27. října 2017 12:15 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Bývalý velvyslanec Fischer zaregistroval svou kandidaturu na Hrad

  • Poslat
  • Tisk
  • Redakce
  • 5Diskuse
Pavel Fischer, kandidát na prezidenta ČR. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Pavel Fischer, kandidát na prezidenta ČR. | foto:  Dan Materna, MAFRA

PRAHA Bývalý velvyslanec ve Francii Pavel Fischer v pátek zaregistroval u ministerstva vnitra svou kandidaturu na prezidenta. Úřadu předložil kandidátní listinu s podpisy 17 senátorů. Informovala o tom jeho mluvčí Nikol Klevcovová. Fischera podpořili senátoři napříč politickým spektrem zvolení za ODS, TOP 09, Starosty a nezávislé, KDU-ČSL a ČSSD, uvedla.

Fischer za klíčový bod svého programu označuje moderní stát s prezidentem, který garantuje spravedlnost a solidaritu. Chce otevřít Pražský hrad, aby byl přirozenou součástí města a státu. Navrhuje provést audit hospodaření hradní správy, ale i bezpečnostní audit. Prosazuje rovněž orientaci na Západ, spolupráci se státy NATO a zapojení do úsilí, které směřuje k reformám EU, uvedla Klevcovová.

Více než 50 tisíc voličských podpisů ohlásili současná hlava státu Miloš Zeman, podnikatel Michal Horáček, bývalý předseda Akademie věd Jiří Drahoš a podnikatel Vladimír Boštík. Posledně jmenovaný ale dosud ani u kontrolního úřadu nezaregistroval svůj volební účet. Dostatek poslaneckých podpisů pro kandidaturu získali také bývalý šéf Škody Auto Vratislav Kulhánek a prezident Asociace obranného a bezpečnostního průmyslu Jiří Hynek.

Senátorské podpisy měl k dispozici i místopředseda Senátu Jaroslav Kubera (ODS), který ale kandidovat nechce. Bývalý šéf Úřadu vlády Karel Štogl ve čtvrtek sdělil, že má podpisy v Senátu má „v podstatě zajištěné“, ale definitivně se o vstupu do kampaně rozhodne až na poslední chvíli.

O účast ve volbách usiluje i lékař a aktivista Marek Hilšer. Podpisy 20 poslanců ve čtvrtek vnitru odevzdal vnitru také hudebník a šéf strany Rozumní Petr Hannig. Zájem o kandidaturu ve volbách, které se budou konat na začátku příštího roku, projevilo dosud přes 20 lidí.

ČTK
  • 5Diskuse

Najdete na Lidovky.cz