130 let
Karel Řehka

Karel Řehka | foto: ARCHIV K. ŘEHKY

Původní zpráva

Bývalý velitel prostějovských speciálů nebo diplomat. O post šéfa kyberúřadu se svede zajímavá bitva

Česko
  •   15:11
Praha - Mezi devíti kandidáty na funkci ředitele Národního úřadu pro kybernetickou a informační bezpečnost (NÚKIB) jsou podle potvrzených informací LN generál Karel Řehka a vysoce postavený úředník NATO v Bruselu Jan Havránek. Zájemci o vedení kyberúřadu měli poslat svoji kandidaturu na Úřad vlády do pátečního poledne, nakonec se sešlo devět zapečetěných obálek.

Pětačtyřicetiletý Karel Řehka byl velitelem speciálních sil z Prostějova a nyní je zástupcem velitele Mnohonárodní divize severovýchod Severoatlantické aliance v polském Elblagu. Ke svému zájmu o uvolněný post ale nechtěl prozradit žádné podrobnosti.

„Vážím si vaší práce, ale nebudu to nijak komentovat. Děkuji za pochopení,“ napsal LN generál Řehka.

Uvolněný post šéfa NÚKIB přivábil devět zájemců. Musí mít bezpečnostní prověrku a manažerské zkušenosti

Širší veřejnosti je absolvent Vysoké školy pozemního vojska ve Vyškově a britské Královské vojenské akademie v Sandhurstu znám především díky loňskému ocenění. Za odvahu, statečnost, lidskost a spravedlnost získal Řehka Cenu Arnošta Lustiga. „Chtěli jsme ukázat mladé generaci, že mezi námi žijí takoví frajeři, že by si z nich měli brát příklad,“ uvedl na adresu generála předseda výboru ceny a známý kardiochirurg Jan Pirk.

Řehka má za sebou bohatou kariéru v uniformě. Prošel mise v Kosovu a v Afghánistánu, kam se několikrát vrátil. Velel například kontingentu speciálních sil během operace Enduring Freedom. Později se stal šéfem Ředitelství speciálních sil ministerstva obrany. Od roku 2018 působí v rámci mise NATO v Polsku. Napsal knihu Informační válka.

Druhý muž z NATO

Severoatlantická aliance má ale v tendru na šéfa českého kyberúřadu minimálně ještě jednoho uchazeče. Do výběrového řízení se podle informací LN přihlásil také zmíněný diplomat Jan Havránek. A rovněž jde o těžkou váhu. Havránek působí od září 2017 v NATO jako politický poradce v kabinetu generálního tajemníka NATO Jense Stoltenberga, tedy nejvýše postaveného muže aliance.

„Mohu potvrdit, že jsem se do výběrového řízení přihlásil. Více k tomu nyní sdělovat nebudu,“ řekl LN Havránek.

Veřejně vystoupil například loni. „Česká republika je dlouhodobě vnímána jako spolehlivý spojenec, který se podílí na systému kolektivní obrany a zapojuje se do mezinárodních operací,“ řekl například Havránek minulý březen u příležitosti výročí vstupu ČR do aliance Radiožurnálu.

V minulosti pracoval v týmu české delegace při NATO. Studoval na Univerzitě Karlově, ale magisterský titul získal na Tufts University v USA. Je absolventem odborného kurzu na Prague Security Studies Institute (PSSI). Později pracoval na ministerstvu obrany. Postupně se vypracoval až na ředitele sekce obranné politiky a strategie.

Silný hlas zpravodajců

Nový šéf úřadu by měl být jmenován 1. dubna. O výběru ředitele NÚKIB bude rozhodovat během čtrnácti dnů speciální komise. V ní zasednou hned tři šéfové tajných služeb. Konkrétně ředitel Bezpečnostní informační služby Michal Koudelka, ředitel Úřadu pro zahraniční styky a informace Marek Šimandl, ředitel Vojenského zpravodajství Jan Beroun, dále pak vládní zmocněnec pro informační technologie a digitalizaci Vladimír Dzurilla, náměstek ministerstva vnitra Jiří Nováček, předsedkyně výboru pro obranu Jana Černochová a internetový publicista Patrick Zandl (Piráti).

Jak informovaly počátkem ledna LN, mezi zájemci o vedení NÚKIB se skloňovalo také jméno Tomáše Ječného, který v letech 2011 až 2014 jako vrchní ředitel vedl IT České pošty. Dalším uchazečem byl i Zdeněk Lokaj, který je odborným asistentem na Ústavu aplikované informatiky v dopravě pražského ČVUT.

Autor: Martin Shabu