Pátek 24. ledna 2020svátek má Milena 0 °C zataženo Předplatné LN
30. října 2015 6:30 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Čadek z kauzy Česká pošta šel na detektor lži. Kvůli Chovancovu muži z rozvědky

Lukáš Čadek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Lukáš Čadek | foto: Petr TopičMAFRA

PRAHA Klíčová postava úplatkářské kauzy kolem České pošty musela na detektor lži. Důvodem proč podnikatel Lukáš Čadek test podstoupil, ale nebyla hlavní linka případu týkající se i ministra vnitra Milana Chovance, nýbrž druhý muž civilní rozvědky a Chovancova pravá ruka Zdeněk Blahut.

Vyšetřování zpravodajce se rozběhlo v souvislosti s podezřením, že si řekl o čtyři miliony výměnou za pomoc podnikateli Čadkovi v při jeho sporu s Českou poštou. Podle informací serveru Lidovky.cz ale případ inspekce tajné služby odložila.

Čadek rozhovor na detektoru lži absolvoval před měsícem. „Požádali mě, zda bych se podrobil detektoru z důvodu podezření na pana Blahuta, že mi měl nabízet určitou výpomoc ohledně mojí kauzy. Souhlasil jsem. Nevěděl jsem co budou chtít, ale chtěl jsem se všemi orgány spolupracovat,“ potvrdil informaci serveru Lidovky.cz.

Právě kolem vysoce postaveného zpravodajce se podle Čadka jeho výslech točil. „Ptali se, jestli ho znám, zdá mám informace, že se angažoval v mém případu a podobně,“ popsal. Výsledek testu však podnikatel prozatím nezná.

Hlavní linii Čadkova případu tvoří příběh, kdy za vyřešení jeho sporu s Českou poštou o 27milionovou pohledávku měl sociální demokrat Kamil Choc žádat úplatek tři miliony pro ČSSD a ministra Chovance. Zastupitelství kvůli nepřímému úplatkářství Choce i Čadka obvinilo a navrhlo je potrestat v takzvaném zkráceném řízení. Soud však tento návrh odmítl, žalobce Zdeněk Matula kvůli verdiktu podal stížnost.

Detektor lži

 • Polygraf (detektor lži) je přístroj, který zaznamenává několik fyziologických veličin (například krevní tlak, srdeční puls, dýchání, elektrický odpor kůže, velikost zornice oka apod.), když je člověku kladena série otázek.
 • Přístroj sám o sobě nedokáže sdělit, zda sledovaná osoba lhala nebo ne, závěr musí učinit člověk na základě zjištěných údajů.
 • V Česku je fyziologické vyšetřování postavené na principu dobrovolnosti, to znamená, že jeho odmítnutí nemá na podezřelou osobu negativní vliv. Výsledky polygrafu se v Česku nepovažují za důkaz.

  Zdroj: Wikipedia

Během vyšetřování se však objevila informace, že o čtyři miliony za pomoc si řekl také Blahut, druhý nejvýše postavený příslušník civilní rozvědky, jehož do funkce jmenoval Chovanec. Jeho jméno v souvislosti s úplatky při výslechu zmínil Čadek. Právě kvůli tomu se o vlastního šéfa zajímala inspekce tajné služby.

A jak nyní zjistil server Lidovky.cz, vyšetřování odložila. Oficiálně ale informaci nikdo nechce potvrdit. „Inspekce nic neprošetřovala, zastupitelství prošetřovalo kauzu, ve které mě ten člověk nějak nařkl, já se budu hájit zákonným způsobem,“ řekl serveru Lidovky.cz Blahut.

Dále se o případu odmítl bavit s tím, že nemůže ani nechce. Na otázky zaslané e-mailem nereagoval a odpovědi odmítl i mluvčí rozvědky Jaroslav Hrbek. „Ke spekulacím mnohdy nedůvěryhodných zdrojů se rozhodně služba nemíní, a ani nemůže, vyjadřovat, včetně důvodů, proč tak činíme,“ napsal serveru Lidovky.cz.

Čadka nyní nejspíše čeká žaloba od Blahuta, zatím prý u něj ani u jeho advokáta nepřistála. „Neřeším to,“ uvedl k tomu pouze.

Vývoj kauzy České pošty:

 • 12. srpna 2015 - Zpravodajský server Neovlivní.cz informoval o tom, že policie vyšetřuje korupční případ, v němž jde o zakázku České pošty (ČP). Úplatek údajně žádal člen středočeské ČSSD Kamil Choc po podnikateli Lukáši Čadkovi, který vede s ČP spor o 24 milionů korun kvůli ukončené spolupráci. Choc údajně Čadkovi nabídl, že spor vyřeší výměnou za tři miliony korun. Dva miliony měly údajně jít ČSSD, další přímo ministru vnitra Milanu Chovancovi (ČSSD), pod jehož resort pošta spadá.
 • Chovanec popřel, že by za Čadkem kohokoli posílal, natož s korupční nabídkou. Ministerstvo vnitra zároveň uvedlo, že Chovanec kvůli stejnému případu podal trestní oznámení již ve druhé polovině června. Stejně prý postupovala i Česká pošta.
 • 13. srpna 2015 - Nadační fond proti korupci podal trestní oznámení kvůli podezření z úplatkářství při řešení sporu podnikatele Čadka s ČP.
 • 14. srpna 2015 - ČP rozšířila trestní oznámení v případu údajné korupce, které podala již v červnu. "Důvodem rozšíření trestního oznámení z června a podání nového jsou zjevně zfalšované e-maily, které jsou záměrně šířeny do médií s cílem poškodit Českou poštu a její představitele," uvedla pošta.
 • 16. srpna 2015 - Ministr Chovanec požádal premiéra Bohuslava Sobotku (ČSSD) o svolání předsednictva Bezpečnostní rady státu. "Důvodem je ohrožení ekonomických zájmů státního podniku Česká pošta a rovněž s tím související pokus destabilizovat pomocí zpravodajsko-bezpečnostních prostředků situaci v resortu ministerstva vnitra," zdůvodnil Chovanec svou žádost.
 • 17. srpna 2015 - Kamil Choc požádal o přerušení členství v sociální demokracii.
 • V tisku se objevila spekulace, že kauza může souviset s bezpečnostní agenturou ALKOM Security, která pro poštu hlídá budovy. Pošta se rozhodla spolupráci ukončit a nyní se koná výběrové řízení na nového dodavatele bezpečnostních služeb
 • 20. srpna 2015 - O případu jednalo předsednictvo Bezpečnostní rady státu. Po jeho zasedání premiér Sobotka prohlásil, že snaha o větší transparentnost hospodaření ČP naráží na řadu soukromých tlaků, a ministr Chovanec se nemá nechat zastrašit.
 • 25. srpna 2015 - Okresní výkonný výbor ČSSD Praha-západ pozastavil Chocovi členství ve straně.
 • 27. srpna 2015 - Podnikatel Čadek podal trestní oznámení na ČP a její zaměstnance v čele s generálním ředitelem Martinem Elkánem. Státní podnik viní z toho, že ho podvedl a on tak přišel o 27 milionů Kč. Čadek také poslal Elkánovi i Chovancovi dopis, v němž je kritizuje za chování po vypuknutí kauzy.
 • Útvar pro odhalování organizovaného zločinu zahájil zkrácené přípravné řízení proti dvěma lidem v kauze ČP. Podezírá je z nepřímého úplatkářství. Z kontextu vyplývá, že policie sdělila podezření Čadkovi a Chocovi.
 • Obvodní soud pro Prahu 1 odmítl obžalobu, takzvaný návrh na potrestání v případu údajného úplatkářství kolem České pošty. Státní zástupce proti rozhodnutí podá stížnost.
Ondřej Golis

Autor

Ondřej Golisondrej.golis@lidovky.czČlánky
Premium

Sprcha pro osm lidí: jak to vypadalo na Epsteinově ranči na dělání dětí

Ranč Zorro pedofilního milionáře Jeffreyho Epsteina v poušti v Novém Mexiku,... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Kdyby zdi mohly mluvit. Přinášíme exkluzivně snímky přepychového ranče, kam americký finančník Jeffrey Epstein svážel...

Premium

Je sexting nevinná hra nebo nevěra? Pánové jsou tolerantnější než dámy

Sexting | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Generace našich rodičů tohle řešit nemusela. Měli poměrně jasno a věděli, co je a není zahýbání. Moderní technologie...

Premium

Den, kdy přepadli Mekku. V roce 1979 se zrodil moderní islámský středověk

Členové saudských speciálních sil během zásahu ve Velké mešitě v Mekce. (1979) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Před 40 lety se stalo „11. září“ islámu. Aby saúdský král mohl pobít ozbrojence okupující posvátnou mešitu v Mekce,...