Úterý 20. dubna 2021svátek má Marcela 15 °C dešťové přeháňky Předplatné LN
aktualizováno  Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Bývalý plavčík nemůže za utonutí chlapce v libereckém bazénu, rozhodl soud

Pohled do soudní síně (ilustrační foto) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Pohled do soudní síně (ilustrační foto) | foto: Lidové noviny

Liberec Okresní soud v Liberci v pátek zprostil obžaloby bývalého plavčíka městského bazénu v Liberci, jemuž za usmrcení z nevědomé nedbalosti hrozilo šest let. Obžalován byl v souvislosti s úmrtím čtrnáctiletého chlapce ze září 2016, který se udusil v odtokové rouře atrakce zvaná divoká řeka.

Rozsudek není pravomocný, státní zástupce Bedřich Skalický si ponechal lhůtu na rozmyšlenou. Navrhoval roční podmíněný trest s odkladem na dva roky. „Byly provedeny důkazy při hlavním líčení, které hovoří o zavinění,“ uvedl Skalický.Obhajoba byla s verdiktem spokojena. „Jsem rád, že soud vyslyšel naše argumenty a vzal v potaz naše námitky,“ uvedl obhájce Jiří Dousek.

Obžaloba vinila čtyřiadvacetiletého muže z toho, že se nevěnoval dostatečně dění u vodní atrakce, což bylo v rozporu s jeho pracovní smlouvou. Obžalovaný vinu na smrti chlapce odmítl. Podle soudu jeho počínání nebylo trestným činem. „Není možné mu to klást za vinu ve formě nevědomé nedbalosti,“ uvedla předsedkyně senátu Blanka Škrétová. Příbuzní mrtvého chlapce po obžalovaném požadovali 3,5 milionu za nemajetkovou újmu, i jejich nároky soud s ohledem na zprošťující rozsudek zamítl.

Chlapec zemřel 3. září 2016. Do sacího potrubí se dostal, když s kamarády násilně poškodil mřížku v divoké řece. Jejich počínání bylo podle soudkyně neadekvátní, navíc se ho snažili před plavčíkem zakrýt. Násilím mřížku poškozovali minimálně pět minut, kdy byla atrakce v klidu. Podle znalce se specializací na bezpečnost v bazénech Zbyňka Kovářů to je dostatečně dlouhá doba na to, aby jejich činnost plavčík zaznamenal. Zároveň ale poukázal na to, že situace na stanovišti, odkud plavčík sledoval atrakci, není jednoduchá. „Stanoviště je řešeno velmi špatně,“ řekl Kovářů u soudu. Plavčík tam má podle něj na starost pět zón pozorování, které má za sebou i před sebou, vlevo, vpravo a pod sebou.

Plavčík sledoval pět stanovišť

Plavčík tak nemusel počínání chlapců zaznamenat. K tomu se přiklonil i soud. „Byly to minutové okamžiky. Měl sledovat pět stanovišť, tato doba nebyla nijak dlouhá,“ uvedla soudkyně. Soud vycházel i z výpovědí jiných plavčíků. „Ať by tam seděl kdokoliv, tak by se stal stejný problém. Voda se tam vlní, lidé dělají bordel a nikoho nenapadne, že někdo něco ničí a snaží se dostat do nějaké díry,“ řekl v pátek jeden u soudu. Odstranění mřížky v divoké řece se nedalo ani předpokládat. „Atrakci jsme předtím 18 let provozovali a nebyl tam sebemenší problém. Je přitom velmi oblíbená, každý návštěvník se tam zkusí aspoň jednou otočit,“ řekl u soudu provozovatel bazénu Jan Švec. Po neštěstí tam dal nainstalovat dvě kamery.

Co se přesně se tehdy stalo, není zřejmé. Ve výpovědích plavčíků, návštěvníků i chlapců jsou rozpory. Atrakci nechali plavčíci uzavřít, když na dně našel jeden návštěvník uvolněné kachličky. V době uzavření divoké řeky nikdo z plavčíků netušil, že se něco stalo. Tři kamarádi mrtvého chlapce, kteří byli v bazénu s ním, nic neřekli a hledali ho sami. O pomoc plavčíky požádali zhruba po dvou hodinách s tím, že se jim ztratil kamarád a je někde v bazénu.

Kamara mi dal pěstí před zraky trenérů, líčí Kúdela. Bál se o Kolářův život

Ondřej Kúdela ze Slavie a Glen Kamara z Glasgow Rangers v ostré strkanici. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Odehrál bezchybný zápas, pomohl k vítězství a do čtvrtfinále Evropské ligy. Nic z toho se ale v souvislosti s Ondřejem...

Metál, nebo vězení? Americký pilot tlačil poškozené letadlo nad Vietnamem

McDonnell F-4C Phantom II | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Nad Vietnamem došlo v březnu 1967 k události, která v letectví opravdu není běžná: tlačení poškozeného stroje ve...

Velký test samotestů na covid: Kapesní laboratoř vám dá naději, nikoliv jistotu

Testovací sady na přítomnost viru SARS-CoV-2 | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Chcete do práce nebo na návštěvu k příbuzným? Budete-li mít štěstí, třeba na vás vyjde vhodný test na covid. Pečlivě...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!