Pátek 13. prosince 2019svátek má Lucie 2 °C déšť se sněhem Předplatné LN
19. listopadu 2019 9:33, aktualizováno  16:12 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Bývalý poslanec ODS Šnajdr nepůjde do vazby. Kromě něj je obviněna i exředitelka Bulovky

Marek Šnajdr | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Marek Šnajdr | foto: Onřej NěmecLidové noviny

Praha Státní zástupce nebude navrhovat vazbu pro bývalého poslance ODS Marka Šnajdra a další čtyři obviněné kvůli údajným manipulacím se zakázkami pražské Nemocnice Na Bulovce. Uvedla to pražská vrchní státní zástupkyně Lenka Bradáčová.

„Poté, co budou provedeny neodkladné vyšetřovací úkony, budou obviněné osoby propuštěny,“ sdělila v úterý bez dalších podrobností Bradáčová. 

Bývalý poslanec ODS Marek Šnajdr odmítl při úterním policejním výslechu obvinění související s údajným zmanipulováním zakázky pražské Nemocnice Na Bulovce.  Novinářům to řekl jeho právník Lukáš Trojan s tím, že policie Šnajdra viní z přijetí úplatku 50 000 korun. Dodal, že jediným důkazem proti jeho klientovi je nepravdivá výpověď již dříve obviněného podnikatele Tomáše Horáčka

„Předmět obvinění pana Šnajdra spočívá v tom, že měl údajně přijmout úplatek 50 000 korun českých od nezjištěné osoby, v nezjištěném čase a za částečně nezjištěným účelem,“ řekl advokát Trojan. „Klient popírá, že by se cokoliv takového stalo,“ pokračoval. Poukázal na to, že Horáček usiluje o statut spolupracujícího obviněného a zároveň má se Šnajdrem obchodní spory.

„Můj klient je poměrně nepodstatná figura celého příběhu, uměle vpravená, aby to vypadalo pěkně a zajímavě, což se daří,“ dodal advokát s tím, že Šnajdr podal proti obvinění stížnost a zvažuje další právní kroky, případně i ohledně křivého obvinění.

Podle informací LN policie vedle Šnajdra stíhá i bývalou ředitelku Bulovky Andreu Vrbovskou, která již v případu jednou obviněna byla, dále její někdejší ekonomickou náměstkyni Marii Nushiovou. Dalšími dvěma muži, o které se policie zajímá, má být bývalý jednatel společnosti Elekta Services Pavel Tobiáš a majitel společnosti Lamboro Vlastimil Došek.

Dvěma právnickými osobami, kterými se detektivové zabývají, jsou právě zmíněné firmy Elekta Services a Lamboro. Na všechny výše uvedené aktéry ve svém lednovém přiznání ve vazbě udeřil stíhaný podnikatel a lobbista Tomáš Horáček.

Na dotazy Šnajdr nereagoval

Podle informací LN byl v pondělí Šnajdr obviněn kvůli manipulacím se zakázkami pro pražskou Nemocnici Na Bulovce. „Mohu potvrdit, že policie  obvinila pět fyzických a dvě právnické osoby v souvislosti se zakázkou na obnovu lineárních urychlovačů v Nemocnici Na Bulovce,“ potvrdila LN pražská vrchní státní zástupkyně Lenka Bradáčová. Policie Šnajdra a spol. v pondělí zároveň zadržela.

Někdejšího 1. náměstka ministra zdravotnictví má zastupovat advokát Lukáš Trojan, který na dotazy nereagoval. Šnajdra podle informací LN potopilo svědectví podnikatele Tomáše Horáčka, který v případu usiluje o status spolupracujícího obviněného.

Exposlanec ODS Marek Šnajdr (44) patří k nejvlivnějším figurám českého zdravotnictví. Letos v lednu však s jeho postavením začal lomcovat podnikatel a lobbista Tomáš Horáček, který byl loni v létě obviněn v kauze údajně cinknutých zakázek pražské Nemocnice Na Bulovce a Nemocnice Na Františku.

Slavnostní otevření zrekonstruovaného onkologického centra ve Fakultní...
Marek Šnajdr

Horáček se v lednu ve vazbě přiznal k pletichám kolem veřejných tendrů a začal s policií spolupracovat. Motivovala ho vidina, že získá status spolupracujícího obviněného a dostane nižší trest. Jeho informace nebrali vyšetřovatelé na lehkou váhu, od jeho „promluvy“ obvinili několik dalších lidí a provedli řadu razií. Jedním z těch, jejichž činnost Horáček policistům na začátku roku vykreslil, byl právě Šnajdr. A kvůli jedné z Horáčkem popsaných zakázek detektivové teď Šnajdra trestně stíhají. Advokát někdejšího politika ODS v pondělí na dotazy LN nereagoval.

Předmětem vyšetřování je výběrové řízení Bulovky z roku 2016 na obnovu lineárních urychlovačů, jež se využívají k ozařování zhoubných názorů. Šlo o tendr za 160 milionů korun. Horáček policistům řekl, že tehdejší vedení nemocnice spolu se Šnajdrem tlačilo na to, aby soutěž vyhrála firma Elekta Services.

„Potvrzujeme trestní stíhání pěti fyzických osob a dvou právnických osob pro trestné činy zjednání výhody při zadání veřejné zakázky, při veřejné soutěži a veřejné dražbě, přijetí úplatku a podplácení,“ sdělil v pondělí večer dozorující žalobce Zdeněk Matula z Vrchního státního zastupitelství v Praze.

Kotelník pod palbou

Horáček policistům mimo jiné řekl, že Šnajdrovi osobně předal dva až dva a půl milionu korun. Šnajdr jeho slova v minulosti označil za lživá, Horáčkova tvrzení považuje za důsledek jejich vzájemných obchodních sporů, což zase popírá Horáček.

Policisty při Horáčkově výslechu zajímalo i to, zda měl Šnajdr nějakou přezdívku. „Kotel či Kotelník,“ odvětil. Přízvisko dle Horáčka vzniklo v roce 2013, kdy Šnajdr spolu s dvěma dalšími poslanci (Petrem Tluchořem a Ivanem Fuksou – pozn. red.) seděl ve vazbě kvůli „trafikové“ větvi kauzy Nagygate (později očištěn). „Tehdy si z něj udělali legraci, že už stačí jen předpoklad dělat v kotelně stejně jako prezident Havel, aby se mohl stát kandidátem na prezidenta,“ vypověděl Horáček.

Kvůli přidělování zakázek v pražských nemocnicích policie už dříve obvinila mimo jiné podnikatele Tomáše Horáčka, bývalou ředitelku Nemocnice na Bulovce Andreu Vrbovskou nebo někdejšího ředitele nemocnice Františka Nováka.

Ondřej Koutník

Autor

Ondřej Koutníkondrej.koutnik@lidovky.czČlánky
Premium

Zoufale jsme se snažili postřeleného muže zachránit, líčí lékař z Ostravy

Hrudní chirurg Marcel Mitták | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Hrudní chirurg Marcel Mitták z Fakultní nemocnice Ostrava se snažil s týmem zdravotníků zachránit jednoho z těžce...

Premium

Na Gottově pohřbu jsem se bál, že spáchám atentát na Zemana, říká Strach

Jiří Strach | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Každý se ho ptá na Anděla Páně 3. Jiří Strach ale trpělivě vysvětluje, že to nezáleží jen na něm. „Rozhodujeme o tom...

Premium

Zalepili matce prsa, aby nemohla kojit. Při příbězích z Osvětimi pláče i průvodce

Průvodce Lukáš Lev | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Lukáš Lev provází v koncentračních táborech a popisuje nacistická zvěrstva. Jeho babička si však stála za tím, že za...