Podle vyjádření mluvčího kanceláře starosty Prahy 6 byla bytová jednotka, kterou si pronajal spolek Přátelé Miloše Zemana, pronajatá jako byt a k tomuto účelu je také užívána.
„V této věci zastáváme názor, že pokud byl byt pronajat pro bydlení a je občasně užíván pro přijímaní návštěv pracovního charakteru, nevyžaduje takovýto způsob užívání takzvanou ‚rekolaudaci‘ na kancelář,“ uvedl za městskou část mluvčí Marek Zeman.
Dodal, že z tohoto důvodu městská část celou věc odkládá bez dalších opatření.
Zeman úřaduje v Jaselské ulici naproti rezidenci amerického velvyslance od konce dubna. S informací, že bývalý prezident nemá kancelář, ale vlastně byt, přišel první server Seznam Zprávy.
Bývalý hradní kancléř Vratislav Mynář, který je současně šéfem Spolku přátel Miloše Zemana, v minulosti řekl, že jde pouze o „dezinformační kampaň nejmenovaného média“ a slovíčkaření.
Provozem kanceláře se však v červenci začal zabývat právě úřad Prahy 6. Za přestupek hrozila majiteli či nájemci pokuta až půl milionu korun. Úřad nyní ale rozhodl, že problém v přijímání návštěv nevidí.
Není to první problém s úřady
Není to poprvé, co měl Mynář a Přátelé Miloše Zemana problémy s úřady. Po měsících urgencí a direktivním dopisu od týmu prezidenta Petra Pavla musel letos spolek odejít z prestižní adresy na Hradčanech.
Poté, co se Zeman stal podruhé prezidentem, získal spolek adresu na Pražském hradě, přímo Na Opyši 192/8 na Hradčanech. Na Hradčanech má současně stále adresu i Nadační fond Ivany Zemanové.
Tehdejší šéf Správy Pražského hradu Ivo Velíšek spolku za pět tisíc korun měsíčně pronajal třicetimetrovou část bytu v Klarově vile. Smlouvu tehdy podepsal se svým nadřízeným, tedy tehdejším kancléřem Mynářem a nyní současně šéfem spolku.
Hradní kancléřka Jana Vohralíková v červnu uvedla, že spolku zaslala Kancelář prezidenta republiky dopis s tím, že mají sídlo neprodleně změnit.
„Řekli jsme, že neoprávněně užívají sídlo na Pražském hradě, ať to uvedou ihned do pořádku,“ uvedla Vohralíková. Doplnila také, že dopis Hrad napsal direktivně. Podle Mynáře bylo poté požádáno o změnu sídla.