Středa 24. dubna 2024, svátek má Jiří
130 let

Lidovky.cz

Čalfa mě vydíral, tvrdí majitelka Lucerny Havlová

Česko

PRAHA Prodej pražského Paláce Lucerna v půli devadesátých probíhal za podivných okolností. V rozhovoru pro časopis Týden to alespoň tvrdí majitelka Lucerny Dagmar Havlová.

Švagrová bývalého prezidenta Václava Havla si stěžuje především na to, že tehdejší prezident, který vlastnil polovinu paláce, byl až příliš ovlivněn hlasy svých poradců, právníků a především arbitra sporu a porevolučního premiéra Mariána Čalfy. Havel se už dříve ke sporu vyjádřil s tím, že Dagmar vystupovala v celé věci velmi emotivně. V roce roce 1997 dokonce řekl, že není duševně zdráva.

Čalfu Havlová v rozhovoru viní z vydírání, výhružek a manipulací. „Paní Dášo, uvědomte si, že i za méně než třicet milionů se vraždí!“ Řekl prý Čalfa Havlové, když spolu obchodně jednali o Lucerně.

Havel se podle svých dřívějších slov snažil s Dagmar vždy dohodnout, aby polovinu domu dostala právě ona. Jednání s ní ale nebyla podle bývalého prezidenta nijak jednoduchá. Za dům navíc nabídla o polovinu méně než Chemapol.

K prodeji Paláce Lucerna se Čalfa dostal především kvůli velkému časovému vytížení prezidenta. Václav Havel potřeboval zkrátka někoho, kdo by za něj spor o Palác Lucerna rozetnul. A Čalfa se podle Havlové zhostil role arbitra velmi aktivně. Od počátku se prý snažil, aby Havlovu část paláce získala firma Chemapol, pro kterou v době sporu dělal právníka. Proto prý komplikoval jednání s třetí stranou, firmou Horscham, která byla ochotna Havlové na odkoupení poloviny Lucerny půjčit.

Chemapol polovinu Lucerny opravdu získal. V roce 1997 za ni zaplatila 200 milionů korun. O dva roky později ale objekt Havlové prodal. Palác je nyní zatížen zástavním právem a je zapsán v soupisu konkurzní podstaty. Majitelka se již devět let soudí o to, aby Lucerna byla konkurzní podstaty zbavena.

***

Dědictví

Palác Lucerna vznikl v letech 1907 až 1921. Postavil ho Václav Havel, dědeček bývalého prezidenta Havla. Palác měl být původně zimním stadionem. Velký sál se ale k tomuto účelu rozměrově nehodil, a tak se změnil na sál společenský. Po revoluci palác zdědila rodina Havlova. Polovinu získal Václav Havel, druhou polovinu jeho bratr Ivan, manžel Dagmar Havlové.

Autor: