Podle obžaloby uzavíral objednávky i ve chvíli, kdy už věděl, že na jejich uhrazení nemá peníze. Škoda přesahuje 15 milionů korun, olympijskému vítězi z Nagana hrozí v případě uznání viny až deset let vězení za podvod.
Čechmánek údajně neproplatil několik faktur v hodnotě přes 450 tisíc korun firmě, která zajišťovala stavební práce v jeho bytovém domě v Holešově. „Začali jsme na pana Čechmánka tlačit, kdy zaplatí. Snažil se platbu oddálit, sliboval, že peníze má. Pořád se práce dělaly, i když se vědělo, že problém s penězi je,“ uvedl zástupce společnosti.
S Čechmánkem prý několikrát osobně jednal. Někdejší hokejový brankář mu údajně řekl, že pracuje na přefinancování svých úvěrů. „Pan Čechmánek přislíbil, že v únoru (2014) budou nějaké peníze z Ameriky,“ sdělil svědek. Čechmánek ale u soudu řekl, že o žádných penězích z Ameriky nikdy nemluvil.
Pohledávky přesahující 300 tisíc korun má podle spisu u Čechmánka také firma Slogi stav. Její zaměstnanci pracovali jak v Holešově, tak na stavbě pivovaru ve Zlíně. Také její zástupce u soudu řekl, že mu Čechmánek sliboval vyrovnání závazků z peněz, na které čeká ze zahraničí. „Stavbu navštěvovala spoustu dodavatelů, ptali se nás, jestli jsme dostali zaplaceno,“ uvedl muž.
O pohledávkách vypovídali i další svědci. Téměř všichni se shodli, že je Čechmánek o svých možných finančních potížích dopředu neinformoval. „Žil jsem dlouho v zahraničí, nepohyboval jsem se v této oblasti a udělal jsem chyby. Šlo o špatný podnikatelský záměr, přišel jsem o veškerý majetek,“ řekl Čechmánek.
Jen svým bývalým spoluhráčům dlužil devět milionůkorun
Podle jeho bývalé právní zástupkyně Jany Rejžkové, jejíž vyjádření v pondělí předseda senátu četl, se Čechmánek při svém podnikání ke své škodě obklopil nepříliš loajálními lidmi. V roce 2013 upadl Čechmánek do insolvence, o rok později byl na jeho majetek vyhlášen konkurz.
Podle spisu figuruje v kauze 28 poškozených firem a osob. Čechmánek měl úvěry u bank, půjčoval si peníze od známých. Jen svým bývalým spoluhráčům Petru Čajánkovi a Miroslavu Blaťákovi zůstal dlužen devět milionů korun. Kromě pivovaru, který byl v provozu pouze rok, a opravovaného bytového domu v Holešově, si Čechmánek koupil bývalý domov důchodců v Prostějově. Investoval i do developerského projektu v Chorvatsku.
Čechmánek už dříve řekl, že kdyby se v konkurzu prodával majetek za tržní ceny, věřitelé by všechny pohledávky dostali. Vedení insolvence označil za neprofesionální. Jakýkoliv podvodný úmysl odmítl.
Hlavní líčení bude pokračovat 15. března.