27. dubna 2012 14:16 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Starosta připravil obec o 16 milionů. Půjde na pět let do vězení

Bývalého starostu Chlumce na Ústecku Romana Hanusche poslal soud na pět let do vězení. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Bývalého starostu Chlumce na Ústecku Romana Hanusche poslal soud na pět let do vězení. | foto: MF Dnes

ÚSTÍ NAD LABEM Bývalého starostu Chlumce na Ústecku Romana Hanusche poslal v pátek ústecký krajský soud za pokus o dotační podvod, porušení pravomoci veřejného činitele a povinnosti při správě cizího majetku na pět let do vězení. Obci způsobil uzavřením nevýhodných smluv bez vědomí zastupitelstva škodu nejméně 16 milionů korun, čelila dokonce exekuci.

Pětapadesátiletý Hanusch vedl obec od 90. let. Jako starosta usiloval o to, aby počet obyvatel Chlumce překročil 5 000 kvůli vyšším příjmům z daní do rozpočtu obce.

Obec proto chtěla postavit 40 rodinných domků. Smlouvy o spolufinacování projektu s developerem, který pozemky od obce koupil, uzavřel starosta podle rozsudku bez vědomí zastupitelstva. Obec tak zavázal k zaplacení veřejného osvětlení, poloviny ceny vybudování přípojek inženýrských sítí a 70 procent ceny příjezdových komunikací.

Stejná, nebo jiná akce?
Na ministerstvu financí navíc požádal o dotaci na vybudování těchto sítí, to ale nemohlo dát peníze na již dokončenou stavbu. Proto Hanusch podle soudu podal novou dotační žádost s prodlouženým termínem ukončení stavby na stejnou investici a úředníky ministerstva ujistil o tom, že jde o akci jinou. Navíc v příloze k dotaci bylo čestné prohlášení o výběrovém řízení, které ale fakticky nebylo, a zfalšovaný výpis z katastru nemovistí, podle nějž měly pozemky patřit obci, což už v té době nebyla pravda. Úředníci nakonec pojali podezření a dotaci obci nepřidělili.

ČTĚTE TAKÉ

Starosta také navíc podle rozsudku bez výběrového řízení uzavřel smlouvu na stavební práce původně za sedm milionů korun, dalšími dodatky smluv ale jejich cena vzrostla na téměř 13 milionů. Obec ale v té době neměla na jejich zaplacení peníze a s investicí nebylo počítáno ani v rozpočtu.

Budova Obecního úřadu byla prodána v dražbě
Stavební firma práce obci vyfakturovala, starosta jí nakonec podepsal směnku na 12,7 milionu korun. Obec kvůli ní čelila v roce 2009 exekuci ve výši 18,1 milionu korun, kterou musela nakonec vyřešit prodejem nemovitostí včetně budovy obecního úřadu v dražbě. Starostu zastupitelé odvolali v listopadu 2009.

Zapojte se do diskuze! Nově přes SMS

Soud uznal Hanusche vinným také z nezákonného uzavření smlouvy o budoucím prodeji rybníka. Peníze od firmy inkasoval a použil pro chod obce, přestože podle soudu věděl, že rada prodej neprojednala a k uzavření kupní smlouvy nedojde. Firmě tak způsobil škodu asi milion korun. Kromě pětiletého trestu vězení také soud zakázal Hanuschovi na deset let vykonávání činnosti úřední osoby. V dalších částech obžaloby, které se týkaly výstavby bytových domů za sedm milionů korun, byl zproštěn.

Lidovky.cz, ČTK