Pátek 9. června 2023, svátek má Stanislava
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Bývalý orlojník: Žádné plány jsem neukradl

Česko

  10:50
PRAHA - Pražská hodinářská firma L. Hainz, která pečuje o Staroměstský orloj, hrozí bývalému orlojníkovi Otakaru Zámečníkovi soudní žalobou. Je to pokračování sporu, který původně začal na konci června bitvou o to, kdo se bude napříště starat o Staroměstský orloj.

Jsem nevinný. Dokumentaci jsem neukradl, znal jsem všechny hodiny popaměti, říká Otakar Zámečník. foto:  František Vlček, Lidové noviny

Zámečník tuto bitvu prohrál a po více než dvaceti letech u firmy skončil. Ta si najala nového správce orloje. Teď se vede spor o mnohatisícovou škodu, kterou firmě způsobil právě Zámečník tím, že údajně odnesl technickou dokumentaci k originálním hodinám „hainzovkám“.

Ty jsou rodinným stříbrem firmy a Pražané si je mohou prohlédnout například na kostele sv. Ludmily na náměstí Míru. Jejich charakteristickým rysem je, že ručičky hodin jsou zakončeny reliéfem listu stromu.

Firma si najala právníka, který už Zámečníka písemně kontaktoval. „V dopise od jejich právníka stojí, že jsem tím firmě způsobil mnohatisícovou škodu, protože teď kvůli tomu nemůže opravovat věžní hodiny. A že mám tu dokumentaci vrátit. Jenže já ji neukradl, znal jsem všechny hodiny popaměti,“ sdělil LN Zámečník.

„U nás ta dokumentace ale není. Byly to dvě tlusté složky a vždycky se nacházely v kanceláři vedoucího výroby, a to byl právě pan Zámečník. Že tam nejsou, jsme zjistili až po jeho odchodu,“ prohlásila Blanka Hainzová, bývalá dlouholetá majitelka firmy.

Podle Zámečníka je to jen další příklad toho, jak strašné jsou mezilidské vztahy v této firmě. Jeho verze je naprosto odlišná. „V poslední době ta dokumentace ležela na ponku na dílně, kam měli přístup všichni. Ale i dřív, když byla v kanceláři, tak mělo i vedení firmy klíče a další visel v dílně,“ tvrdí.
Hainzová však nevyloučila, že se firma kvůli ztracené dokumentaci bude se Zámečníkem soudit. „V tuto chvíli se pokoušíme o smír, proto ten dopis právníka,“ dodala Blanka Hainzová, která starost o dění v podniku v posledních dnech předala své dceři.

Pokud se technické výkresy a plány nenajdou, bude je muset firma nechat znovu překreslit. Hainzová zatím nemá k dispozici kalkulaci, kolik by to stálo.

Připustila nicméně, že ztracená dokumentace jednotlivých součástek hodin je pro firmu zásadní záležitost. Zároveň však popřela, že kvůli tomu má firma problém s opravou a výrobou věžních hodin. „Jsou tam další kluci, kteří se Zámečníkem pracovali a znají to,“ líčí situaci Hainzová.

Podle Zámečníka firma Hainz tvrdila, že se také ztratil malý motor ze Staroměstského orloje, který před časem v holešovické dílně firmy opravoval. Motor byl už přitom opravený zpátky v mechanismu orloje. „To se vysvětlilo, je to mezi mnou a Zámečníkem,“ řekla Hainzová.

Firma Hainz se v Praze stará přibližně o 80 věžních hodin. Podle jejich webových stránek jde o prestižní zakázky. Stará se například o hodiny na věži svatovítské katedrály, v barokním Klementinu či na rezidenci kanadského velvyslanectví.