5. dubna 2017 5:00 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Návrat kontroverzního Pitra na scénu. Chce oživit své bývalé impérium Setuzu

Řízek. To bylo jedno z prvních přání propuštěného podnikatele Tomáše Pitra,... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Řízek. To bylo jedno z prvních přání propuštěného podnikatele Tomáše Pitra,... | foto: Richard CortésMAFRA

PRAHA V jedné kapse peníze, v druhé pas. Není tomu tak dávno, co podnikatel Tomáš Pitr po turistické stezce opustil Česko a přes Balkán přešel do švýcarských Alp, kde se na několik let ukryl.

Měl strach nastoupit do vězení: zastřelili mu společníka Františka Mrázka, tehdejší premiér Jiří Paroubek ho označil za nepřítele státu a byl přesvědčen, že vyšetřování daňových deliktů proti němu bylo vykonstruované. Život „psance“ ho ale přestal bavit, trest si po letech odseděl ve švýcarské vazbě a českém vězení. Nyní se znovu mocně nadechuje.

LN zjistily, že se vrací do areálu podniku, o který usiloval v první éře své kariéry – do ústeckého komplexu Setuza. Pitr a s ním spojení manažeři začali někdejší impérium znovu lepit dohromady. Pitr působí jako mozek a má na starost i shánění financí. Před dvanácti lety potravinářský a chemický gigant ovládla Pitrova firma Český olej. Pak se strhl boj o její prodej a spekuluje se, že kvůli tomu neznámý vrah zabil tehdejšího bosse podsvětí a Pitrova společníka Mrázka. O koupi Setuzy jevil před lety zájem i současný ministr financí Andrej Babiš (ANO), donedávna majitel holdingu Agrofert, který kvůli zákonu o střetu zájmů vložil do svěřenského fondu.

Propuštěný Tomáš Pitr před svou vilou v Jesenici
Tomáš Pitr na archivním snímku z listopadu 2006.

Z plánů sešlo a podnik se rozpadl na několik menších částí. Letos v únoru ale Pitr ovládl jednu z nejlukrativnějších společností ústeckého areálu a výrobce glycerinu – Oleochem. Oficiálně ji získala společnost Alkochem podnikatele a experta v oblasti lihu a tuků Jana Stiebitze, který patří ke klíčovým Pitrovým spojencům. V minulosti s ním vedl spojované firmy jako Moravský lihovar Kojetín či Marila Balírny. Pitr zatím ani nemůže své jméno zanést do obchodního rejstříku, neboť mu až do prosince 2018 dobíhá trest zákazu působení ve statutárních orgánech.

Ondřej Koutník

Autor

Ondřej Koutníkondrej.koutnik@lidovky.czČlánky

Najdete na Lidovky.cz