Středa 24. července 2024, svátek má Kristýna
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Bývalý majitel Hamé Babice získá oboru

Česko

PRAHA Bývalý majitel potravinářské firmy Hamé Babice Leoš Novotný se stane vlastníkem obory v Radějově v Chráněné krajinné oblasti Bílé Karpaty. Ministerstvo zemědělství odsouhlasilo směnu pozemků obory mezi státní společností Lesy ČR a rodinou Novotných a odeslalo své stanovisko Lesům ČR. Informaci přinesl server iHNed.cz.

Novotný má nyní oboru pronajatu. Chová v ní daňky. Počíná si ale tak, že jej za to dlouhodobě kritizují ekologové a hrozí mu pokuta od České inspekce životního prostředí.

Novotný za 1130 hektarů v oboře nabídl státu 1390 hektarů lesů, které však nejsou ucelené, ale rozdrobené na pěti místech republiky, uvedl iHNed. Ministerstvo budoucí směnu podmínilo splněním několika podmínek. Budoucí vlastník je povinen koupit také majetek související s oborou Radějov, například stavby, oplocení a v oboře žijící zvěř. Dále musí v případě prodeje pozemků v oboře tyto pozemky nabídnout nejprve Lesům ČR a také musí zajistit veřejný přístup do obory.

„V některých lokalitách by pozemky Novotných ucelily stávající držbu státu, a tím by došlo ke zlepšení podmínek pro lesní hospodaření v dané lokalitě,“ řekl ČTK mluvčí ministerstva zemědělství Petr Vorlíček. Rozloha pozemků nabízených rodinou Novotných je navíc zhruba o 300 hektarů vyšší než rozloha pozemků v oboře Radějov, zdůvodnil souhlas úřadu s výměnou.

Proti výměně ale opakovaně vystupuje jihomoravský hejtman Michal Hašek (ČSSD). Ten uvedl, že ho rozhodnutí ministra zemědělství Jakuba Šebesty v případu obory Radějov překvapilo a nerozumí mu. „Jsem proti skryté privatizaci státních lesů, postrádám aktuální koncepci Lesů ČR, včetně nakládání s majetkem. Žádám zveřejnění všech podkladů, které k rozhodnutí vedly,“ uvedl Hašek, který je také stínovým ministrem zemědělství za ČSSD. V případě, že bude zjištěno pochybení či nedostatky, žádá Hašek vyvození personální odpovědnosti.

Novotný byl opakovaně kritizován za to, že nechal zvěř v oboře přemnožit, což způsobilo zničení tamní vzácné květeny. Kontroly ukázaly, že v ní bylo 1258 daňků, tedy třikrát více, než bylo povoleno. Žilo v ní i 66 jelenů, tedy dvakrát více, než připouštěly stanovené normy. Novotný loni řekl, že vše uvede podle přání ochranářů do pořádku.

Autor:

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!