Pondělí 19. dubna 2021svátek má Rostislav 10 °C občasný déšť Předplatné LN
aktualizováno  Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Exšéf ODS v Praze 1 Skála měl brát úplatky za pronájem nemovitostí

Na úřadu Městské části Praha 1 zasahovala policie v úterý ráno. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Na úřadu Městské části Praha 1 zasahovala policie v úterý ráno. | foto: Lidovky.cz

PRAHA Bývalý předseda jednoho z místních sdružení ODS v Praze 1 a někdejší šéf finančního výboru této městské části Martin Skála měl brát úplatky za zprostředkování pronájmu městského majetku, vyplývá ze zjištění serveru Lidovky.cz. Šlo o částky ve statisících korun, v kauze policie stíhá celkem tři lidi. Všichni sedí ve vazbě.

„Jak vyplývá ze zjištěného stavu, měla být předána částka 300 tisíc korun a další obdobná částka měla být přislíbena,“ potvrdil zjištění serveru Lidovky.cz šéf Obvodního státního zastupitelství pro Prahu 1 Jan Lelek, jehož lidé vyšetřování kauzy dozorují. Skála měl peníze inkasovat od dvou podnikatelů za to, že jim pomůže k pronájmu části městského majetku Prahy 1.

Žalobce Lelek upozornil, že podnikatelé měli zájem o dvojici nebytových prostor. „Týká se to pronájmu nemovitého majetku soukromým osobám za účelem podnikání,“ potvrdil státní zástupce. U jedné z nich se údajně zkorumpovanou transakci povedlo dotáhnout, druhá se nedotáhla. Skála se z pozice šéfa finančního výboru a člena komise obecního majetku snažil pronájem ovlivnit v loňském roce. „Časově to spadá do poloviny a druhé poloviny roku 2016,“ podotkl žalobce.

Martin Skála.

Před svým zatčením byl Martin Skála předsedou finančního výboru pro Prahu 1.

Kriminalisté stíhají Skálu jako úřední osobu, obvinili ho ze sjednání výhody při zadání veřejné zakázky, veřejné soutěži a veřejné dražbě a zneužití pravomoci úřední osoby. Dvojice podnikatelů pak čelí stíhání kvůli podplácení a sjednání výhody při zadání veřejné zakázky, veřejné soutěži a veřejné dražbě. Vzhledem k právní kvalifikaci hrozí Skálovi v případě uznání viny až deset let vězení, zbylým pachatelům až šest let vězení.

Zadám vnitřní audit, avizoval starosta


V Praze vládne koalice TOP 09, ODS a sociálních demokratů, starosta Oldřich Lomecký (TOP 09) se od jednání Skály distancoval. Jeho údajný prohřešek vnímá jako individuální selhání. „My musíme říct, pokud si vzal úplatek a prokáže se to, tak jakým způsobem následně ovlivnil rozhodnutí o pronájmu,“ uvedl pro server Lidovky.cz starosta Lomecký, který v čele obvodu stojí od roku 2010.

Starosta je proto připraven nařídit svým lidem kontrolu, aby dvojici zmíněných pronájmů prověřila. Chce mít jistotu, že neselhal systém. „Ve chvíli, kdy budu znát adresy těch dvou případů, které budou policií potvrzeny, okamžitě nastoupí vnitřní audit starosty a nařídím přešetřit celý postup,“ přiblížil. „Mohu slíbit, že pokud se prokáže, že se jednalo o individuální pochybení, tak se udělá takové opatření, aby se to systémově nemohlo opakovat,“ dodal.

Současně Lomecký vyjádřil lítost nad tím, že se Kauza kolem Skály může negativně podepsat na pověsti Prahy 1. Sám totiž podle svých slov roky bojuje za její transparentnost. „Není mi ta kauza příjemná, přestože za ni necítím osobní odpovědnost. Jsem velice zklamaný, protože jsem dlouhodobě pečoval o to, aby se Praze 1 podobné skandály vyhýbaly,“ uvedl. „Ale je vidět, že tomu nemůžu zabránit stoprocentně,“ dodal.

Na úřadu Městské části Praha 1 zasahovala policie v úterý ráno.
Starosta Lomecký vede Prahu 1 druhé volební období.

Kauza přímo souvisí s policejním zásahem na úřadě, všichni obvinění jsou ve vazbě


Stíhanou trojici poslal uplynulý týden Obvodní soud pro Prahu 1 do vazby. Skála v ní skončil kvůli obavě z pokračování v trestné činnosti, ze stejné příčiny sedí ve vazbě druhý pachatel a třetímu pak přidal soud ještě další důvod. „Je tam ještě dán důvod vazby útěkové,“ dodal žalobce Lelek. Podle něj vyšetřování přímo souvisí se zásahem kriminalistů na úřadu Městské části Praha 1 z minulého úterý, na který upozornil server Lidovky.cz.

Skála před svým zatčením vedl jako předseda jedno ze dvou místních sdružení ODS v Praze 1, současně od roku 2006 zasedal v tamějším zastupitelstvu. Stávající volební období patřil mezi nejvlivnější komunální politiky, šéfoval finančnímu výboru a byl členem komise obecního majetku a komise pro výchovu a vzdělávání. Policie ho sebrala před týdnem v sídle jeho firmy v Dušní ulici, ve čtvrtek ho pak soud posadil do vazby.

Předseda pražské ODS Filip Humplík uplynulé pondělí dostal dopis, v němž se Skála vzdává členství ve straně. „Tento postup by měl být automatickým postupem všech, kteří čelí jakýmkoliv podezřením,“ sdělil serveru Lidovky.cz předseda Humplík. Současně vyjádřil svou víru, že se Skála obvinění zbaví a své jméno očistí. Stejně tak Skála v pondělí rezignoval na post zastupitele.

V křečových žilách může být i litr krve, varuje primář Schütz

Primář Žilní kliniky Ota Schütz | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Viditelně rozšířené žíly, těžké nohy či pocit mravenčení. Potíže s křečovými žílami neboli varixy trápí v populaci...

Velký test samotestů na covid: Kapesní laboratoř vám dá naději, nikoliv jistotu

Testovací sady na přítomnost viru SARS-CoV-2 | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Chcete do práce nebo na návštěvu k příbuzným? Budete-li mít štěstí, třeba na vás vyjde vhodný test na covid. Pečlivě...

KOMENTÁŘ: Na dveře klepe obří inflace. A bát by se měla i česká vláda

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium V Americe probíhá obří záchrana ekonomiky na dluh. Do toho všude zdražuje ropa i potraviny. Svět se opět začíná bát...

SOUTĚŽ: Vyhrajte pomůcku, na které se děti naučí bezpečně padat a lézt
SOUTĚŽ: Vyhrajte pomůcku, na které se děti naučí bezpečně padat a lézt

Soutěžte o Climbou žebřík – pomůcku, která dětem poskytne bezpečnou možnost rozvíjet pohybové dovednosti a budovat sílu. Jeho výška je pro děti...