27. října 2017 12:15 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Bývalý velvyslanec Fischer zaregistroval svou kandidaturu na Hrad

  • Poslat
  • Tisk
  • Redakce
  • 5Diskuse
Pavel Fischer, kandidát na prezidenta ČR. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Pavel Fischer, kandidát na prezidenta ČR. | foto:  Dan Materna, MAFRA

PRAHA Bývalý velvyslanec ve Francii Pavel Fischer v pátek zaregistroval u ministerstva vnitra svou kandidaturu na prezidenta. Úřadu předložil kandidátní listinu s podpisy 17 senátorů. Informovala o tom jeho mluvčí Nikol Klevcovová. Fischera podpořili senátoři napříč politickým spektrem zvolení za ODS, TOP 09, Starosty a nezávislé, KDU-ČSL a ČSSD, uvedla.

Fischer za klíčový bod svého programu označuje moderní stát s prezidentem, který garantuje spravedlnost a solidaritu. Chce otevřít Pražský hrad, aby byl přirozenou součástí města a státu. Navrhuje provést audit hospodaření hradní správy, ale i bezpečnostní audit. Prosazuje rovněž orientaci na Západ, spolupráci se státy NATO a zapojení do úsilí, které směřuje k reformám EU, uvedla Klevcovová.

Více než 50 tisíc voličských podpisů ohlásili současná hlava státu Miloš Zeman, podnikatel Michal Horáček, bývalý předseda Akademie věd Jiří Drahoš a podnikatel Vladimír Boštík. Posledně jmenovaný ale dosud ani u kontrolního úřadu nezaregistroval svůj volební účet. Dostatek poslaneckých podpisů pro kandidaturu získali také bývalý šéf Škody Auto Vratislav Kulhánek a prezident Asociace obranného a bezpečnostního průmyslu Jiří Hynek.

Senátorské podpisy měl k dispozici i místopředseda Senátu Jaroslav Kubera (ODS), který ale kandidovat nechce. Bývalý šéf Úřadu vlády Karel Štogl ve čtvrtek sdělil, že má podpisy v Senátu má „v podstatě zajištěné“, ale definitivně se o vstupu do kampaně rozhodne až na poslední chvíli.

O účast ve volbách usiluje i lékař a aktivista Marek Hilšer. Podpisy 20 poslanců ve čtvrtek vnitru odevzdal vnitru také hudebník a šéf strany Rozumní Petr Hannig. Zájem o kandidaturu ve volbách, které se budou konat na začátku příštího roku, projevilo dosud přes 20 lidí.

ČTK
  • 5Diskuse
Provident Financial s.r.o.
Specialista péče o zákazníky v terénu

Provident Financial s.r.o.
Praha, Jihočeský kraj, Jihomoravský kraj, Karlovarský kraj, Královéhradecký kraj, Liberecký kraj, Moravskoslezský kraj, Olomoucký kraj, Pardubický kraj, Plzeňský kraj, Středočeský kraj, Ústecký kraj, Kraj Vysočina, Zlínský kraj