trest za nadbytečné smlouvy

Česko

  16:23aktualizováno  17:14
PRAHA - Obvodní soud pro Prahu 2 dnes bývalému hlavnímu hygienikovi Michaelu Vítovi uložil tříletý trest podmíněně odložený na pět let. Podle nepravomocného verdiktu uzavřel v roce 2007 nadbytečné smlouvy na poradenství pro ministerstvo zdravotnictví, kde byl náměstkem.

Ani hlavní hygienik ČR Michael Vít se údajně nenechal očkovat vakcínou proti prasečí chřipce. foto: © ČTKČeská pozice

Podle soudu se tím dopustil porušení pravomoci úřední osoby a porušování povinnosti při správě cizího majetku. Resortu musí zaplatit škodu zhruba 1,7 korun. Proti rozsudku se lze odvolat.

Poradenství k ničemu

Vít podle obžaloby netransparentním způsobem zařídil uzavření tří poradenských smluv. Poradenství pak pro ministerstvo a Státní zdravotní ústav v Ostravě poskytoval manžel Vítovy podřízené a bývalý poslanec Otakar Vychodil. Odborná hodnota poradenských textů údajně byla nulová. Podle obžaloby se o analýzy měli starat lidé z ministerstva, a nebylo tedy nutné je zajišťovat externě.

Vychodil navíc pracoval pro ministerstvo již v roce 2003, obžaloba se týkala smluv z roku 2007. Výsledky Vychodilovy práce byly údajně téměř totožné a nemohly mít pro úřad přínos. "Výstupy pro činnost ministerstva nebyly přínosné,“ tvrdil při závěrečné řeči státní zástupce Petr Boš.

Jediný odborník v republice?

Podstatou kauzy podle něj bylo vyvádění státních prostředků v celkové výši zhruba dvou milionů korun. Vít musí podle soudu zaplatit 1,7 milionu korun, což je škoda způsobená ministerstvu. Státní zdravotní ústav, jemuž byla způsobena zbývající část škody, peníze u soudu nevymáhal.

Vít i jeho advokát Vít Široký odmítli verdikt komentovat. "V Česku není jiného odborníka kromě pana Víta, který může výstupy posoudit," prohlásil Široký při závěrečné řeči. Podle něj se Vít žádného trestného činu nedopustil, a nemohl tak způsobit ani žádnou škodu.

Vinu prý necítí

Bývalý hlavní hygienik při své závěrečné řeči prohlásil, že jeho práce v této pozici v letech 2002 až 2012 měla jediný cíl, kterým byla ochrana zdraví obyvatel. "Myslím si, že jsem to splnil. Cítím se nevinen," uvedl Vít.

Vítovi hrozily dva roky až deset let vězení. Státní zástupce pro něj požadoval nepodmíněný trest ve výši od dvou do šesti let.

Michael Vít

  • Narodil se 31. října 1951.
  • Vystudoval tehdy Lékařskou fakultu hygienickou University Karlovy v Praze (dnes 3. LF UK).
  • Dále studoval na Vysoké škole báňské - Technické univerzitě v Ostravě, kde získal titul PhD.
  • Pracovat začal na frýdecko-místecké okresní hygienické stanici, kterou poté v letech 1980 až 1990 vedl.
  • Od roku 1990 působil deset let na Krajské hygienické stanici v Ostravě.
  • Od března 2000 do října 2012 byl hlavním hygienikem ČR a náměstkem ministra zdravotnictví.
  • V letech 2001 až 2002 také dočasně vedl Státní zdravotní ústav.
  • Nyní vede v SZÚ Centrum hygieny práce a pracovního lékařství.
Autoři: ,

Mohlo by vás zajímat