28. listopadu 2018 15:46, aktualizováno  16:07 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Bývalý policejní prezident Tuhý se ujal funkce velvyslance na Slovensku

Policejní prezident Tomáš Tuhý. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Policejní prezident Tomáš Tuhý. | foto: Yan Renelt, MAFRA

Bratislava Nástupní audience nového českého velvyslance se konala v sídle hlavy slovenského státu Andreje Kisky, jejíž součástí byl slavnostní ceremoniál na nádvoří prezidentského paláce.Tuhý ve středu odpoledne odevzdal slovenskému prezidentovi pověřovací listiny.

Tuhý se již minulý týden sešel s šéfem slovenské diplomacie Miroslavem Lajčákem. Tématem schůzky byla podle slovenského ministerstva zahraničí kromě jiného debata o bilaterálních vztazích mezi oběma státy, jejichž vysokou úroveň čeští i slovenští politici dlouhodobě oceňují.

Tuhý sdělil, že v rámci svého mandátu se chce zabývat i projektem zřízení Českého domu, jehož neexistenci při návštěvách Slovenska kritizoval prezident Miloš Zeman.

Český dům na Slovensku

„Tento dům by měl sloužit nejen pro reprezentaci České republiky, to znamená pro možnosti uspořádávání různých výstav, ale chceme tím dávat prostor i například pro bilaterální spolupráci mezi jednotlivými kraji. To téma je stále otevřeno, celý projekt vyhodnocujeme,“ uvedl Tuhý.

Tuhý skončil ve funkci šéfa policie na základě vlastního rozhodnutí k 31. říjnu. Mandát mu měl vypršet v dubnu příštího roku.

Z postu české velvyslankyně na Slovensku odešla letos koncem dubna Livia Klausová, manželka bývalého prezidenta Václava Klause. Ambasádu dočasně vede jako chargé d’affaires Pavel Sladký, vedoucí politického a obchodně-ekonomického oddělení velvyslanectví.

ČTK